SPZ aut českých politiků.

SPZ aut českých politiků. | foto: Koláž - iDNES.cz

Odebírání SPZ na neplatiče funguje. Rekordman dlužil čtvrt milionu

  • 58
Se začátkem ledna loňského roku vstoupil v platnost zákon umožňující celníků, strážníků, ale i policistů zabavovat řidičům registrační značky za neuhrazené pokuty. A právě celní správa této možnosti využívá poměrně často. Zjevně to totiž funguje. Rekordman z Libereckého kraje dlužil statisíce.

Celní správa v uplynulém roce odebrala 184 registračních značek napříč celou Českou republikou. V průměru jde o jednu až dvě sady značek měsíčně v rámci jednoho kraje. Většina se majitelům vrátí rychle, ale v současné době jich 54 na uhrazení starých pokut stále čeká.

Pátý fotoduel vyhrála značka VIN 0TEKA. Blondýnu porazil i tlustý Bobby

„V uplynulém roce zavedená kompetence odebírat registrační značky či přikládat botičku v případě, kdy řidič či provozovatel vozidla nemají uhrazenou pravomocně uloženou pokutu za dopravní přestupky, se nám v praxi velmi osvědčila,“ potvrdila pro iDNES.cz Hana Prudičová, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel.

Uvedla také, že na oznámení o dluhu a zabavení značek reagují řidiči různě. „Někdy trest přijmou jako oprávněný, jindy se rozčilují,“ popsala.

Pokutový rekordman

A někteří jsou zcela jistě překvapeni částkou, jakou vlastně dluží. Dá se předpokládat, že velmi překvapený byl především řidič na dálnici D10, kterého celníci zastavili kvůli neuhrazené dálniční známce. Následná lustrace ale ukázala, že provozovatel auta má na pokutách dluh 250 tisíc korun, a proto auto na místě přišlo o značky.

„O týden později se dostavil na Celní úřad pro Liberecký kraj zástupce provozovatele vozidla s informací, že nedoplatek již uhradil převodem z účtu a žádá o vydání registračních značek. Databáze pracovníkům celního úřadu potvrdila, že byl nedoplatek skutečně uhrazen. Nicméně mezitím k nedoplatkům přibyla další částka ve výši pět tisíc korun, kterou zástupce provozovatele zaplatil na místě. Na základě úhrady zbývajícího nedoplatku mu byly registrační značky navráceny,“ popsala Amálie Kolářová, krajská tisková mluvčí celní správy.

Přišli jste o SPZ? Nevyjíždějte, jde o papíry

Dlužník může ihned zaplatit

Zabavení registračních značek nebo instalace botičky je však až tím posledním řešením, jak z dlužníka dostat peníze za staré pokuty. Celníci, ale i policisté dají dlužníkovi nejprve možnost zaplatit na místě. A to jak v hotovosti, tak pomocí platebního terminálu, který mají všechny hlídky u sebe.

Celníci za nezaplacené pokuty zabavují značky, řidiči náhle ochotně platí

„Pokud dlužná částka není na místě uhrazena řidičem či provozovatelem vozidla, který ovšem nemusí být v autě přítomen, nelze dále pokračovat v jízdě. Chce-li řidič pokračovat v cestě, musí tedy uhradit nedoplatek i za nepřítomného provozovatele vozidla. Celník při odebrání registračních značek nebo přiložení botičky řidiči sdělí, kdy a kde může nedoplatek zaplatit a zároveň za jakých podmínek dojde k vrácení odebraných registračních značek nebo sejmutí přiložené botičky,“ vysvětlila před časem Prudičová.

Registrační značky na přání

Při platbě v hotovosti je za den platby považován ten, kdy úředník platbu převzal. Pro zjednodušení případných kontrol celníci řidičům doporučují v následujících 24 až 48 hodinách s sebou vozit potvrzení o úhradě. Zabavené registrační značky pak jsou uloženy na celním úřadě po dobu jednoho roku. Po uplynutí lhůty na zaplacení jsou zaslány na úřad obce s rozšířenou působností, a to podle adresy trvalého bydliště nebo sídla provozovatele vozidla.