VIDEO: Když je hic, zchladí ulice i chodce kropička

  17:09aktualizováno  17:09
Osvěžení do rozpálených ulic přiváží kropicí vozy. Aby vyjely, musí teplota v Praze tři dny po sobě přesáhnout 25 stupňů a zároveň nesmí být předpověď hlásící přeháňky.

Ulice se kropí kvůli snížení prašnosti, také pro zvýšení vlhkosti vzduchu v ulicích a zalévání zeleně. Moderní kropicí vozy totiž kromě ostřiku silnice před vozem mají ještě vzadu zařízení, které rozprašuje vodu do vzduchu. Vodní mlhovinu spousta lidí uvítá. "Dokonce před autem přeběhnou pro osvěžení," popisuje řidič kropicího vozu, který osvěžuje pražské ulice, Petr Dušek.

Češi znají z cest hlavně klasické oranžové liazky osazené cisternou a kropicí technikou. Dnes už se ovšem používají mnohem modernější stroje. Nádrž mercedesu Petra Duška pobere devět kubíků vody. To podle řidiče vystačí asi na třičtvrtěhodinu kropení, plnění trvá asi dvacet minut. V zimě se pak sundá kropicí lišta, nasadí pluh a auto se používá jako sypač. Pražská Technická správa komunikací vlastní cisterny nemá, najímá si je. K dispozici má 18 kropicích vozů. Kropí a mlží se vodou z běžné vodovodní sítě, lidé se tudíž nemusí bát se pod "sprchou" osvěžit. "Čtyři kola kropení po vybraných silnicích vyjdou denně asi na jeden milion korun," doplňuje mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

"Prahu 1 máme rozdělenou na tři části zhruba po dvaceti kilometrech. Každá je specifická, Staré Město se dělá zvlášť, pak Václavské náměstí a Pražský hrad," popisuje Bohumil Martínek, dispečer Pražských služeb.

Někde vozy vyjíždí nepravidelně, jinde podle harmonogramu, náklady na jejich provoz budou města v mnoha případech znát až na konci sezony. Například v Praze hrozilo že kvůli nedostatku peněz kropicí vozy letos nevyjedou.

Centrem třetího největšího města ČR Ostravy projíždí kropicí vůz ve vedrech každý den. "Denně najede 42 kilometrů a využívá jen užitkovou vodu," uvádí mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Po celý den jezdí zejména kvůli snižování prašnosti dva kropicí vozy i po olomouckém centru.

Chrudim posílá ve vedrech do středu města dvě až tři auta s vodou. "Denně na to spotřebujeme asi 30 kubíků vody, není to drahé," říká ředitel Technických služeb Chrudim 2000 Zdeněk Kolář.

Kropící vůz Liaz Škoda 706 RT

Kropicí vůz Liaz Škoda 706 RT


Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Další z rubriky

VIDEO: Škoda učí jezdit novou Octavii na nejslavnějším okruhu světa

Nová Škoda Octavia na Nürburgringu

Vývoj Octavie čtvrté generace jde do finiše. Škoda novou generaci svého stěžejního modelu představí koncem letoška, v...

Futuristická dodávka bez řidiče rozveze balíky po městě

Samořídící dodávka by mohla nahradit kurýry

Říká se tomu doprava poslední míle a s rozmachem online shopů a rozvážkových služeb je velkým tématem dneška. Pro dovoz...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Najdete na iDNES.cz