Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nářadí mistra světa za 20 milionů. Jak se jezdí na Yamaze R1 po zadním kole

Doporučujeme
Tovární technici nám sice tlučou do hlavy, že tenhle závoďák vychází ze sériové motorky, ale nevěřte tomu. Je to docela jiný stroj, vítězná Yamaha R1 mistra světa Bena Spiese.
Yamaha R1 mistra světa Bena Spiese

Yamaha R1 mistra světa Bena Spiese | foto: Petr Štola, moto-racing.cz

Ben Spies je zjevením letošní superbikové sezony. Kam přišel, tam vyhrál. Z pohledu televizního diváka působí možná trochu chladně, jako by měl vypočítaný každý pohyb. Ale vyhrává.

Ben spies

Narozen 11. července 1984 v Memphisu (USA).

Ben Spies

Profesionální závodnickou kariéru začal v roce 2000. Od roku 2003 závodil za tovární tým Suzuki. V roce 2006, 2007 a 2008 vítěz amerického šampionátu superbiků. V roce 2008 jel "na divokou kartu" tři závody mistrovství světa třídy Superbike.

Pro rok 2009 přestoupil do týmu Yamaha a vyhrál rovnou celý šampionát superbiků.

Ben Spies žije v Texaském Longview, dočasně přebývá s rodinou také v italském Comu. Maminka ho doprovází na všechny velké ceny.

Mám možnost si vyzkoušet jeho vítěznou motorku na okruhu v portugalském Portimau. Tichý a skromný sympaťák mě poplácává po rameni a ukazuje mi vztyčený palec. To když usedám na Yamahu R1, se kterou vyhrál mistrovský titul pro nejrychlejší superbike planety. Cena motorky je prakticky nevyčíslitelná, oficiálně se uvádí 20 milionů. Modrá "eR-jednička" s číslem 19 už nedočkavě odfukuje a z motorů se ozývá neskutečné chrchlání...

Pojízdný superpočítač

R1 je prošpikovaná elektronikou, pod kapotami "spiesovky" jsou tlusté svazky, konektory, senzory. Pod sedačkou je snad víc výpočetního výkonu, než má NASA. "S novou motorkou jsme udělali velký skok dopředu. Na začátku roku jsme nevěděli, co můžeme čekat, neměli jsme žádná data. Museli jsme zkoušet, testovat, laborovat. Někdy jsme skoro celý první trénink promrhali nastavováním převodů," říká Silvano Galbusera, technický šéf závodního týmu Yamahy. Superbike je sice čistě závodní stroj s nespočtem úprav, ale pořád (na rozdíl od MotoGP) musí vycházet ze sériové motorky.

"Rádi bychom vás všechny poprosili, abyste neměnili palivové mapy ani nastavení kontroly trakce," zněla první slova zástupců závodního týmu Yamahy. Tohle všechno se ovládá "hejblátkama" na řidítkách, ale bude lepší na ně nesahat.

Sedadlo je udělané z asi centimetrové pěnovky. Všechny kapoty jsou karbonové a musím říct, že jsem čekal lepší zpracování. Ne snad, že by byla motorka omlácená, ale v rukách Bena Spiese určitě neměla lehký život...

Startuje se tlačítkem na pravém řidítku, to je naprosto stejné jako na sériovce. V tom má Yamaha jasnou výhodu, třeba konkurenční Ducati startér nemá a potřebuje k nastartování před závodem pomoc servismana. Po zmáčknutí tlačítka se startér okamžitě roztočí, ale trvá asi dvě sekundy, než se R1 probudí.

Před sebou mám obrovský LCD panel od Magneti-Marelli, který ukazuje asi třítisícový volnoběh. Motorka je hodně hlučná a její zvuk se těžko k něčemu přirovnává. Možná kdybyste zavřeli death-metalovou kapelu do panelákové koupelny...

"První rychlost nahoru, ostatní kvalty dolů. Užij si to," tak zněl poslední pokyn od chlapíka, který mi motorku, po závodnicku, drží za přední kapotu. S obrovskou ránou "tam vrazím" jedničku - nechápu, že se ta převodovka nerozletí - a opatrně pouštím spojku.

Yamaha R1 mistra světa Bena Spiese

Převodovka je tvrdá jako kámen a vyžaduje těžkou nohu na řadicí páčce. Při podřazování nemusíte mačkat spojku, chytrá elektronika všechno vyřeší za vás. Dává neskutečně přesné meziplyny. Pocitově vás to zrychlí minimálně o sekundu, a pokud bych si mohl pro svoji motorku vybrat jednu jedinou věc ze Spiesova závoďáku, byl by to právě systém na podřazování.

R1 se rozjíždí s lehkostí. Motorka brblá rozpálenou boxovou uličkou. Jedu zatím pomalu a zkouším brzdy. Snažím se pořádně uvelebit v sedle a vcelku široká řidítka mi v tom pomůžou. Mám to trochu "na dlouhou ruku", ale to je dáno tím, že Ben je na motorkového šampióna pořádný pořez.

Ohlédnu se, jestli někdo neletí po cílové rovince a s hlubokým nádechem dávám plyn. Motorka reaguje okamžitě, bez jakékoliv prodlevy. Začne vibrovat a při každém přeřazení bez spojky se z karbonového výfuku od Akrapoviče pod sedlem ozve obrovská rána.

Yamaha R1 mistra světa Bena Spiese

Posílám R1 do zatáčky, motorka zatočí s přesností chirurgického skalpelu a vrchol zatáčky trefuji na milimetr přesně. Kdyby takhle zatáčely všechny motorky...

