Srpnová noc v Tatře 138. Ráno na studenty bušili: Jste okupovaní!

aktualizováno 
V Marseille ulehá skupinka československých studentů k odpočinku. Jsou nasoukaní v pískem ošlehané Tatře 138, kterou projeli půl Afriky. Zrovna se vylodili po dlouhé cestě z Alžíru. Do gabonského Lambaréné je kvůli diplomatické při nepustili, ale zdravotnický materiál poslali do nemocnice lodí. Mise splněna, teď jsou zpátky v Evropě, doma.

Expedice Lambaréné před startem | foto: Archiv expedice Lambaréné

Alexandra Dubčeka zrovna zvolili generálním tajemníkem, když parta osmi Čechoslováků zkraje ledna 1968 opustila evropské břehy a vydala se do egyptské Alexandrie. Čekala je skoro devítiměsíční cesta napříč kontinentem do nemocnice Alfreda Schweizera v gabonském Lambaréné, kam expedice vezla zdravotnický materiál, a zase zpátky do Evropy. Nakonec nic nevyšlo podle plánu. V Gabonu ani pak při návratu domů z Afriky v noci z 20. na 21. srpna.

Posádka expedice Lambaréné

V úterý kolem jedenácté večer pohraničníci z Cínovce posílají do Prahy zprávu o tom, že státní hranice překročila cizí vojska. Československý rozhlas už o invazi ví od večera z dálnopisů. Od středečního brzkého rána 21. srpna 1968 zpravodajská hlasatelka Kamila Moučková neúnavně informuje o tom, kde po republice se střílí. Dopoledne se krátce odmlčí televize i rozhlas.

V marseillském přístavu je zatím klid, osmička kamarádů strávila první noc na evropské půdě po skoro devíti měsících. Je vyčerpaná, má za sebou několikero zatčení, bojůvky na hranicích Súdánu a Etiopie, přejetí Pekelné stezky z Tanzanie do Zambie i pohled na zkázu Biafry v Nigérii. Oddech nepřichází. Marseillští dokařští dělníci jim buší na dveře tatrovky s pokořující zprávou.

„Řekli: ‚Jste okupovaní‘. A takhle nás Evropa zase přivítala,“ vzpomíná po padesáti letech Jiří Stöhr, kameraman expedice a protřelý dobrodruh. Na chvíli se odmlčí, skoro jako by tomu doteď nemohl uvěřit. Když se o dvacet let později vydává na toho času ostře sledovanou expedici Tatra kolem světa, vyjíždí za socialismu a vrací se na jaře 1990 do svobodné země. To už tuší, že jakmile někam vyjede do světa, v Československu se přepisuje historie.

Jenže v srpnu 1968 se domů vracelo obtížněji. „Šli jsme do města a tam jsme viděli na barácích veliké nápisy Russia Go Home,“ vypráví bezprostřední zážitky z Marseille jeho souputník Petr Bartůněk, tehdy student medicíny a strůjce expedice do Gabonu. Bartůňka a spol. Francouzi naložili do antonů a hodiny je drželi na policejní stanici, měli za to, že štětku s barvou měl v ruce jeden z nich. Studenti se báli nejhoršího. Volali na univerzitu, chtěli pryč. „Trvalo hrozně dlouho, než uznali, že jde o nedorozumění,“ vysvětluje Petr Bartůněk.

Expedice Lambaréné před startem

Jiří Stöhr kýve hlavou, živě na to pamatuje. Je šťastný, že se nic nestalo jeho kamarádům ani filmovému materiálu, který 36 tisíc kilometrů vezl savanou i pouští. Vznikl z něj dokumentární cyklus, který pak odvysílala Československá televize. „Přijel jsem a v téhle atmosféře jsem dělal osmnáctidílný seriál. Byly s tím velké problémy,“ říká. Zároveň je rád, že obrázky z němé kamery a šumivý ruch z magnetofonu na obrazovky dostal. Z expedice Tatra kolem světa sestříhal na Barrandově dva celovečerní filmy, ale nikdy potom už je neviděl.

