Dálniční známka pro rok 2020 | foto: Profimedia.cz

Vstupenka na dálnice: za jak dlouho si vyděláme na roční kupon

  • 9
Ti, kteří jezdí pravidelně do sousedních zemí i po našich často opravovaných dálnicích, se oprávněně ptají: platíme za dálnice moc, nebo málo oproti jiným státům v Evropě, které mají dálniční známky?

Když chcete cestovat na delší vzdálenosti svým autem, často narazíte na úsek silnice nebo dálnice, který je nějakým způsobem zpoplatněný. V Evropě má devět zemí zaveden mýtný systém a v osmi dalších nalezneme dálniční známky.

Jelikož u mýtného systému není jednotná roční sazba, zaměřili jsme se na klasické pevné roční dálniční poplatky. Ty nalezneme v Bulharsku, České republice, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Švýcarsku.

K těmto zemím máme z různých zdrojů k dispozici průměrnou hodinovou mzdu. Pro výpočet jsme tedy zvolili metodu, za jak dlouho si průměrný občan dané země vydělá na roční dálniční známku.

Ani málo, ani moc

Z pohledu ceny jsou roční dálniční známky nejdražší v Maďarsku, následuje Slovinsko a třetí příčku si drží Rakousko. Nejlevnější mají naopak v Rumunsku, Švýcarsku a v Bulharsku. Česká republika je přesně uprostřed.

ilustrační snímek

Jak jsme však na tom, když propočítáme, za jak dlouho si na roční známku vyděláme při průměrném hodinovém výdělku? Švýcarský občan si může roční dálniční známku koupit za třicet minut své práce, rakouský za tři hodiny, slovenský za pět hodin a kousek a rumunský už za něco přes pět a čtvrt hodiny.

U nás musíte v průměru pracovat přes šest a půl hodiny, ve Slovinsku taky tak, v Bulharsku deset a čtvrt hodiny, což je přes jeden běžný pracovní den, a poslední je Maďarsko, kde se musí na roční známku vydělávat přes dva dny, tedy osmnáct hodin.

TABULKA: Za jak dlouho si vyděláme na dálniční známku?