Astrofyzik Norbert Werner pochází ze slovenské Rožňavy. Po studiích na Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích získal doktorát na Utrechtské univerzitě a Nizozemském institutu pro výzkum vesmíru. V letech 2008 až 2016 pracoval na Stanfordově univerzitě v USA, teď bude působit na brněnské Masarykově univerzitě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Deseticentimetrový satelit vznikl pod vedením vědce z Brna. Teď letí do vesmíru

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Deseticentimetrová „kostka“ má dokázat to, co superdrahé družice za stovky milionů dolarů. Na jejím vyslání do vesmíru se podílel Norbert Werner z Masarykovy univerzity.

Nebýt covidu, nejspíš by start rakety Sojuz 2 z kosmodromu Bajkonur sledoval naživo. Za současných okolností si musel Norbert Werner vystačit s internetovým přenosem.

„Samozřejmě jsem ze startu nervózní,“ neskrýval čtyřicetiletý slovenský astrofyzik, který od loňska působí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

Mezi nákladem, který měl Sojuz vynést na oběžnou dráhu Země, byl drobný nanosatelit GRBAlpha sestavený mezinárodním týmem, který Werner koordinoval. Jeho úkolem je monitorovat záblesky ještě donedávna tajemného gama záření.

Byl jsem zapojený do projektu velmi drahé japonské družice, která se brzy po startu rozpadla, což stálo roky života mnoha lidí.

Norbert Wernerastrofyzik

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se