Autofotka týdne: První létající automobil je na prodej

aktualizováno 
Za pět minut s ním můžete létat, nebo si sbalit křídla a zajet do města. Originální vůz z roku 1949 vzbudil ve své době veliký ohlas, za celou svoji existenci však nenašel výrobce, který by připravil stroj do velkovýroby. V současné době se nabízí v aukci za vyvolávací cenu 18 milionů korun.

Létající automobil s názvem Aerocar je vlastně dvoumístný sedan s rozpětím křídel přes devět metrů. Na délku měří šest metrů a motor typu Lycoming O-320 používá jak při letu, kdy pohání vrtuli, tak na silnici, kde využívá pohonu předních kol.

Při letu se na třístupňové převodovce jednoduše vyřazuje na neutrál, maximální rychlost autoletadélka by měla dosahovat téměř 180 km/h. Složená křídla a záď s výškovkami se vozí za automobilem a jsou okamžitě k dispozici, přeměna auta na letadlo by měla zkušenému majiteli zabrat pouhých pět minut.

Přeměna automobilu na letadlo trvá pět minut.

 Autorem Aerocaru je vynálezce Moulton Taylor. První exemplář vyrobil už v roce 1949 a mezi fanoušky automobilismu okamžitě vzbudil velký rozruch. "Jde o vrchol designu 20. století, který byl jen kousek od toho, aby vzal svět útokem," říká Greg Herrick ze serveru Historic Sales. "V té době tady nic podobného nebylo a design vzbudil opravdu velkou pozornost. Objevoval se na předních stránkách novin, magazínů, knih a v televizních show po celém světě. Jeho popularita neměla obdoby."

Maximální rychlost Aerocaru je bezmála 180 km/h.

Výrobci ovšem už takové nadšení nesdíleli. Během dvaceti let vytvořil Taylor celkem pět exemplářů, žádný z nich se však nedostal do výroby. Se svojí propagací neuspěl vynálezce ani u automobilky Ford.

Fotogalerie

"Po ropném krachu v 70. letech a úbytku byznysmenů, kteří by byli ochotni projekt zainvestovat, veškerý zájem o pokrokový vůz pominul. Dodnes neexistuje nic podobného," říká Herrick.

Na prodej je i verze Aerocaru N103D z roku 1956, která se nabízí na stránkách aerocarforsale.com, jeho cena však dosahuje úctyhodných 2,2 milionu dolarů (43,5 milionů korun). 

Autor:

Od 10. 9. do 22. 9. probíhá ve Frankfurtu nad Mohanem Mezinárodní automobilová výstava (IAA). Žhavým tématem je samozřemě i elektromobilita.

Nejčtenější

Stop motorizovanému násilí. Němečtí politici a aktivisté brojí proti SUV

Koncept mamutího SUV čínské značky Hongqi představený na autosalonu ve...

Autosalon ve Frankfurtu má už několik sezon smůlu, v roce 2015 v jeho průběhu odstartovala Dieselgate, před dvěma roky...

Mazda bude dobíjet elektromobil Wankelem. Prototyp jezdí hladce

Prototyp elektromobilu Mazdy postavený na základech modelu CX-30

Mazda naskakuje do elektrického rychlíku se zpožděním a stojí to za to. Rozvoj elektrické infrastruktury vázne, rvačka...

První škodovka na elektřinu startuje na 430 tisících korunách

Elektromobil Škoda Citigo-e iV při natáčení v centru Prahy

Malý elektrický Citigo bez stokoruny za 430 tisíc a hybridní Superb iV s cenou začínající na 876 900 korunách. Škoda na...

„Čínské tesly“ přijely do Evropy po svých, zahajují autosalon ve Frankfurtu

Aiways U5

Čínský start-up Aiways chce být čínskou Teslou. Prototypy prémiového elektrického SUV dojely po vlastní ose ze Si-anu...

Blesk z Itálie je nejrychlejší lambo všech dob, místo turba má kondenzátory

Lamborghini Sián FKP37

Automobilka Lamborghini si jde v mnohém vlastní cestou. Důkazem toho je i nová limitovaná edice vozu Sián. Za dva...

Další z rubriky

Nová Dieselgate. Německá média tvrdí, že VW stále švindluje s emisemi TDI

Turbodieselový motor řady EA 288

Koncern Volkswagen podle německé televizní a rozhlasové stanice SWR zřejmě manipuloval s měřením emisí také u novějších...

Blesk z Itálie je nejrychlejší lambo všech dob, místo turba má kondenzátory

Lamborghini Sián FKP37

Automobilka Lamborghini si jde v mnohém vlastní cestou. Důkazem toho je i nová limitovaná edice vozu Sián. Za dva...

Západní státy tlačí na elektromobilismus, ale chybí nabíječky, říká expert

Redaktor iDNES.cz František Dvořák v diskusním pořadu Rozstřel. (13. září 2019)

Zlaté časy autosalonů jsou dávno pryč. Ten letošní se ve Frankfurtu v tradiční podobě koná naposledy, myslí si...

Najdete na iDNES.cz