Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lamborghini Urus: nadupané SUV pro každodenní jízdu

  13:00
Na pekingském autosalonu odhalila automobilka Lamborghini studii svého SUV s názvem Urus. Auto s býkem ve znaku tentokrát dostalo i patřičné býčí proporce. Svalnatý vůz se má stát nejprodávanějším modelem automobilky.

Ze všech luxusních automobilek, které se proslavily především supersporty a superluxusními limuzínami, má Lamborghini možná největší právo nabídnout svým zákazníkům SUV. Firma to totiž už jednou ve své historii zkusila, SUV přitom tehdy byla prakticky neznámá kategorie.

Pobuřující model LM002 se vyráběl v letech 1986 – 1992 a celkem si jej objednalo zhruba 300 zákazníků. Podobně jako všechna Lamborghini té doby bylo auto hodně kontroverzní. Na jistou kontroverzi vsází i nový koncept Urus, který je předobrazem připravovaného sériového SUV značky Lamborghini. Doba je ale jiná a tak by namísto velmi omezeného množství vyrobených kusů měl tohle být nejprodávanější model značky.

Přijatelné Lamborghini

Předchůdce býků

I jméno Urus pokračuje v tradici Lamborghini pojmenovávat své modely podle býků. Tentokrát nejde o konkrétního slavného býka z arény. Urus je jiné pojmenování pro Aurocha, předchůdce dnešního dobytka. Příslušníci tohoto rodu dorůstali výšky až 1,8 metru, čímž mohli svého automobilového jmenovce přerůst.

Pokud bude schválen k sériové výrobě, měly by si jej podle předběžných odhadů ročně pořídit až tři tisícovky zákazníků. Lambo přitom vloni prodalo rekordních 1 600 vozů. Urus se má stát Lamborghini pro každodenní použití a z tohoto hlediska se zdá být SUV ideální volbou. Zatímco sedan Estoque (nakonec se nejspíš do výroby nedostane) je i pro každodenní ježdění stále hodně extrémní a případné luxusní cestovní GT by zase nezapadalo do filosofie značky, nasupený teréňák se zdá být tak nějak zvráceně přijatelný.

A i když  by mohl být Urus autem pro každý den, stále bude v konkurenci ostatních SUV hodně výjimečným kouskem. A to především díky motoru. Lamborghini sice nezveřejnilo, o jakou konkrétní jednotku má jít, ale výkon má dosáhnout 600 koní. A nejspíš půjde o přepracovaný desetiválec z modelu Gallardo. O hladké řazení se postará dvouspojková převodovka. Pohon všech kol je samozřejmostí.

Urus stojí na obřích 24 palcových kolech, což trochu maskuje jeho výrazné rozměry. Délka 4,99 metru je o hodně větší než u Porsche Cayenne, na jehož platformě by měl vůz stát. Naopak výška je pouhých 1,66 metru, což na SUV hodně málo. Urus tak má hodně přikrčenou siluetu. Šířka je rovněž obřích 1,99 metru, což trochu degraduje představy o každodenní použitelnost.

Sci-fi technika

Jak je pro Lamborghini v poslední době obvyklé, auto je postavené z těch nejmodernějších materiálů, včetně firmou patentovaných "kovaných kompozitů". Materiály přispívají k nebývale lehké stavbě auta a výsledkem má být v kategorii nejvýkonnějších SUV bezkonkurenčně nejnižší spotřeba. Důraz na nízkou hmotnost se dokonce promítl i do konstrukce interiéru, ze speciálních patentovaných materiálů jsou například i sedadla. Na luxus, který na palubě panuje, ale rozhodně nemá honba za úsporou hmotnosti vliv.

Lamborghini Urus

Při všech těch superlativech, které se s konceptem Urus pojí, se dá snadno zapomenout na fakt, že je to stále SUV, které by mohlo být schopné jízdy v terénu. Pro tyto případy dostalo auto výškově stavitelný podvozek a dokonce pohyblivý přední spojler. Ten je možné v případě potřeby průjezdu nehostinným terénem zdvihnout, čímž je spojler chráněn a také se zlepší nájezdové úhly. Ne, že by o ně v případě Lamborghini šlo, což dává automobilka ostentativně najevo tím, že je v tiskové zprávě zapomněla zmínit.

