Senioři v centru SeneCura v Šanově na Znojemsku díky rehabilitačnímu programu...

Senioři v centru SeneCura v Šanově na Znojemsku díky rehabilitačnímu programu zlepšují svou pohyblivost a snižují tak riziko pádů. | foto: SeneCura Šanov

Postavení, chůze, otočení. V domově cvičí se seniory, aby méně padali

  • 0
Úrazy po pádu v pokročilém věku bývají jednou z častých příčin úmrtí. V centru SeneCura v Šanově na Znojemsku proto pro svoje klienty připravují rehabilitační programy, kterými lze pády seniorů výrazně zredukovat.

„Víme, že každý pád je pro klienta stresovou situací, která může mít za následek výrazné zhoršení kvality jeho života. Proto pravidelně proškolujeme nejen personál, ale i samotné klienty, a to primárně formou workshopů,“ přibližuje fyzioterapeutka SeniorCentra Lucie Ficová. 

Po založení preventivního rehabilitačního programu se podle interních statistik počet pádů v domově snížil o 30 procent. Snahou tak je, aby cvičení absolvovalo maximální množství jeho obyvatel. 

„Našim klientům i jejich rodinám průběžně vysvětlujeme přínosy protipádových cvičení s cílem vzbudit v nich zájem o tuto důležitou, avšak dobrovolnou aktivitu,“ sděluje ředitel SeniorCentra Michal Veleba.

Klienti zařazení do programu se setkávají pod vedením fyzioterapeuta třikrát týdně po tři měsíce. Každý prochází na začátku a na konci programu jednoduchým testováním, které vypovídá o jeho mobilitě – tento výkonnostní test zahrnuje postavení se ze židle, chůzi na tři metry, otočení, chůzi zpět a posazení. 

„Z výsledků testování můžeme říct, že více než 90 procent účastníků zařazených do tohoto programu se v mobilitě zlepšilo,“ shrnuje Ficová.

I sami klienti vnímají, jak se jejich pohyblivost postupně zlepšuje a zároveň u nich roste pocit soběstačnosti a jistoty. „Na cvičení jsem chodila velmi ráda, moc mě to bavilo. Teď jsem pohyblivější a cítím se při chůzi bezpečněji,“ uvádí seniorka Jindřiška Novotná.

Už přes rok v SeniorCentru Šanov probíhá také pravidelné rehabilitační cvičení zaměřené na prevenci proti pádu – takzvané Dílničky, kdy se senioři dozvídají o používání vhodné obuvi nebo pomůcek. 

Tento program se zabývá zvýšením pružnosti a svalové síly, zlepšením rovnováhy, koordinace a hybnosti klienta. „Ke cvičení využíváme overbally, posilovací gumy, ale i různé překážky či nácvikové rampy k chůzi,“ vypočítává Ficová.