„Nejde ani tak o jednu mezinárodní skupinu, ale o skupiny v jednotlivých státech, které mezi sebou spolupracovaly, měly společné sklady, účty, značky. Organizace byla na hodně vysoké úrovni,“ uvedl krajský státní zástupce Robert Hanuš.
Skupiny řízené převážně z Česka podle celníků vyráběly anabolika v Česku a Polsku nejméně deset let. S vyšetřováním začali celníci před dvěma roky, kdy na pražském letišti zadrželi balíček s anaboliky odeslaný z Brna do Spojených států amerických.
Své produkty výrobci prostřednictvím různých diskusních webů a internetových stránek zaměřených především na kulturistiku nabízeli a prodávali prakticky po celém světě.
Nejčastěji anabolika putovala do Francie, ale i do celé západní Evropy. „Odběrateli těchto produktů byli hlavně kulturisté a osoby, které trénují amatéry i profesionály v posilovnách,“ doplnil Hanušův polský protějšek z tamní krajské prokuratury Grzegorz Fugas.
Ostatně i samotní pachatelé pocházeli z prostředí kolem fitness center, někteří byli přímo jejich provozovateli. Všichni mají dosud čistý trestní rejstřík. Jedna výrobna byla v Polsku, další dvě na Moravě, jedna z nich přímo v jednom z bytů v Brně. Výrobci měli dokonce vlastní značky.
Výnosy podezřelí následně legalizovali prostřednictvím takzvaných bílých koní, účtů na kryptoměnových burzách a různých bankovních účtů. Bílé koně, kteří dnes v případu vystupují jako svědci, si pachatelé často lehce „koupili“ za pět tisíc korun. Jeden z nich měl takto na sebe napsáno i dvanáct bankovních účtů. „Jsou to především osoby z chudších poměrů z okolí Brna,“ doplnil Hanuš.
Podezřelé celníci zadrželi koncem května, a to současně ve všech dotčených státech. V Česku při domovních prohlídkách to bylo devět lidí, z nich čtyři skončili ve vazbě, na Slovensku a v Polsku po pěti lidech, z nichž celkem tři jsou ve vazbě. Hlavním podezřelým hrozí až 12 let vězení.
Tajné hráčské doupě odhalili celníci, zvenčí vypadalo jako zavřený podnik |
Není vyloučené, že se počet stíhaných ještě rozšíří. Jak sdělil státní zástupce, trestné se sazbou do jednoho roku je i samotné držení takových anabolik. Teoreticky by se tak mohli vyšetřovatelé zaměřit na každého, kdo si od skupiny přípravek koupil. „Jen ve Francii je ale na skupinu navázáno 1 500 účtů,“ ilustroval rozsah případu. Zaměřit se proto chtějí především na velkoodběratele.
U podezřelých už zadrželi majetek v řádu desítek milionů korun. Jsou to nejrůznější vozidla, luxusní hodinky, investiční mince a diamanty nebo nemovitosti včetně vily v brněnském Králově Poli. Hodnotu majetku zajištěného na Slovensku celníci ještě nevyčíslili.
Podle Hanuše zátahem vznikla velká díra na černém trhu s anaboliky, nicméně vzhledem k poptávce po těchto produktech odhaduje, že do roka může být znovu zaplněna jinými výrobci a distributory.
6. listopadu 2019 |