Diplomaté i veteráni: přehled registračních značek, které vozí česká auta

  • 106
Registrační značky se používají od samotného počátku automobilismu. Například v Rakousku-Uhersku s nimi auta jezdila už od roku 1906. V Česku jsou nejčastěji vidět ty standardní bíločerné. Speciální značky mají například zkušební auta, diplomaté, veteráni či závodní auta. Umíte ve značkách číst? Podívejte se na přehled.

Standardní registrační značky

Standardní registrační značky

Registrační značky, dříve státní poznávací značky (SPZ), se dělí na několik typů. Ty standardní, které vozí na autech většina řidičů, nesou černé znaky na bílém podkladu. Novější mají vlevo modrý pruh s hvězdami Evropské unie a kód země, kde jsou registrovány.

Kraje na značkách

A (01) - Praha
B (02) - Jihomoravský kraj
C (03) - Jihočeský kraj
E (04) -
Pardubický kraj
H (05)
- Královéhr. kraj
J (06) - Kraj Vysočina
K (07)
- Karlovarský kraj
L (08) - Liberecký kraj
M (09) -
Olomoucký kraj
P (10) -
Plzeňský kraj
S (11) - Středočeský kraj
T (12) -
Moravskoslez. kraj
U (13) -
Ústecký kraj
Z (14) -
Zlínský kraj

Mezi označením série a pořadovým číslem značky je pak vymezený prostor pro nálepku z technické kontroly. Pro všechny značky platí Ministerstvem dopravy daná obecná pravidla - podlouhlé kovové tabulky musí být tvořeny kombinací arabských čísel a písmen v latince bez diakritiky. Písmena G, Ch, O, D, Q a W na našich značkách nenajdete kvůli snadné zaměnitelnosti s písmeny C, V a číslicemi 0 a 6.

Stejně tak jsou zakázané nevhodné kombinace písmen, aby nedošlo k vytvoření vulgarismu nebo zkratky zakázané organizace.

Registrační značky chrání bezpečnostní hologram (březen 2017)

Kód značky označuje od roku 2001 kraj, kde majitel své auto zaregistruje. Kraje nahradily okresy kvůli změně samosprávy, a také proto,že pro jednotlivé okresy nebylo dostatek kombinací. Značka musí obsahovat alespoň jedno písmeno -  a to první zleva označuje kraj, kde je auto registrováno. Jednopísmenné značky ale po čase došly (nejprve v Praze, postupně pak také ve Středočeském kraji, Jihomoravském i Moravskoslezském kraji) a od roku 2009 se postupně vydávají ty s kombinací dvou písmen. Ve Středočeském kraji (písmeno S, více v tabulce) se tak logicky nepoužívá například kombinace SS.

Zvláštní (manipulační) registrační značky

Manipulační značky

Pro auta a vozidla, která zatím nejsou schválena pro provoz na pozemních komunikacích, se používají takzvané manipulační registrační značky. Tvoří je zelené znaky na bílém podkladu a označují například testovací vozy nebo auta pro dočasné používání. Písmeno označuje kraj registrace, čtyřčíslí pak pořadové číslo. Používají se například v autobazarech nebo dočasně pro auta v depozitu apod.

Registrační značky pro traktory, samojízdná vozidla, apod.

Registrační značky pro traktory

Traktory, přípojná vozidla a samojízdné pracovní stroje v zemědělství nebo na stavbách jsou označeny žlutou registrační značkou s černými znaky. Na značce je nejprve písmeno kraje, následují dvě čísla ze série značky a čtyřmístné pořadové číslo.

Registrační značky pro vozidla odhlášená z registru k trvalému vývozu.

Značky pro vozidla k trvalému vývozu

Bílé kovové tabulky s černými znaky a červeným kostičkovým okrajem na jedné straně označují auta, vozy a motorky, která jsou odhlášená z českého registru vozidel a jsou určená k trvalému vývozu. Registrační značka se skládá ze dvou trojmístných skupin znaků: Jedno písmeno označuje kraj a druhé, to které je posledním znakem značky, je vždy písmeno E - export.