Ne vždy se dařilo. S technikou byly často problémy, třeba na vrcholu kilimandžárského masivu Uhuru. Kamera dotočila, zbyly jen fotografie. Studenti na nejvyšší horu Afriky vystoupili 30. března ve tři čtvrtě na devět ráno. V Československu pučelo pražské jaro a Ludvíka Svobodu zrovna zvolili prezidentem. Novináři bořili cenzurní ledy, společnost se poprvé od února 1948 zhluboka nadechovala. Mluvilo se o politických procesech, o přestavbě socialismu. Ožilo umění, kultura. Ten obrázek smetla jedna srpnová noc roku 1968.

„Občas se mě lidé ptají, jestli zase náhodou nepojedu pod Kilimandžáro,“ směje se Jiří Stöhr a připojuje svahilský překlad vrcholku Uhuru – česky znamená symbolicky právě svobodu. K nejvyšší hoře se i s kamerou vrátil Stöhr od té doby jen jednou, v prosinci 1989. Tehdy zvolili prezidentem Václava Havla.

Autoři:

Před 50 lety vláda posvětila dočasný pobyt sovětských vojáků. Zůstali 23 let

Fotografie Jovana Dezorta z událostí 21. srpna 1968 získala v soutěži Českého...

Někdejší Československo bylo po roce 1945 jedinou zemí východního bloku, kde nebyla sovětská...

1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

1968: Pro Husáka a Brežněva byli Dubček s Černíkem užitečnými hlupáky

VIDEO Návrat československé delegace z Moskvy na konci srpna 1968 provázely obavy i očekávání. Podpis...

Na výsadkáře mířila děla tanků, kasárna v Holešově ale nevydali

Jediná kasárna v zemi v srpnu 1968 Rusové nedostali. Tehdejší velitelé 7....

Od nadřízeného velitelství měli pokyn považovat sovětské vojáky za okupanty a nespolupracovat....

Z Gagarinova těla nenašli skoro nic. Zbyl kus kombinézy a v kapse lístky

Jedna z posledních Gagarinových fotografií z počátku roku 1968 z přípravy na...

VIDEO Před 50 lety, 27. března 1968, se za zvláštních okolností zabil Jurij Gagarin, první kosmonaut...

Zvací dopisy byly dva. Soudruzi je psali ve spěchu a nikdy se nepřiznali

Rozbor písma Biľaka – porovnání jeho podpisu pod tzv. „zvacím dopisem“ se...

VIDEO „Vážený Leonide Iljiči,“ tak začínal dopis podepsaný pěti politiky ČSSR, který „legalizoval“...

Měli vysvobodit Dubčeka, po dvou dnech se vrátili z lesa do kasáren

Před šestou hodinou ranní 21. srpna 1968 zaujala před kasárnami v Holešově...

Asi nejvážnější přípravy k ozbrojenému odporu proti obsazení země vojsky Varšavské smlouvy podnikl...

Po týdnu má Tankocaching stovky hráčů a statisíce čtenářů. Je tu druhé kolo

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Speciální verze hry geocaching k 50. výročí okupace Československa dnes odtajní dalších sedm...

Nejčtenější

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Nové kouzlo malého kombíku. Fabia je normální auto české rodiny

Škoda Fabia

Škoda Fabia letos oslaví dvacáté narozeniny a je stálicí v nabídce mladoboleslavské automobilky. Spolu s Renaultem Clio...

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

Pražský magistrát loví v provozu auta s vykuchanými filtry pevných částic

Test filtrů pevných částic

„Dnes jsme ve spolupráci Magistrátu a Policie ČR poprvé v historii zahájili kontroly aut s vymontovanými filtry pevných...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Metro bylo nejnebezpečnější auto všech dob

Rover 100 při crashtestu

Nic neilustruje úpadek britského automobilového průmyslu lépe než osmnáctiletá kariéra Austinu Metro, později...

Autonarozeniny: Regata představila světu start-stop systém v Brně 1983

Fiat Regata

Před 35 lety vyrazily statisíce lidí na brněnský strojírenský veletrh obdivovat modernizovanou řadu škodovek. Čekalo je...

Přelomovou škodovku začal vyrábět nový závod s moderními technologiemi

Škoda 1000 MB

Přelomovým vozem v historii československého automobilismu se stala Škoda 1000 MB. Pro výrobu tohoto prvního tuzemského...

Najdete na iDNES.cz