Růžová místa odpuzují muže, parkují na nich maminky

  11:00aktualizováno  11:00
Italské silnice se změní v duhu. Kromě bílých, žlutých a modrých pruhů na silnici mohou čeští turisté, kteří na Apeninský poloostrov zavítají, narazit na pruhy vyvedené v zelené a růžové barvě. Italská města zřizují speciální parkovací místa pro těhotné ženy. Ve švýcarském Bernu jsou "ženská" místa natřena na růžovo.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Růžová místa odpuzují muže
Dopravní policisté ve švýcarském Bernu natřeli parkovací místa určená ženám narůžovo a ozdobili je květinami. Snaží se tak z nich vypudit muže.

Radní města Bernu naštvalo, že na místech určených pro řidičky, které jsou blíže východům z parkovišť a nad kterými bdí kamery, neustále parkovali muži.

"Na základě zákona nemáme způsob, jak muže dostat z míst pro ženy. A neustálé upozorňování, že tam nemají co dělat, také nefungovalo,“ řekl správce jednoho z bernských parkovišť.

Doufá, že se muži budou stydět nechávat své čtyřkolové miláčky stát na místech natřených narůžovo.

V Itálii pro maminky
Růžová čára probíhá od severu k jihu Itálie už několik let. Vyznačuje parkovací místa určená pro budoucí maminky.

V italských městech Trani, Barletta, Cantú a Aosta nemusí ženy, které očekávají narození potomka, hledat v ulicích přetékajících auty místo k zaparkování.

Místa vyhrazená těhotným ženám jsou vymezena růžovými pruhy a cedulí s čápem a sloganem "Dejte přednost těm, co čekají".

Jednodušší parkování mají ženy před nemocnicemi, budovami veřejné správy, ordinacemi gynekologů, lékárnami nebo veřejnými zahradami a parky.

Speciální místa pro maminky a jejich ratolesti, vyznačená bílými čarami, se objevila před jeslemi, bankami a parky. Vyhrazeného parkování mohou využívat všichni ti, kteří se starají o malého potomka, lhostejno, je-li to maminka, tatínek, tetička nebo dědeček.

Jedním z prvních měst, které parkování těhotným ženám ulehčilo, je jihoitalská Barletta. Růžová parkovací místa se ve městě poprvé objevila v roce 2003.

Maria Campese, radní, která se problémem zabývá, k "růžovému parkování" říká: "Samozřejmě se nemůžeme opřít o předpis, který by umožnil nerespektování "růžových" parkovacích míst sankcionovat.

Sledujeme ale, že muži-řidiči tato parkovací místa nezneužívají. Jejich respekt k "těhotenským" parkovacím místům je možná větší, než k ostatním druhům vyhrazeného parkování."

Lido di Jesolo zřídilo pro těhotné ženy a důchodce "zelená parkoviště". Parkovací místa vyznačená zelenými čarami jsou v zájmu větší bezpečnosti více osvětlená.

Jen pro ženy-řidičky mají vyhrazená místa také v Parmě. V krytých a záchytných parkovištích bývají některá z přednostních míst v blízkosti východů v zájmu větší bezpečnosti určena právě zástupkyním něžného pohlaví.

Nápad se líbí Václavu Špičkovi z Autoklubu ČR: "Například před nákupními středisky by ženy v jiném stavu určitě uvítaly, když by nemusely dlouze hledat místo a potom se nemusely s nákupem plahočit na druhý konec parkoviště."

V malých městech je podobný problém řešitelný vydáváním zvláštních průkazek. Městečko Rovigo dává možnost těhotným ženám jedné hodiny parkování zdarma v centru města na základě zvláštní povolenky, kterou si budoucí maminky mohou vyzvednout na služebně městských strážníků na základě těhotenského průkazu.


Jednodušší parkování mají maminky s kočárky například v obchodním centru Eden v pražských Vršovicích.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

ANALÝZA: Konec levných časů, auta už budou jen zdražovat

Ilustrační snímek

Za poslední dva roky nová auta podražila, mnohá dost výrazně. A zvyšování cen bude pokračovat, lépe už nebude. Srovnali...

OBRAZEM: Škodu Kamiq zachytili v lehkém maskování při testech v provozu

Maskovaný prototyp Škody Kamiq

Třetí auto na zvýšeném podvozku v podání Škody se představí na autosalonu v Ženevě začátkem března. Nejmenší crossover...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Najdete na iDNES.cz