Registrační značky pro diplomaty a honorární konzuly

Značky pro diplomaty a konzuly

Modrá písmena na bílém podkladu znamenají, že potkáváte auto z diplomatických kruhů. Kombinace písmen CD znamená, že v autě se veze člověk s diplomatickou imunitou, HC pak označuje vůz honorárního konzula. Dříve se dala ze značky vyčíst i příslušnost auta ke konkrétnímu velvyslanectví. Nyní je kombinace čísel stejně jako u ostatních registračních značek přidělována registrem vozidel na základě aktuálního pořadí.

Registrační značky pro technické pracovníky diplomatických služeb a služebníky diplomatických misí

Značky pro diplomatické pracovníky

Stejně vypadá značka pro auto vozící níže zařazené pracovníky diplomatických služeb - kombinace písmen XX značí technického pracovníka diplomatické nebo konzulární mise (administrativně technický personál - pozn. redakce), který užívá omezené diplomatické či konzulární výsady či užívá imunitu dle příslušných mezinárodních smluv.

Kombinace písmen XS pak znamená, že v autě jezdí služební personál diplomatické či konzulární mise nebo člen nějaké mezinárodní organizace.

Registrační značky pro zkušební účely

Značka vozů pro zkušební účely

Pokud si na ulici všimnete vozidla s bílou registrační značkou, zelenými znaky a s písmenem F na začátku, jedná se o registrační značku vystavenou pro vozy určené pro zkušební účely. Značka je určená profesionálním řidičům vozů pro zkušební provoz a homologaci aut na tuzemských silnicích, nebo slouží pro testování vyvíjených automobilových součástek.

Auta se zkušebními registračními značkami směla jezdit mimo obec či po dálnicích neomezenou rychlostí až do roku 1997. Jedním z důvodů zrušení neomezených limitů zkušební značky byla i smrt předsedy představenstva Škody Ludvíka Kalmy, který zahynul při dopravní nehodě v listopadu 1996 u Horusic na Táborsku v tehdy čerstvě představené octavii s „eFkovými“ značkami. Více o události čtěte zde.

Registrační značky pro veterány

Registrační značky pro veterány

Bílá registrační značka se zelenými znaky a písmenem V je určena historickým vozidlům s průkazem historického vozidla, které nesplňují současné podmínky pro provoz. Auta s bílozelenou tabulkou se nesmí používat k podnikání a ke každodennímu provozu. Na druhou stranu se k nim vztahují finanční úlevy - majitel veterána platí jen jednu dvanáctinu povinného ručení a při přihlašování vozu z něj neodvádí ekodaň.

Dvoučíslí před písmenem V znamená kód kraje (podle písmen v abecedě, která kraj označují: tedy 01 - A - Praha, 02 - B - Jihomoravský kraj, 03 - C - Jihočeský kraj atd.). Čtyřčíslí vpravo pak pořadové číslo registrace.

Registrační značky pro sportovní auta

Značky pro sportovní auta

Stejná registrační značka, jen s písmenem R, označuje auta nebo motocykly, kterým byl vystaven průkaz sportovního vozidla a které nesplňují současné podmínky pro provoz. Taková auta mohou jezdit jen v rámci sportovních akcí a závodů. Mohou tedy přejíždět mezi jednotlivými rychlostními zkouškami v rámci závodu, ovšem už se nemohou vydat na závod, který se koná na druhé straně České republiky - v rámci běžného provozu je nutné je na závod nebo sportovní akci převézt.

První dvojčíslí 01 - 14 opět označuje pořadové číslo kraje (viz tabulka u standardních registračních značek na straně 1), čísla za písmenem R pak pořadové číslo registrační značky.

Registrační značka pro nosiče jízdních kol

Značka pro nosiče kol

Speciální třetí registrační značku vozí od 1. ledna 2016 i přípojné nosiče jízdních kol, přes které nejde vidět na zadní registrační značku. Prostor pro nálepky z technické kontroly a emisí nahradily hvězdičky.

Registrační značky na přání

Značky na přání

Náročnější řidiči si mohou od ledna 2016 požádat o registrační značku na přání s tyrkysovým pruhem. Tu jim vystaví příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. S sebou je třeba přinést žádost s vyplněnými osobními údaji i navrhovaným zněním značky (například 123 IDNES). Žádost můžete podat osobně, ale i písemně poštou nebo pomocí datové schránky.

