Značku na přání musí schválit úředník, sprosťárny ani PCR L0VER neprojdou

  • 15
Na silnicích se pohybuje kolem pětadvaceti tisíc dopravních prostředků s registračními značkami, u kterých si skladbu písmen a číslic motorista zvolil. Značkám na přání v Česku bude prvního ledna 2023 sedm let. Stal se z nich fenomén, lidé si je fotí, hledají nejzajímavější nápad. Zřízení registrační značky na přání stojí deset tisíc.

„Dojděte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla s žádostí, na které uvedete údaje o sobě a navrhované znění značky na přání. V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostanete značku do 15 dnů. Žádost tak můžete podat osobně na úřadě, ale například i písemně poštou či prostřednictvím datové schránky,“ radí ministerstvo dopravy.

„Z žádosti musí být patrné, kdo ji podává, čeho se týká a co navrhuje. Fyzická osoba tak uvede na žádost své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Právnická osoba potom uvede svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo a adresu sídla. Žádost musí dále obsahovat znění vámi požadované značky na přání.“

Ani SEX B0MBA, ani RUM L0VER. U čtenářů iDNES.cz zvítězila PSI B0UDA

Poplatek je 5 000 Kč za jednu tabulku, tedy 10 000 Kč za dvě registrační značky pro osobní automobil.

Požadované znění značky na přání je možné si rezervovat. V takovém případě se obraťte na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě bydliště nebo sídla firmy (respektive v místě budoucí registrace vozidla) a úřad vám požadované znění značky na přání po jejím schválení rezervuje na dobu tří měsíců. V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. Stejný postup je i v případě, že zájemce v okamžiku podání žádosti o značku na přání nevlastní žádné vozidlo nebo vlastní vozidlo, které ještě nebylo zaregistrováno.

Zvolte nejoriginálnější registrační značku na přání druhého kola fotoduelu zde

V případě auta je značka složená z osmi znaků, pro motocykly je provedena sedmi znaky, v případě mopedu je to pět znaků. Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen (pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W – z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen). Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen.

Na značku na přání také není možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů a podobně. Neprojdou tedy například zkratky využívané ve veřejné správě jako PČR, HZS, MDCR... Posouzení a schválení textu značky na přání je na rozhodnutí příslušného úřadu. Registr vozidel zároveň pohlídá, aby nebyly vydány dvě totožné značky na přání.

Přišli jste o SPZ? Nevyjíždějte, jde o papíry

Značka je přenositelná, majitel ji může použít na další dopravní prostředek, vždy však pouze na jedno vozidlo. Značka je totiž vázána ke konkrétnímu majiteli, nelze ji tedy například prodat dalšímu člověku.

Značka se vyrobí do 15 dní, často už do týdne. V registru je nyní necelých 25 tisíc vozidel opatřených značkou na přání. Úřady jich ovšem od jejich zavedení v roce 2016 vydaly přes 28 tisíc. Rozdíl je dán tím, že některé značky jsou sundané z vozidel, jiné zanikly ať už zrušením nebo zánikem vozidla.

Největší zájem o značky na přání byl na počátku (jen v lednu 2016 cca 2 500 žádostí), dále narůstaly žádosti již jen po stovkách. Dnes jsou to ročně tři až čtyři a půl tisíce nových značek na přání. Podle Františka Jemelky, mluvčího ministerstva dopravy, je o ně největší zájem v Praze a velkých městech.

GLOSA: Registrační, či státní poznávací? Exkurz do českého právního bordýlku


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit