Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

První jízda: Corsa Gang vyvinul nový opel na francouzském základu

Exkluzivně   10:00
Šestá generace Corsy musela být přešita z platformy GM na nový základ od Peugeotu. Vývoj a ladění však vedl etablovaný „Corsa gang“. Testovali jsme prototypy a zdá se, že nová Corsa paradoxně jezdí „němečtěji“ než její předchůdkyně.

Porotci volící v prestižní mezinárodní anketě evropský vůz roku (Car of the Year) dostávají od automobilek příležitost testovat připravované automobilové novinky ještě v režimu ladění a dlouho před jejich odhalením. Českým zástupcem v porotě je Jiří Duchoň z magazínu Automobil.

„Po dobu několika dní jsou s námi zaměstnanci oddělení vývoje, aby od nás získali zpětnou vazbu. A pokaždé objevíme něco, nač dosud nikdo z automobilky nepřišel,“ popisuje.

Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný

Tentokrát v okolí alsaské vesničky Hornbach zkoušeli nový Opel Corsa F a přišli jsme například na to, že po stisku tlačítka pro manuální řazení na voliči samočinné převodovky za klidu nešlo již přepnout zpět do režimu D a bylo třeba vůz resetovat. Čtěte první dojmy Jiřího Duchoně ze seznámení s novým Opelem Corsa, zatím maskovaným.

CORSA GANG

Vývoje nového Opelu se opět ujal rüsselsheimský „Corsa gang“. Jeho vůdčími členy jsou Michael Döring a Thomas Wanke. Na snímku se sklání nad projektem Corsy C, nicméně oba se podíleli již na projektu Corsy B. Michael má nyní na starosti ladění jízdních vlastností a Thomas je šéfkonstruktérem

Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný

Kvůli rozchodu se začínalo nanovo

Řadě Corsa aktuálně patří 7,8% podíl na evropských prodejích segmentu B a takřka každý čtvrtý prodaný Opel nese jméno Corsa, přičemž dosud vzniklo celkem 13,6 milionu vozidel s tímto označením. Vývoj Corsy F byl již v plném proudu, když v předvečer otevření ženevského autosalonu roku 2017 bylo oznámeno, že General Motors, majitel Opelu od roku 1929, všechny své evropské aktivity včetně britské značky Vauxhall prodal francouzskému koncernu PSA. Bylo tedy samozřejmě třeba ihned upustit od použití platformy SCCS (GM/Fiat) a začít znovu. Nicméně z dílen PSA dostal Opel základ vskutku velkorysý: modulární a rozsáhle modifikovatelnou architekturu CMP.

V případě nové Corsy (F) přineslo použití platformy CMP například snížení hmotnosti až o 108 kg, takže základní provedení vykáže pohotovostní hmotnost 980 kg. To znamená 10% redukční dietu, jež má přinést zlepšení zejména v oblasti hospodárnosti a jízdních vlastností. Výrazně se změnily proporce Corsy, ta bude k dispozici výhradně coby pětidveřový hatchback. Délka zůstala na 4060 mm, vše ostatní je jinak. Rozvor narostl o 28 mm na 2538 mm, ale přední převis se zkrátil o plných 50 mm na 831 mm. Výška je menší o 48 mm (1433 mm) a pozice řidiče klesla o 28 mm blíže k zemi (537 mm), což příznivě ovlivnilo pozici těžiště s ohledem na stabilitu a jízdní vlastnosti.

Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný
Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný

Nijak tím však neutrpěl vnitřní prostor, řidič má nyní nad hlavou o 3 mm místa více než dosud (minimálně 886 mm) a zavazadlový prostor s šířkou rozšířenou o 74 mm (1018 mm) nyní v základním uspořádání pojme 309 l zavazadel (+ 24 l). Corsa F bude k dispozici s osvědčenými motory PSA, tedy zážehovými tříválci 1,2 litru (75 až 130 koní) a vznětovými čtyřválci 1,5 litru (prozatím jen 100 koní). Standardem bude šestistupňová manuální převodovka, pro vybrané tříválce také osmistupňová samočinná Aisin s kapalinovým měničem momentu. Již od počátku má být corsa, stejně jako sourozenecké DS3 Crossback a Peugeot 208, nabízena rovněž v plně elektrickém provedení.

