Na mýtné si vyděláme za pět let

  12:00aktualizováno  12:00
Do páteční půlnoci zaplatili automobiloví dopravci na mýtném 51,8 milionu korun. Za deset let zaplatí stát za výstavbu a provozování celého systému 14,5 miliardy korun. Pokud bude stát vybírat ročně tři miliardy, které plánuje nastřádat letos, začne systém vydělávat za pět let.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Nejúspěšnějším dnem výběru byl pátek, kdy se na mýtném vybralo 14,2 milionu korun, mýtné brány přitom zaznamenaly přes 581 000 transakcí.

Nejméně peněz se vybralo 1. ledna, kdy se mýtné na dálnicích a rychlostních komunikacích začalo vybírat. Řekl to mediální zástupce firmy Kapsch David Šimoník.

Do systému je podle pátečních informací zaregistrováno přes 83 000 palubních jednotek. Zadávací dokumentace přitom počítala s tím, že se do něj během celého roku 2007 zaregistruje 80 000 vozidel.
Dalších 7700 vozidel využívá speciální palubní jednotku, která je opravňuje jezdit zdarma. Jde například o vozidla hasičů, armády nebo policie.

Mýtné se vybírá na téměř 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. Povinnosti podléhají automobily o hmotnosti 12 a více tun. Podle odhadů ministerstva dopravy se letos na mýtném vybere asi 2,4 miliardy korun, podle firmy Kapsch bude výnos vyšší než tři miliardy. Optimističtější z odhadů počítá s průměrným denním výnosem z mýtného 8 milionů korun.

Státu i po zaplacení výstavby mýtného zůstane téměř 50 % výnosů
Za služby související s provozem mýtného systému zaplatí Česká republika generálnímu dodavateli v letošním roce necelých 900 milionů korun, dalších přibližně 650 milionů korun jej bude stát první splátka výstavby mýtného systému.

I po zaplacení případného bonusu za úspěšnost výběru mýtného zůstane státu  v roce 2007 kolem 1,5 mld. korun, tedy cca 50 procent ročních výnosů z mýtného. "A to navíc mýtný systém ukazuje už v prvních dnech provozu výnosy přesahující 12 milionů korun denně," upozorňuje Erwin Toplak, člen představenstva dodavatele mýtného systému, společnosti Kapsch.

Samotná instalace mýtného systému na dálnicích a silnicích první třídy (tzv. první etapa) stála přibližně 2,5 miliardy.

Celkem 12 miliard zaplatí v příštích deseti letech stát za provozování mýtného systému.

Celkových 14,5 miliard, které stát za prvních 10 let zaplatí za vybudování a provoz celého systému na rychlostních silnicích a dálnicích zaplatí, si při ročním výběru kolem 3 miliard korun na sebe mýtné vydělá přibližně za 5 let (tzn. na konci roku 2011).

Pozn. částky jsou uváděny bez DPH

Den (od půlnoci do půlnoci) objem v Kč
1. leden 1 413 365
2. leden 12 058 238
3. leden 12 287 879
4. leden 11 859 210
5. leden 14 190 934

Autoři: , ,

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

ANALÝZA: Konec levných časů, auta už budou jen zdražovat

Ilustrační snímek

Za poslední dva roky nová auta podražila, mnohá dost výrazně. A zvyšování cen bude pokračovat, lépe už nebude. Srovnali...

VIDEO: Groteska z letiště ve Stockholmu. Traktůrky bojují s kalamitou

Kuriózní dopravní zácpa na letišti

Traktůrky tahající vozíky se zavazadly na stockholmském letišti sehrály před očima cestujících skvělé divadlo. Postupně...

Ford se kvůli brexitu připravuje na odchod z Británie

Ford Focus

Americká automobilka Ford Motor sdělila britské premiérce Therese Mayové, že zintenzivnila své přípravy na přesun...

Najdete na iDNES.cz