VIDEO: Když je hic, zchladí ulice i chodce kropička

  17:09aktualizováno  17:09
Osvěžení do rozpálených ulic přiváží kropicí vozy. Aby vyjely, musí teplota v Praze tři dny po sobě přesáhnout 25 stupňů a zároveň nesmí být předpověď hlásící přeháňky.

Ulice se kropí kvůli snížení prašnosti, také pro zvýšení vlhkosti vzduchu v ulicích a zalévání zeleně. Moderní kropicí vozy totiž kromě ostřiku silnice před vozem mají ještě vzadu zařízení, které rozprašuje vodu do vzduchu. Vodní mlhovinu spousta lidí uvítá. "Dokonce před autem přeběhnou pro osvěžení," popisuje řidič kropicího vozu, který osvěžuje pražské ulice, Petr Dušek.

Češi znají z cest hlavně klasické oranžové liazky osazené cisternou a kropicí technikou. Dnes už se ovšem používají mnohem modernější stroje. Nádrž mercedesu Petra Duška pobere devět kubíků vody. To podle řidiče vystačí asi na třičtvrtěhodinu kropení, plnění trvá asi dvacet minut. V zimě se pak sundá kropicí lišta, nasadí pluh a auto se používá jako sypač. Pražská Technická správa komunikací vlastní cisterny nemá, najímá si je. K dispozici má 18 kropicích vozů. Kropí a mlží se vodou z běžné vodovodní sítě, lidé se tudíž nemusí bát se pod "sprchou" osvěžit. "Čtyři kola kropení po vybraných silnicích vyjdou denně asi na jeden milion korun," doplňuje mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

"Prahu 1 máme rozdělenou na tři části zhruba po dvaceti kilometrech. Každá je specifická, Staré Město se dělá zvlášť, pak Václavské náměstí a Pražský hrad," popisuje Bohumil Martínek, dispečer Pražských služeb.

Někde vozy vyjíždí nepravidelně, jinde podle harmonogramu, náklady na jejich provoz budou města v mnoha případech znát až na konci sezony. Například v Praze hrozilo že kvůli nedostatku peněz kropicí vozy letos nevyjedou.

Centrem třetího největšího města ČR Ostravy projíždí kropicí vůz ve vedrech každý den. "Denně najede 42 kilometrů a využívá jen užitkovou vodu," uvádí mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Po celý den jezdí zejména kvůli snižování prašnosti dva kropicí vozy i po olomouckém centru.

Chrudim posílá ve vedrech do středu města dvě až tři auta s vodou. "Denně na to spotřebujeme asi 30 kubíků vody, není to drahé," říká ředitel Technických služeb Chrudim 2000 Zdeněk Kolář.

Kropící vůz Liaz Škoda 706 RT

Kropicí vůz Liaz Škoda 706 RT


Autoři: ,

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Nečekaný rozsudek. Německý soud rozhodl kvůli dieselgate ve prospěch VW

Ilustrační foto

Německý soud v dolnosaském městě Braunschweig rozhodl ve prospěch společnosti Volkswagen (VW) v případu, kdy zákazník...

Další z rubriky

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Design aut odráží náladu ve společnosti. Jsou agresivnější a mohutnější

BMW X7

Designér Paolo Tumminelli tvrdí, že design dnešních automobilů je příliš emocionální a agresivní, A vysvětluje, proč...

VIDEO: Kolik Ameriky stihne zneuctít hybridní toyota za 60 sekund?

Toyota Corolla 2019

Spot propagující novou Toyotu Corolla vypadá na první pohled naprosto nevinně. Nejednomu Američanovi se z něj ale...

Najdete na iDNES.cz