Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Cinkot „šalin“ na čtvrt roku nahradí sbíječky

  7:19aktualizováno  18:16
Davy lidí kličkujících k nástupním ostrůvkům mezi bagry a vysokými ploty. Tak dnes vypadá Joštova ulice, na které se v zastávce Česká kříží několik tramvajových tras. Od 7. června do konce prázdnin tudy ale tramvaje nepojedou.

Rozkopaná Joštova ulice (25. 5. 2010). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kvůli postupující rekonstrukci si Brňané budou muset zvyknout na objížďkové trasy. I po prázdninách bude provoz omezen. Tramvaje se po obvyklých trasách znovu rozjedou od začátku listopadu.

"Na Joštově bude probíhat výměna části kolejových těles. Počítá se také s úpravou ostrůvků, aby byly přizpůsobené vozíčkářům," řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Jak pojedou tramvaje

Rozkopaná Joštova ulice (25. 5. 2010).

Od 7. června do začátku prázdnin:

Linka 2 pojede ze Staré osady pouze k Ústřednímu hřbitovu. Do Modřic pojede autobus x2.

Linka 3 pojede ze Staré osady jen na Moravské náměstí a Hlavní nádraží a zpět.

Linka 4 uzel Česká objede Husovou ulicí.

Linka 5 bude na Poříčí odkloněná ulicí Rašínovou a Hybešovou.

LInka 6 pojede pouze z Králova Pole, nádraží na Hlavní nádraží a zpět.

Linka 7 pojede ze Starého Lískovce nově na náměstí Míru, a to přes Komenského náměstí.

Linka 8 pojede pouze z Líšně na smyčku Nové sady a zpět.

Linka 10 ve špičce pracovních dnů neskončí už na Nových sadech, ale přidá dalších sedm zastávek až na Švermovu.

Linka 11 pojede z Lesné přes Rooseveltovu ulici pouze na Hlavní nádraží a zpět.

Linka 12 pojede v úseku Komárov - Hlavní nádraží stejně jako linka 13. V úseku Juliánov - Hlavní nádraží a dále pojedou tyto linky společně do Starého Lískovce.

Linka x11 obslouží trasu ze smyčky Rakovecká na Českou.

Linka x13 povede z Technologického parku na Českou.

Dopravní podnik tak využije toho, že na Joštově právě probíhá velká rekonstrukce kolektorů a plynovodů. "Snažíme se všechno dělat komplexně. Provádět nejnáročnější opravy právě v době prázdnin je naše taktika," dodala Pohanová.

Objížďkové trasy tramvají od 7. června povedou z Moravského náměstí ulicí Rooseveltovou a také přes náměstí Svobody. Do konce června budou moci vozy projíždět také z Husovy ulice přes Komenského náměstí směrem na Kraví horu. Pak se ale rozkope i Komenského náměstí a v době letních prázdnin do oblíbeného koupaliště na Kraví hoře pojedou autobusy.

Česká nezmizí

Zastávka Česká zcela z jízdních řádů nezmizí. Na Žerotínově náměstí vznikne díky takzvanému úvraťovému zakončení provizorní zastávka pro náhradní tramvajové linky. Cestujícím se proto jízda může prodražit. Třeba na úseku Grohova-Hlavní nádraží budou muset přestupovat a nevystačí si s nepřestupní jízdenkou za čtrnáct korun jako doposud.

"Tramvaj zajede až na konec ulice Veveří a pak pojede zpátky. Budou k tomu ale potřeba obousměrné vozy," popsala Pohanová. Ty budou až do konce října obsluhovat linky s označením x11 a x13. Nahradí tak spoje 3, 11, 12 a 13, které dnes jezdí na konečnou Rakovecká v Bystrci a do Technologického parku.

"Linky x11 a x13 budou jezdit v kratších intervalech, aby časově odpovídaly původním spojům. Kapacitně budou také srovnatelné," ujistil vedoucí dopravního odboru brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Změny v dopravě potrvají do konce října. Jen pro linky 5, 6 a 7 bude Joštova průjezdná už od začátku září. Podrobný plán změn včetně výlukových jízdních řádů zveřejní dopravní podnik ve středu.

Osmička jen z centra do Líšně

Obousměrné tramvaje KT8 využité těmito náhradními linkami ale uberou vozy na trase tramvaje 8. "Osmička tak bude o prázdninách jezdit jen z centra do Líšně. Směr na Starý Lískovec obstarají náhradní trasy linek 12 a 13," vysvětlil Seitl.

Cestujícím do Bohunic navíc pomůže i desítka, která ve špičce pracovních dnů neskončí už na Nových sadech. Přidá dalších sedm zastávek, poslední z nich bude Švermova.