Ve výbavě se objeví řada pokrokových prvků: Zadní svítilny mohou být kompletně sestaveny z LED a přední světlomety budou připraveny ve třech provedeních: žárovkové, statické LED a matricové LED IntelliLux. Posledně jmenované jsou sestaveny z řady samostatných zdrojů LED, schopných na základě údajů z kamery za čelním sklem samostatného rozsvěcování a zhášení, a mají přinést do svého segmentu dosud nevídané osvětlovací schopnosti.

Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný
Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný

Alespoň z toho, nač jsme mohli pod kamufláží interiéru nahlédnout, plyne, že řada prvků pochází z dílen PSA, což platí zejména o ovladačích spouštění oken, infotainmentu, sedadlech nebo voliči převodovky. Naopak typicky „opelovské“ jsou vzhůru vytočené, v typickém úchopu volantu v pozici „za 10 minut 2“ snadno přístupné, páčky pod volantem či přístrojový štít. Podobně jako v případě adaptace typu Grandland X (P3008/5008) se německým manažerům podařilo prosadit vyjmutí regulace ventilace z dotykového monitoru do samostatných ovladačů pod displejem, což je jednoznačně praktické a většina zákazníků to nejspíš ocení.

Důkladné maskování

Prototypy nové corsy byly důkladně maskované, kamufláž ze speciálních lepicích pásek částečně překrývá svítilny i okna a zejména na bocích a v zadní partii karoserie je pod povrchem ještě doplněna vycpávkami. Účelem je znemožnit náhodnému pozorovateli identifikaci výrobce a zdeformovat jeho představy a tvaru a proporcích. Rovněž interiér je z větší části překryt přilepenou tkaninou, pod níž se skrývají často nepřesně zhotovené provizorní díly z lesklého „prototypového“ plastu.

Zkoušené vozy již byly po technické stránce plně funkční a zejména nastavením agregátů, podvozku či sedadly již více méně odpovídaly sériovému provedení. Kromě zatím dosti zfušovaného interiéru byly naopak airbagy, pokročilé asistenční prvky nebo multimediální soustava zcela nefunkční (jejich vývoj zatím není ukončen). Je zvláštní, že prototypy Corsy byly údajně zhotoveny již přímo na linkách továrny v Zaragoze, přičemž dosud se zkušební Opely vyráběly ručně ve zvláštním oddělení v domově značky v Rüsselsheimu.

Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný

Všechny dosavadní generace Opelu Corsa

Padne do ruky

Jezdili jsme ve dvou konvojích. Jeden byl sestaven ze dvou prototypů nové Corsy F s motory 1,2 l/100 k 6MT a červenými akcenty na karoserii, druhý z vozů s pohonem 1,2 l/130 k 8AT a žlutými doplňky. Pro srovnání byly konvoje doplněny stávajícími Corsami s agregáty 1,4 l/100 k 6MT, resp. 1,4 l/90 k 6AT, přičemž za volanty jsme se podle důmyslného vzorce střídali tak, aby každý z nás měl dostatek času na vyzkoušení každého z vozů. Zaváděcím vozem byla vždy aktuální Corsa GSi.

Stejně jako v případě DS3 Crossback, i při aplikaci v typu Corsa F se ukazuje, že platforma CMP je mimořádně zdařilá. Známé motory PSA PureTech opět ukázaly, že jde o kultivované agregáty s rychlými reakcemi na pokyny plynového pedálu a plynulým průběhem točivého momentu, přičemž rozdíl mezi verzemi 100 a 130 koní byl překvapivě minimální. Samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu řadí tak rychle, měkce a logicky, jak žádná dvouspojková převodovka nikdy nebude. Ocenili jsme také precizní řízení se strmějším převodem, elektrickým posilovačem přímo v převodce a citlivým stáčením do středové polohy.

