Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Autofotka týdne: Britská želva uchvátila celý svět. Vydržela tři roky

Letos je tomu přesně padesát let, kdy se na stánku Bertoneho na ženevském autosalonu objevil neznámý vůz Gordon GT. Skvělý design, vynikající jízdní vlastnosti ani podpora velkých firem však výrobci Gordon-Keeble nepomohly. Vůz zmizel stejně rychle, jako vznikal.

Požadovaná cena 2 798 liber se nakonec pro Gordon-Keeble GK1 ukázala jako likvidační. | foto: autowp.ru

Smíchejte britskou inženýrskou kvalitu, šikovné ruce italských designérů a navrch přidejte výkon silného amerického motoru. Nechte čtyři měsíce vařit, vystavit v Ženevě a vaše umění sklidí obdiv po celém světě.

Podobný recept doprovázel výrobu automobilu Gordon-Keeble GK1 z roku 1960 a realitě se blíží možná víc, než byste čekali. Nádherný vůz se však nakonec přes veškeré naděje do automobilové historie výrazně nezapsal.

Na radu pilota

Za vznikem originálního automobilu stojí inženýr a závodní jezdec Jim Keeble a John Gordon, který pracoval pro automobilku Peerless. Zakladatelé firmy začali pracovat společně na návrhu tehdejšího pilota USAF (United States Air Force) Rickyho Neilsona.

Jim Keeble pro něj servisoval jeho Chevrolet Corvette a pilot navrhl oběma mužům, aby do původního automobilu Peerles zabudovali americký osmiválec od Buicku. Jim Keeble ovšem preferoval, aby vůz přece jen měl jiný design než původní automobil.

I když původní záměr vyznívá poměrně amatérsky, Gordon a Keeble se svého úkolu ujali s obrovskou profesionalitou. Rám nového vozu vycházel z trubkového základu vozů Peerlees a pro všechna kola byly naplánované kotoučové brzdy. Volba motoru nakonec padla na vidlicový osmiválec Chevrolet o objemu 4,6 litru.

Karoserii navrhl slavný designér Giugiaro, a když byl podvozek kompletní, byl převezen do Turína, kde vůz zkompletovali z hliníkových komponentů v dílnách Bertoneho.

Gordon-Keeble GK1 se vyráběl pouhé tři roky, celkový počet vyrobených kusů se zastavil na čísle 100.

Vůz s názvem Gordon GT se měl stál součástí Bertoneho stánku v Ženevě ještě v roce 1960, a tak nebylo času nazbyt. Po celou dobu provázely výrobu automobilu různé problémy a docházelo ke zpoždění dodávek technických dílů, Bertoneho zaměstnanci byli nicméně s prací hotovi během 27 dní. Od začátku celého projektu přitom uběhly pouhé čtyři měsíce.

Dobře nakročeno

V Ženevě sklidil Gordon GT velký obdiv a zájem po celém světě. Během šesti měsíců proběhlo dvojí testování automobilu a vůz najel přes 22 tisíc testovacích kilometrů. Výsledek byl skvělý. Autocar napsal ve své závěrečné zprávě, že šlo o nejvíce vzrušující automobil, který kdy testoval.

Na sklonku roku 1960 odjel John Gordon s vozem do Detroitu, kde ho osobně vyzkoušelo vedení automobilky Chevrolet. Obdivuhodný kousek uspěl i u manažerů a ti slíbili, že výrobu budou podporovat dodávkami motorů a převodovek.

Do výroby se vůz dostal s několika úpravami. Původní motor byl nahrazen silnějším o objemu 5,4 litru, hliníkovou karoserii nahradily komponenty z laminátu, změnil se i výrobce brzdového systému.

Gordon-Keeble GK1 měl čtyřstupňovou ruční převodovku, motor 5,4 L o výkonu 300...

Vyráběný vůz GK1 měl čtyřstupňovou ruční převodovku, motor o výkonu 300 koňských sil a maximální rychlost 220 km/h. Ve znaku na přední kapotě se objevil obrázek želvy, která při prvním oficiálním fotografování vlezla do záběru a oběma mužům se tahle vtipná náhoda zalíbila. Tato želva totiž dokázala zrychlit z 0 na 100 km/h za 7,7 vteřiny.

Rychlý konec

Po všech stránkách nadějný vůz však nakonec přece jen ve světě neuspěl. Jedním z rozhodujících faktorů byla požadovaná cena 2 798 liber, která byla na tehdejší poměry a neznámou značku přece jen vysoká a pomalu vedla k finančním potížím.

K tomu se přidaly problémy s dodavateli součástek. Tím největším se pak ukázala nečekaně dlouhá stávka zaměstnanců firmy Adwest, která pro Gordon-Keeble dodávala součástky na řízení. V továrnách Gordon-Keeble bylo připraveno celkem 16 kompletních vozů, ale bez součástek Adwestu pochopitelně nemohly být prodány.

Slibná automobilka se nakonec dostala do insolvence a oba původní zakladatelé rezignovali na všechny své funkce. Firmu nakonec prodali a i když výroba pokračovala i nadále pod značkou Keeble Cars Ltd., postupně upadala. Poslední vůz byl vyroben v roce 1967 z náhradních dílů, a to jenom proto, aby se celkový počet kusů zastavil na čísle 100.

Chybělo málo a Britové mohli mít v současné době další značku, která by se stala synonymem kvalitních a luxusních automobilů. I v dnešní době se však automobil s oficiálním názvem Gordon-Keeble GK1 může pochlubit zajímavým faktem. Podle tvrzení členů historického klubu totiž ze sta původních kusů devadesát stále jezdí.

Autor:
  • Nejčtenější

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

Exota z bazaru se není třeba bát, SsangYong Korando postavili festovně

22. dubna 2024

Premium Když se řekne SsangYong Korando, mnoho lidí sice ví, že je to nějaké auto, ale vlastně ani nevědí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VW chystá restart v Číně. Nový koncept jsme prozkoumali jako jediní na světě

24. dubna 2024

Exkluzivně Andreas Mindt, obrovský sympaťák a nadšený autař s šéfdesignérskou tužkou značky Volkswagen obchází...

Čína udává v autoprůmyslu směr, pekingskému salonu vládnou elektromobily

27. dubna 2024

Elektromobily a digitální konektivita jsou hlavním tématem největšího čínského autosalonu, který...

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Europoslanci schválili lepší vymáhání pokut za dopravní přestupky v zahraničí

26. dubna 2024

V Evropské unii by měla fungovat lepší spolupráce mezi členskými státy při vymáhání pokut pro...

Toyota slaví, je novou dvojkou českého trhu

26. dubna 2024

Domácí automobilka Škoda Auto je prakticky neotřesitelnou jedničkou českého trhu s novými...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...