Kdy se nového super-SUV dočkají zákazníci, zatím není jasné. Šéf Lamborghini Stephan Winklemann již dříve prozradil německému titulu Handelsblatt, že by to mělo být v roce 2017. To se ale vzhledem k aktuálnímu  představení konceptu jeví jako dlouhé čekání. Jenže se zdá, že pokud se Urus do výroby dostane (a pravděpodobnost je velmi vysoká), budeme si na něj muset počkat. Auto má totiž stát na příští generaci SUV platformy koncernu Volkswagen. A vzhledem k tomu, že nové Cayenne je tu s námi teprve chvilku, je jasné, že práce na platformě jsou teprve na začátku. A Lamborghini jistě bude chtít standardní koncernovou techniku ještě pořádně upravit.

Brutální kořeny

Urus bude vlastně už druhým SUV značky Lamborghini. Tím prvním byl ve své době hodně šokující model LM002. Ten vznikl jako jakýsi vedlejší produkt armádního programu. Lamborghini totiž v sedmdesátých letech vyvíjelo terénní vůz, který chtělo prodat americké armádě. Projekt se nepodařilo udat ani jinde a tak nakonec v roce 1986 zažil bruselský autosalon premiéru sériového modelu (Hummer tedy nebyl prvním luxusním SUV s armádními kořeny).

V té době nic jako SUV neexistovalo a přestavě o luxusním a výkonném terénním voze se neblížil ani Range Rover první generace, vyráběný od roku 1970. Lamborghini LM002 tak můžeme v podstatě považovat za zakladatele dnes mnohými nenáviděné a movitými zákazníky zbožňované kategorie. Až po skončení výroby LM002 přinesl terénní luxus Ranger Rover druhé generace a příchod opravdových SUV trval ještě delší dobu.

LM002 udivovalo svou brutálně tvarovanou karosreií, která byla vše, jen ne líbivá. Dramatické linky a 5,2 litrový dvanáctiválec s výkonem asi 450 koní z modelu Countach mu nakonec přinesly příznivce. Druhou volbou byl ještě brutálnější 7,2 litrový námořní motor L804 o blíže nespecifikovaném výkonu. Mohutné auto bylo kratší (4,79 metru), vyšší (1,85 metru) a stejně široké (2 metry) jako Urus. Nové SUV se rozhodně nechce se svým předchůdcem měřit v hmotnosti a spotřebě. Váha ukázala v případě LM002 hodnotu 2 700 kilogramů a benzín ubýval z nádrže o objemu 290 litrů závratným tempem.

LM002 ale přineslo i některá velmi pozoruhodná technická řešení. Tím nejzajímavějším jsou na zakázku vyvinuté run-flat pneumatiky Pirelli Scorpion. Ty měly dvojí typ dezénu, jeden pro běžné použití a druhý výhradně pro jízdu v poušti.

  • Nejčtenější

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Fiat 500X je tajný tip z bazaru. Když měníte olej, vydrží věčně

29. dubna 2024

Premium Kompaktní crossover je na trhu od roku 2014 a v roce 2018 prodělal facelift spolu s přechodem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

30. dubna 2024

„Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně...

Michelangelo špíny vystačí s málem. Zaprášená auta proměňuje v umělecká díla

1. května 2024

Žádná plátna, žádné barvy. Američan Scott Wade si vystačí se štětcem a špinavými auty. Na jejich...

Tip pro autaře, na Prvního máje je veteránský závod s devadesátiletou tradicí

30. dubna 2024

Okruh Českobrodský, slavný závod s devadesátiletou tradicí odstartuje svůj jubilejní ročník už...

Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

30. dubna 2024

„Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně...

Analýza: EU by k zastavení ataku elektromobilů z Číny potřebovala 50% cla

30. dubna 2024

K zastavení přílivu levných elektromobilů z Číny by Evropská unie musela na dovoz těchto vozů...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...