Nerovnosti žádného druhu nemění směr jízdy vozu a do volantu nepronikají rázy, řidič má však přesto ve volantu přesný kontakt s koly. Lehká a vyvážená konstrukce v kombinaci s nízkým těžištěm, dlouhým rozvorem a vhodně odladěnou charakteristikou zadní nápravy s vlečenými rameny minimalizuje náklony karoserie a sklony k nedotáčivosti a umožňuje vozu plynulé a velmi rychlé průjezdy zatáčkami.

Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný

Jistou rezervu jsme shledali v možnosti lépe utlumit hluk od odvalování pneumatik, jenž byl především na hrubším asfaltu zvýšený, na druhou stranu rázy od přejezdů nerovností se k posádce prakticky nedostávají. V přímém srovnání s dosavadní generací nová Corsa F exceluje ve všech ohledech. Sedí se níže, avšak řidič má lepší výhled do okolí. Sedadla jsou tužší a mají delší sedáky i opěráky, poskytující navíc lepší oporu v zatáčkách.

V posledních letech se Corsy vyrábí také v německém Eisenachu, ale základním závodem zůstává stále továrna ve španělské Zaragoze, a to již od dob Corsy A z roku 1982. Výroba prototypů Corsy F byla zahájena letos v lednu a probíhala ve čtyřech sériích, přičemž „naše“ vozy pocházely z druhé z nich. Naše první jízdy s Opelem Corsa F ukázaly, že němečtí inženýři využili možností moderní platformy CMP na maximum. První fotografie odhalující podobu nového Opelu budou uvolněny během června, ale na zahájení prodejů si počkáme až na závěr letošního roku.

Autoři:
  • Nejčtenější

Autofotka týdne: Giugiarova sci-fi stíhačka je chválou symetrie

3. prosince 2023

Vesmírná loď Giorgetta Giugiara trumfne i kdejaké bugatti, v aukci se však prodala jen o trochu...

Autozápisník: Posezení pod kapotou, Frunkenstein a výstřel z Aurory

2. prosince 2023

Prostor pod kapotou svého nového luxusního SUV Gravity pojala americká značka Lucid jako pohodlnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Bratislavě vyrobili první superb. Na lince nahradil nejmenší škodovku

1. prosince 2023  14:02

Bratislava (od zpravodaje iDNES.cz) Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen zahájila sériovou výrobu nové generace vozidel...

Tesla předala první Cybertrucky, nepřehlédnutelný pickup do Evropy nemíří

1. prosince 2023  11:20

Americká automobilka Tesla představila podrobnosti o svém elektrickém pick-upu Cybertruck. Je to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Outback je mistrem zkratek. Infotainment má pro dřevorubce i „slepejše“

1. prosince 2023

Zakladatel kategorie oplastovaných „tuláckých“ kombi si nadále jede po své „stezce“. Šesté vydání...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Autofotka týdne: Giugiarova sci-fi stíhačka je chválou symetrie

3. prosince 2023

Vesmírná loď Giorgetta Giugiara trumfne i kdejaké bugatti, v aukci se však prodala jen o trochu...

Autozápisník: Posezení pod kapotou, Frunkenstein a výstřel z Aurory

2. prosince 2023

Prostor pod kapotou svého nového luxusního SUV Gravity pojala americká značka Lucid jako pohodlnou...

V Bratislavě vyrobili první superb. Na lince nahradil nejmenší škodovku

1. prosince 2023  14:02

Bratislava (od zpravodaje iDNES.cz) Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen zahájila sériovou výrobu nové generace vozidel...

Tesla předala první Cybertrucky, nepřehlédnutelný pickup do Evropy nemíří

1. prosince 2023  11:20

Americká automobilka Tesla představila podrobnosti o svém elektrickém pick-upu Cybertruck. Je to...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...