Areál Bukovanského mlýna nedaleko Kyjova na Hodonínsku zvítězil v roce 2023 v...

Areál Bukovanského mlýna nedaleko Kyjova na Hodonínsku zvítězil v roce 2023 v soutěži Top vinařský cíl. | foto: archiv Bukovanského mlýna

Mlýn na Slovácku získal titul Top vinařský cíl. Láká i na obsluhu v krojích

  • 4
Areál Bukovanský mlýn nedaleko Kyjova zvítězil v letošním ročníku Top vinařský cíl. Každoročně ji pořádá Vinařský institut a nabízí tak bedekr zajímavých míst, která svým návštěvníkům přináší snoubení vína a zážitků. Letošní vítěz přiláká ročně přes sto tisíc návštěvníků nejen na víno.

Tyčí se nad vrcholem kopce v obci Bukovany nedaleko Kyjova, v samotném srdci turistické oblasti Slovácko. Jeho dominantou je větrný mlýn, ze kterého jde za pěkného počasí vidět až k více než sto kilometrů vzdálenému vrchu Devínská Kobyla u Bratislavy.

Areál v rustikálním stylu poskytuje nejen širokou nabídku vín ze čtrnácti vinařství, kvelbený sklep a sklepmistra s pětadvacetiletou praxí, ale i slovácké gastronomické speciality či pestré vyžití pro děti i dospělé.

„Mapujeme zajímavé vinařské cíle nejen v tradičních moravských oblastech, ale také v Čechách na Litoměřicku a Mělnicku i ve městech po celé republice,“ přibližuje ředitel Vinařského institutu Petr Psotka.

O vítězích přitom nerozhodují odborníci, z celkového počtu více než dvaceti tisíc hlasů získal Bukovanský mlýn necelých osm stovek. Podle tamního ředitele Romana Šikuty stojí za vítězstvím kombinace dvou aspektů.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Máme pro lidi široký a kvalitní vinařský program v atraktivním areálu nedaleko přírody, který má své kouzlo. Je to kombinace nabídky služeb a oblíbeného turistického cíle. Disponujeme širokou základnou fanoušků, i to nám určitě pomohlo k vítězství,“ uvádí Šikuta s tím, že bukovanským areálem ročně projde přes sto tisíc návštěvníků.

„Kdyby za námi jezdil zlomek tohoto počtu, nejspíš bychom tolik hlasů nezískali,“ hlásí Šikuta a zmiňuje, že Bukovanský mlýn se v soutěži objevuje téměř každý rok. Až letos se však povedlo probojovat ke zlatu.

„Zhruba před dekádou jsme byli třetí. Z prvního místa máme samozřejmě radost, motivuje nás dál naše zaměstnance vzdělávat v oblasti vína tak, aby poskytovali co nejlepší služby. Je to spíš závazek ke zlepšení,“ podotýká skromně.

Ohledně služeb vyzdvihuje tradiční koncept. „Nesklouzáváme k žádným moderním jídlům. Klasická je tedy nejen nabídka pokrmů, ale i interiér a třeba obsluha chodí v krojích. Snažíme se, aby areál fungoval v duchu tradic slováckého venkova,“ upřesňuje, čím se podle něj Bukovanský mlýn odlišuje od běžných hotelů a co zároveň oceňují i hosté. „Máme přidanou hodnotu v podobě krásné rozhledny i zvířátek v naší mini zoo,“ usmívá se.

Na děti čekají ve výbězích nejen koně a poníci, ale také osli, ovce či zakrslé kozy. Jiné může zaujmout minigolf, venkovní bazén či mlynářská masážní stezka. Návštěvníci mají také celoročně možnost ochutnat rozličné příchutě bio kozí zmrzliny z vizovické Kozí farmy.

Do mlýna za husou, řízky i zabijačkou

    • Pobyt s neomezenou konzumací vína – 1. listopadu až 27. března
    • Husí a kachní hody – prodloužený víkend 9. až 12. listopadu
    • Slovácká zabijačka – vepřové speciality – 8. až 10. prosince
    • Festival řízků – 19. až 21. ledna
    • Putování „ze sklípku do sklípku“ – 26. až 28. ledna
    • Zimní zvěřinové hody – za gastro zážitkem – 8. až 11. února
    • Košt nejlepších vín bukovanských vinařů – sobota 17. února

Za jednotlivé vinařské cíle v soutěži zodpovídají odborní garanti, kteří místa nominují na základě jejich osobní dobré zkušenosti a splnění základního kritéria, tedy zážitku pro návštěvníka spojeného s vínem.

„Naplánujte si výlet do Bukovanského mlýna v době festivalů slováckých specialit, které zde pravidelně pořádají. Ochutnat třeba patenty s mákem a povidly a k tomu si dát nějaké plnější červené víno, například Cabernet Sauvignon od Vinum Moravicum, skutečně stojí za to,“ radí garant pro zdejší areál Pavel Uretšlégr.

Právě pestrý výběr vín hotel vyzdvihuje. „Lákáme především na ta regionální, každý rok jedno vinařství obměňujeme. Důležitá je pro nás široká nabídka suchých, polosuchých i polosladkých vín i odrůdová bohatost. Hodně se v posledních dvou letech zaměřujeme také na sekty,“ shrnuje Šikuta, který má rád svěží a lehká vína, například Veltlínské. „Nebo Ryzlink vlašský z oblasti Pálavy, který patří k nejlepším vínům na Moravě,“ uzavírá.