Růžová místa odpuzují muže, parkují na nich maminky

  11:00aktualizováno  11:00
Italské silnice se změní v duhu. Kromě bílých, žlutých a modrých pruhů na silnici mohou čeští turisté, kteří na Apeninský poloostrov zavítají, narazit na pruhy vyvedené v zelené a růžové barvě. Italská města zřizují speciální parkovací místa pro těhotné ženy. Ve švýcarském Bernu jsou "ženská" místa natřena na růžovo.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Růžová místa odpuzují muže
Dopravní policisté ve švýcarském Bernu natřeli parkovací místa určená ženám narůžovo a ozdobili je květinami. Snaží se tak z nich vypudit muže.

Radní města Bernu naštvalo, že na místech určených pro řidičky, které jsou blíže východům z parkovišť a nad kterými bdí kamery, neustále parkovali muži.

"Na základě zákona nemáme způsob, jak muže dostat z míst pro ženy. A neustálé upozorňování, že tam nemají co dělat, také nefungovalo,“ řekl správce jednoho z bernských parkovišť.

Doufá, že se muži budou stydět nechávat své čtyřkolové miláčky stát na místech natřených narůžovo.

V Itálii pro maminky
Růžová čára probíhá od severu k jihu Itálie už několik let. Vyznačuje parkovací místa určená pro budoucí maminky.

V italských městech Trani, Barletta, Cantú a Aosta nemusí ženy, které očekávají narození potomka, hledat v ulicích přetékajících auty místo k zaparkování.

Místa vyhrazená těhotným ženám jsou vymezena růžovými pruhy a cedulí s čápem a sloganem "Dejte přednost těm, co čekají".

Jednodušší parkování mají ženy před nemocnicemi, budovami veřejné správy, ordinacemi gynekologů, lékárnami nebo veřejnými zahradami a parky.

Speciální místa pro maminky a jejich ratolesti, vyznačená bílými čarami, se objevila před jeslemi, bankami a parky. Vyhrazeného parkování mohou využívat všichni ti, kteří se starají o malého potomka, lhostejno, je-li to maminka, tatínek, tetička nebo dědeček.

Jedním z prvních měst, které parkování těhotným ženám ulehčilo, je jihoitalská Barletta. Růžová parkovací místa se ve městě poprvé objevila v roce 2003.

Maria Campese, radní, která se problémem zabývá, k "růžovému parkování" říká: "Samozřejmě se nemůžeme opřít o předpis, který by umožnil nerespektování "růžových" parkovacích míst sankcionovat.

Sledujeme ale, že muži-řidiči tato parkovací místa nezneužívají. Jejich respekt k "těhotenským" parkovacím místům je možná větší, než k ostatním druhům vyhrazeného parkování."

Lido di Jesolo zřídilo pro těhotné ženy a důchodce "zelená parkoviště". Parkovací místa vyznačená zelenými čarami jsou v zájmu větší bezpečnosti více osvětlená.

Jen pro ženy-řidičky mají vyhrazená místa také v Parmě. V krytých a záchytných parkovištích bývají některá z přednostních míst v blízkosti východů v zájmu větší bezpečnosti určena právě zástupkyním něžného pohlaví.

Nápad se líbí Václavu Špičkovi z Autoklubu ČR: "Například před nákupními středisky by ženy v jiném stavu určitě uvítaly, když by nemusely dlouze hledat místo a potom se nemusely s nákupem plahočit na druhý konec parkoviště."

V malých městech je podobný problém řešitelný vydáváním zvláštních průkazek. Městečko Rovigo dává možnost těhotným ženám jedné hodiny parkování zdarma v centru města na základě zvláštní povolenky, kterou si budoucí maminky mohou vyzvednout na služebně městských strážníků na základě těhotenského průkazu.


Jednodušší parkování mají maminky s kočárky například v obchodním centru Eden v pražských Vršovicích.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Ioniq je ideální na každodenní dojíždění. Hyundai ho zlevnil

Hyundai IONIQ Electric

Elektromobil Hyundai Ioniq již čeká na svého nástupce, přijít má na podzim. I díky tomu se nyní prodává za docela...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Olympijský speciál Toyoty jezdí na elektřinu

Toyota Accessible People Mover

Toyota je celosvětový partner olympijských a paralympijských her, které se budou konat příští rok v japonském hlavním...

Japonci v autech z půjčovny nejezdí. Spí v nich, pracují i obědvají

Nové taxi pro Japonsko od Toyoty se jmenuje JPN Taxi.

Průzkumy v japonských autopůjčovnách ukázaly, že každý osmý zákazník vozidlo nepoužije k tomu, aby se dopravil z...

VIDEO: Škoda učí jezdit novou Octavii na nejslavnějším okruhu světa

Nová Škoda Octavia na Nürburgringu

Vývoj Octavie čtvrté generace jde do finiše. Škoda novou generaci svého stěžejního modelu představí koncem letoška, v...

Najdete na iDNES.cz