Změní se i konečná dvojky. Ta bude od 7. června do konce prázdnin kvůli opravě silnice I/52 z Brna do Rajhradu zajíždět jen na Ústřední hřbitov. "Dále bude navazovat autobus x2 do Modřic. Stejně jako loni," doplnil Seitl.

Noční spoje Českou vynechají

Noční spoje také mírně upraví trasu. V době oprav vynechají zastávku Česká a zastaví až u provizorní zastávky na Žerotínově náměstí. Na podzim se navíc upraví i trasa trolejbusů 38 a 39.

Ty budou směrem od Žlutého kopce odkloněny buď na Mendlovo, nebo na Konečného náměstí. "Zatím ale nevíme, zda trasu změníme už prvního, či až patnáctého září," informoval Seitl.

"Na jednotlivá postižená místa umístíme v předstihu informační tabule. Až práce začnou, nasadíme do terénu informátory, kteří cestující navedou. Po skončení prací se všechny trasy vrátí do svých původních kolejí," doplnila mluvčí Pohanová.

Přibudou světelné tabule

Opravy na Moravském náměstí by měly trvat do konce října, stavební práce na Joštově se však protáhnou až do února příštího roku. Celkem budou rekonstrukce stát 347 milionů korun, z toho ale téměř dvě stě milionů zaplatí Evropská unie.

Rozkopaná Joštova ulice (25. 5. 2010).

Kromě nových nástupních ostrůvků se mohou cestující těšit i na nové světelné tabule, které budou informovat o příjezdech spojů na Českou. Takové tabule jsou již dnes v Brně běžné, na tomto uzlu ale dosud chybí.

"Počítá se s tím, že ještě během rekonstrukce Joštovy se tam nainstalují čtyři takové tabule. Záměr za zhruba jeden a půl milionu právě podpořili brněnští radní," řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Lidem vadí hluk při opravách

Opravy kanalizace, vodovodu a další infrastruktury se drží stanoveného harmonogramu a zatím nenabraly žádné zpoždění. "Vše probíhá podle plánu. Klademe důraz na to, aby se to stihlo včas i kvůli čerpání peněz z evropských fondů," uvedla mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

Rozkopaná Joštova ulice (25. 5. 2010).Rozkopaná Joštova ulice (25. 5. 2010).

Město Brno se do oprav ve velkém pustilo právě kvůli možnosti zaplatit je penězi z evropských fondů. "Oficiální stížnosti kvůli opravám zatím nejsou, ale už z médií je vidět, že lidem vadí hlavně hluk. Město má ale prostředky z Evropské unie, tak je rozumné opravovat, je třeba se chovat hospodárně, i když to způsobuje velkou rozestavěnost," vysvětluje Haluzová.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Kdo se bojí, nesmí do Brna. Internet se baví manévrem Trumpova speciálu

Poté, co se letecký speciál Air Force One s Donaldem Trumpem během přeletu Česka vyhnul Brnu, zaplavily internet vtipy...

Měl jsem se nechat pokousat? ptal se odsouzený za zastřelení psa

Brněnský krajský soud potvrdil verdikt, podle kterého odsouzený Vladislav Sedlák bezdůvodně zastřelil německého ovčáka....

Stavbu okruhu v Brně blokuje slovenská firma s obratem 10 tisíc korun

Stavbu velkého okruhu v Brně na Žabovřeské výrazně zdrží slovenská firma Deštrukprojekt. S největší dopravní stavbou ve...

Muž, kterého hospitalizovali v Brně, koronavirus nemá, uvedli hygienici

Pacient, kterého po středečním vyšetření hospitalizovali ve Fakultní nemocnici Brno, koronavirus nemá. Hygienici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Protestující bránili Křečkovi ve vstupu na úřad, zadržela je policie

Převzetí úřadu ombudsmana ráno Stanislavu Křečkovi zkomplikovala skupina odpůrců. Proti jeho zvolení od rána...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Za postřelení rodiče před školou v Brně potvrdil soud trenérovi podmínku

Za pokus o zabití muže poblíž základní školy v Brně-Žabovřeskách potvrdil olomoucký vrchní soud Petru Haškovi tříletý...

Přecházel s bicyklem na Hodonínsku koleje a upadl pod projíždějící vlak

Osobní vlak ve středu odpoledne usmrtil poblíž Rohatce na Hodonínsku staršího muže, který i s bicyklem přecházel přes...

Žena ztloukla přítele. Prokleju tě, jsem čarodějnice, křičela na strážníky

Na pomoc muži, kterého ztloukla jeho přítelkyně, přijeli ve středu večer brněnští strážníci. Žena muže svalila na zem u...

Janáčkův sál podraží o 700 milionů. Byl by to kulturák, srovnává architekt

Sál pro brněnskou filharmonii Janáčkovo kulturní centrum bude dražší, než vedení města původně avizovalo. Po...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...