Značka k vám doputuje za 15 dní poté, co návrh úřad schválí a zaplatíte poplatek - ten je 5 tisíc korun za jednu tabulku, tedy 10 tisíc za přední a zadní registrační značku pro jedno osobní auto. Dobrý nápad, o který se bojíte, je možné si na úřadech předem zarezervovat.

„V takovém případě se obraťte na příslušný úřad v místě budoucí registrace vozidla a úřad vám požadované znění značky po jejím schválení rezervuje na dobu 3 měsíců. V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli,“ píší na ministerstvu dopravy. Úřady ovšem přijímají jen jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu.

Fantazii na znění registrační značky na přání se víceméně meze nekladou. Značka musí obsahovat alespoň jedno číslo. Zakázána jsou hanlivá slova a slova, která podněcují k rasismu, xenofobii a k nenávisti vůči určité skupině obyvatel. „Povoleny nejsou ani hvězdičky, vykřičníky či jiné speciální znaky, zkratky orgánů státní správy, zastupitelského sboru nebo krajských úřadů a podobně ( například PČR, HZS, MDCR),“ uvádí na webu ministerstvo dopravy.

Registrační značka na přání je přenositelná, takže ji lze použít na další vůz, motorku či moped, ale je vázána k jednomu člověku.

Majitelé registračních značek bývají zpravidla velmi kreativní. Většina vtipálků se však podle ministerstva dopravy vyřádila na počátcích vydávání registračních značek na přání. „Byly to mimo jiné 333SHREK, 111PANDA, 777SVEJK, ANDILEK1, BELM0ND0, KUZLATK0, 666BUBIK, 666BANAN, N0LIMIT, TYBRZD0, M0RAVAK, 79PEPAN, DRAC1CE, HELLB0Y,“ vzpomíná mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Registrační značky na přání ukážou kreativitu majitele

Vojenské poznávací značky

Vojenské poznávací značky

Armáda České republiky používá na svých vozech značky složené z čísel, tedy vojenské poznávací značky. Ve zvláštních případech pak civilní registrační značky. Vojenské poznávací značky, tzv. „vépézetky“ přiděluje Vojenská policie na základě svého registru.

Jsou sedmimístné, ve formátu 000 00-00. Dříve se dalo z vojenské značky vyčíst, který rok bylo auto zařazeno do provozu - stačilo si k prvnímu dvojčíslí přičíst hodnotu 50. Toto pravidlo dnes už neplatí: vojenské poznávací značky generuje počítač na základě přednastaveného algoritmu (výpočtu). Něco však přetrvalo: poslední číslice je matematickou kombinací všech předchozích a slouží jako kontrolní číslo.

Vojenské poznávací značky

Digiznačka

Čísla na displeji

Americké státy Kalifornie, Arizona, Florida a Texas uvažují o zlegalizování první digitální registrační značky, kterou v Detroitu představila firma Raviver Auto. Digi značka má displej, řídicí jednotku a dobíjecí vyjímatelnou baterii.

Čísla na displeji se zadávají a zobrazují pomocí aplikace, kterou řidiči získají při koupi značky. Na displej lze kromě písmen připsat i slova nebo krátké vzkazy: třeba komu fandíte ve volbách. A výhodou je, že se zde zobrazí i štítky s kontrolou technického stavu vozidla. V případě digi značky už je nebude třeba vylepovat, aktuální data se pomocí aplikace jednoduše přepíšou.

Auta v Americe mají povinnost vozit registrační značku pouze na zadní části vozidla, takže jim stačí pořídit jen jednu tabulku, která je navíc vzadu lépe chráněná proti rozbití či letícímu kamínku. U nás by tedy byla investice dvakrát větší a zatím ani není jasné, jak odolný je materiál a nakolik běžný provoz ustojí. Stejně tak není známo, jak je digi značka zabezpečená proti krádeži. Výrobce pouze uvádí, že na tento fakt myslel, ale podrobnosti neuvedl. Pro Česko je tak digi značka zatím jen hudbou budoucnosti.