Deset měsíců po své mezinárodní a osm měsíců po své evropské premiéře se v České republice představuje Peugeot Inception Concept. Je jednou z hlavních hvězd pátého ročníku veletrhu čisté mobility e-Salon na výstavišti v pražských Letňanech.
INCEPTIONz angličtiny: počátek, začátek, vznik, zahájení |
Peugeot Inception má být názornou ukázkou nejmodernějších technologií, vizí značky budoucích elektromobilů a branou do nové éry. „I proto byla pro představení tohoto vozu veřejnosti zvolena netradiční místa. V lednu letošního roku byl ve světové premiéře odhalen na největším světovém veletrhu nových technologií a inovací, Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas v USA. V březnu se pak konala evropská premiéra v Paříži v jedinečné expoziční hale L’Espace Commines. V dubnu Inception demonstroval sílu svého odvážného a inovativního designu na prestižním milánském Design Weeku,“ vypočítává mluvčí značky Radka Matthey.
Při pohledu na hranaté sedačky se nám úsměvy zkroutily představou bolesti a nepohodlí, nicméně podle tvůrců jsou nesmírně pohodlné – polštářky polstrování se prý tvaru zadnic přizpůsobí. Smíšené pocity máte i u hranatých tvarů prakticky všeho v interiéru, ale je třeba si připomenout, že je to koncept, nikoli předprodukční model.
Inception Concept má pohon všech kol a kombinovaný výkon elektromotorů 500 kW a z 0 na 100 kilometrů se má podle tvůrců dostat za méně než tři sekundy. Jeho 100kWh akumulátor a veškerá elektrovýzbroj pracuje s napětím 800 V. Udávaná spotřeba je 12,5 kWh na 100 kilometrů, což vychází na dojezd zhruba 800 kilometrů.
O dva milimetry přerůstá pět metrů, šířka je 2100 mm, ovšem s otevřenými dveřmi zabírá do šířky bezmála pět metrů (4970 mm). Výška je 1340 mm. Koncept má hmotnost 2,8 tuny a spočívá na 22palcových kolech.
Osmisetvoltová architektura umožňuje nabíjení rychlostí 150 km/5 min (tedy 30 km za minutu). Inception Concept má též umožňovat indukční nabíjení.
Koncept má naznačovat nový designový styl značky a také chystané řídicí moduly využívající strojového učení a umělé inteligence. Jsou to STLA Brain, STLA Smart Cockpit a STLA Autodrive.
Peugeot 3008 představuje novou elektrickou architekturu. Bude však i na benzin |
STLA Brain by měla být de facto softwarová platforma, která se snaží o maximálně univerzální hardware vozidla a jeho intenzivní softwarové propojení s cloudovým systémem automobilky, který má nabízet doplňování (a zřejmě i předplácení) nových funkcí a vlastností skrze over-the-air aktualizace, bez nutnosti zásahů do hardwaru vozidla.
STLA Smart Cockpit má za úkol postarat se o posádku během cesty. Integruje uživatelské rozhraní, zábavní služby a platební služby. Peugeot na něm pracuje se společností Amazon, což trochu naznačuje, čím se pasažéři budou moci během jízdy zabývat.
A STLA Autodrive je nepřekvapivě systém autonomního řízení, na kterém Stellantis spolupracuje s BMW. Aktuálně jej mají v autonomní úrovni 2 (vlastně pokročilý adaptivní tempomat), v brzké budoucnosti nabídnou úroveň 3 (za určitých podmínek plně autonomní, řidič musí být kdykoli schopen převzít řízení). A ve vývoji je i stupeň 4 (vozidlo je schopné plné autonomie, která však není k dispozici všude a řidič má stále možnost zásahu), pracují na něm se společností Waymo.
„Uvedením systému Hypersquare, který v budoucnu nahradí volant, koncept Inception mění samotnou podstatu ovládání vozu a jeho funkcí. Peugeot Inception je významným průkopníkem nových technologií. Principy tohoto konceptu totiž budou od roku 2025 přebírat takřka všechny budoucí osobní vozy značky,“ vysvětluje Matthey. Použitá technika tedy vyžaduje „řízení po drátě“, bez přímé mechanické vazby mezi koly a volantem, což aktuální homologační požadavky pro běžné vozy neumožňují.