Hořčíková kola a nádrž pod sedlem (kvůli lepšímu rozložení hmotnosti) jsou hodně znát. Motorka ukazuje v praxi, jak důležitou roli v závodění hraje gyroskopický efekt a malé neodpružené hmoty. S jakoukoliv sériovkou se Spiesova R1 absolutně nedá srovnávat.

Benovo nastavení je docela neutrální. Už v prvním kole ale zjišťuji, že jeho R1 se neřídí zrovna snadno. Zatáčí přesně, ale musíte jí dát ten správný povel. Musíte pilotovat, ne řídit. Pokud chcete jenom tak brblat, nebude fungovat.

"Jsem sice zvyklý na dvoutaktní pětistovky, ale tahle motorka je brutální. Na řízení je fakticky těžká. Vůbec nechápu, jak na ní mohl Ben jezdit takové výsledky. To jeho výkon posouvá ještě daleko výš," nechal se slyšet legendární Wayne Gardner (australský motocyklový závodník, vítěz třídy do 500 ccm v roce 1987), který Spiesovu R1 také vyzkoušel.

Víc než 220 koní

Podobné je to i s motorem. První třetinu otáček je jemný a možná jemnější než u sériovky. Kolem sedmi tisíc se ale probere a začne řádně "zatahovat". Nic vás však nemůže připravit na uragán rychlosti, který závodní R1 předvádí nad deseti tisíci otáček.

Z poslední zatáčky okruhu vyjíždím na čtyřku přes lehký horizont. Přesně před jeho vrcholem zařadím pětku a dávám plný plyn. Všechny do této chvíle rychlé motorky se najednou staly pomalými, okolí se proměnilo v jednu rozmazanou čmouhu a já mám problém udržet tu bestii v přímém směru.

Řidítka jsou lehká, přední kolo jde maličko do vzduchu. Držím "eR-jedničku" na pětku ještě dál a čekám na rozsvícení diod, které mi poradí správnou chvilku na další "kvalt". Jenže ono to nepřichází. Nikdo vám neřekne přesný výkon, ale ze Silvana jsem dostal, že je to víc než 220 koní. Motor točí skoro patnáct tisíc otáček a celý stroj se nezadržitelně cpe dopředu. Šestku dávám asi v půlce rovinky a snažím se srovnat rozkývanou motorku, která divoce vrtí řidítky.

Yamaha R1 mistra světa Bena Spiese

S helmou připlácnutou na tvářích hledám brzdný bod, opatrně mačkám páčku a přichází další šok. Předek motorky se potopí, guma se zahryzne do asfaltu a R1 zpomaluje s ohromnou razancí. Brzdy jsou ostré a to prvotní zakousnutí se nedá s ničím srovnat. Je to, jako kdybyste to "napálili" do zdi. Z řidítek cítím znatelné vibrace a vší silou se snažím udržet napnuté ruce.

Kontrola trakce je nastavená tak, že nejdřív se upravuje křivka točivého momentu (v reálném čase) a pak teprve přichází na řadu plnohodnotná kontrola trakce, která umí na milisekundu vypnout zapalování.

Počítač mi pomáhá i na proslulém horizontu, kde všechny motorky jezdí po zadním. Elektronika s tím bojuje na první tři kvalty. Poznáte to tak, že když se přední kolo dostane do vzduchu, chytrý elektrický mozek okamžitě utne jiskru na svíčce a motorka sebou citelně škubne. Není to zrovna příjemné, hlavně když to nečekáte. A někdy může být ten efekt tak silný až si bouchnete helmou o nádrž. Na levém řidítku se dá tenhle pomocník i úplně vypnout, což se hodí v posledním kole, když chcete vítězně přejet celou rovinku po zadním...

okruh portimao

Moderní závodní okruh v portugalském regionu Algarve (jižní Portugalsko) vznikl teprve před dvěma lety a i za tak krátkou dobu si dokázal získat pomyslný titul nejlepšího okruhu Evropy. Jezdci milují jeho slepé horizonty, zatáčky s negativním odklonem nebo skoro jeden kilometr dlouhou cílovou rovinku, kde motorky dosahují rychlostí téměř 300 km/h. Tato trať hostí poslední závody sezony kategorie Superbike a není vyloučeno, že v budoucnu v Portimau uvidíme i královskou MotoGP.

délka: 4658 m (3238 m rovina, 1420 m oblouky)
šířka trati: 14 m
zatáček: 15 (9 pravých, 6 levých)
traťový rekord: 1:43.529 (Michel Fabrizio, Ducati)

VÍCE NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM 12. ČÍSLE MAGAZÍNU MOTOHOUSE

Autoři:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiat 500X je tajný tip z bazaru. Když měníte olej, vydrží věčně

29. dubna 2024

Premium Kompaktní crossover je na trhu od roku 2014 a v roce 2018 prodělal facelift spolu s přechodem na...

Michelangelo špíny vystačí s málem. Zaprášená auta proměňuje v umělecká díla

1. května 2024

Žádná plátna, žádné barvy. Američan Scott Wade si vystačí se štětcem a špinavými auty. Na jejich...

Tip pro autaře, na Prvního máje je veteránský závod s devadesátiletou tradicí

30. dubna 2024

Okruh Českobrodský, slavný závod s devadesátiletou tradicí odstartuje svůj jubilejní ročník už...

Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

30. dubna 2024

„Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně...

Analýza: EU by k zastavení ataku elektromobilů z Číny potřebovala 50% cla

30. dubna 2024

K zastavení přílivu levných elektromobilů z Číny by Evropská unie musela na dovoz těchto vozů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...