Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Myčky aut: Lesk jak blesk, nebo poškrábané auto?

Bojíte se zajet do myčky, aby se vašemu autu nestalo něco nemilého? Nebo se bojíte, že byste takový manévr řidičsky nezvládli? Připravíme vás na to, co vás v autolázních čeká.

Špinavé auto rychleji rezne. Pod špínou se totiž drží vlhkost, v zimě i sůl; některá znečištění - třeba ptačí trus - ničí lak. Takže pravidelné mytí vozu se vyplatí. Pokud však vlastníte úplně nové auto (nebo je váš vůz po opravě laku), není dobré jezdit do myčky hned, jakmile bude zářivá karoserie lehce zaprášená. Ačkoli jsou moderní laky kvalitní, vyplatí se zeptat prodejce nebo autolakýrníka, kdy s vozem jet prvně do myčky, abyste lak nepoškodili.

Kolik stojí mytí auta

 • Základní mytí a sušení do 100 Kč
 • Mytí s pěnou, sušení, péče o podvozek 110 Kč
 • Mytí s pěnou, vosk, sušení, péče o podvozek 150 Kč
 • Kompletní mytí včetně vysátí interiéru od 900 Kč
 • Kompletní mytí včetně důkladné očisty interiéru od 1 500 Kč

Zdroj: orientační ceny podle ceníků myček v Praze a Středočeském kraji

Chcete čisté auto? Volte čistou myčku

Poškození laku obvykle nehrozí, pokud je myčka správně seřízená. Odborník přes mycí techniku Tomáš Mikšovský radí: „Dejte na první dojem - špinavá myčka svědčí o tom, že o ni majitel nedbá, a tudíž se nejspíš nestará ani o seřízení. Vyvarujte se tedy myčky, kde je na stěnách zažraná špína a v koutě zelená řasa. Bylo by to jako prát prádlo ve špinavé pračce - výsledek by nebyl oslnivý.“

Bojíte-li se o lak, vybírejte myčku pěnovou, místo štětinových má kartáče z měkké houbové pěny. Taková myčka je k laku šetrnější. Nebo si vyberte samoobslužnou myčku. V ní si sami bezkontaktní wapkou auto umyjete podle svých představ (hrubší špínu ovšem většinou stejně musíte vzít kartáčkem na tyči). Jen se pro jistotu vybavte dostatkem mincí, ideální jsou deseti- a dvacetikoruny (nižší a vyšší hodnoty všude neberou). U mnoha myček už je však možná i platba kartou nebo tu mají k dispozici rozměňovač.

Začátečníci, nechte se obsloužit

Pokud nejste u myčky pravidelnými zákazníky, dejte přednost místu s obsluhou - předmyjí vám reflektory či skla, poradí, případně najedou na správné místo, pokud se bojíte, že se netrefíte na vodicí lišty. A jestli to chcete vzít z gruntu, začněte nejprve čistěním interiéru. Tady jsou výhodou mycí centra, kde mají boxy s vysavači, abyste měli vše na jednom místě.

Dodržujte pokyny provozovatele

Návod k použití by měl viset na každé myčce. Řiďte se jím. Pokud se totiž v případě poškození auta ukáže, že jste nedbali pokynů, nedostanete žádné peníze od provozovatele myčky a jen složitě se budete domlouvat s pojišťovnou.

Perličky z myčky

 • Motorista, důchodce, najel do myčky a spustil mycí program. Po jeho skončení nevyjel otevřenými vraty, ale vystoupil, aby obhlédl kvalitu mytí. Měl prý z minula špatnou zkušenost. Mezitím za ním čekající paní s vozidlem naťukala svůj kód mycího programu, načež se vrata zavřela a myčka znovu rozjela. Pobíhající šokovaný řidič byl důkladně osprchován tryskami a portál linky narazil do otevřených dveří, které poškodil. STOP tlačítkem byl proces zastaven. Když čekající motoristka viděla, co se děje, naskočila do auta a ujela. Linka poškozena nebyla. Škodu na vozidle jsme zaplatili z havarijního pojištění. (Allianz)
 • Vjeli jsme do myčky a řešili běžné rodinné problémy. To, že synové vzadu piští, jsme přisuzovali tomu, že kolem nich rotují kartáče a že jim to přijde veselé. Když jsme se otočili, zjistili jsme, že kluci jsou už namydlení – chtěli si kartáče prohlédnout zblízka, a tak si pootevřeli okénko. Pojišťovnu jsme s tím ani neobtěžovali, byla to naše chyba. (řidička Magda z Prahy)
 • Největší škodu z myčky jsme řešili u Škody Superb, kde došlo k poškození laku na celém voze. Kvůli technické poruše drhla myčka vozidlo bez přívodu vody. Škoda byla 140 000 korun. (Kooperativa)
 • Klient se snažil o vycentrování velkého SUV v myčce popojetím dopředu, dozadu – to vše tolikrát, dokud netrefil všechny kartáče myčky, které byly v dosahu. (Uniqa)
 • V poslední době evidujeme poškození vozu i mycí linky, které souvisí s moderním typem myček, které vůz protáhnou celou soustavou počínaje mytím tlakem vody přes šamponování karoserie, mytí, voskování až po sušení. V této myčce je nezbytné mít po celou dobu vozidlo odbrzděné. Typickou škodou jsou případy, kdy klient buď pokyn k odbrzdění ignoruje a skutečně stojí na brzdě, nebo přepne automatickou převodovku do parkovacího režimu, popřípadě má aktivovaný autohold system, který stojící vozidlo brzdí automaticky. (Uniqa)

Většina oslovených pojišťoven potvrdila, že v takovém případě by pojistnou událost neuznala. Pokud by byli ochotni plnit škodu na autě z havarijního pojištění, určitě by právě kvůli vině klienta částku krátili.

Nosiče sundejte, zrcátka sklopte

Pokud jedete do portálové myčky, pořádně doklapněte páté dveře a raději je i zamkněte - tlak vody může udělat své a otevřené dveře v průběhu mytí nepotěší. Samozřejmostí jsou zavřená okénka a sklopená zrcátka. Odmontujte vše odmontovatelné - anténu, nosiče na kola... Nejde jen o to, že by se anténa mohla utrhnout. Mnohem větší škoda nastane, když anténa zamotaná do kartáčů omlátí celou karoserii, případně poškodí myčku. Stěrače řešit nemusíte, ty na autě zůstávají.

Předmyjte, odstraňte nečistoty, opláchněte

U automatických myček je vše součástí zaplaceného programu, pokud však myjete samoobslužně, zaměřte se na předmytí. Odstraní se díky němu mechanické nečistoty, které by mohly poškrábat lak. Třeba zrnka písku. Dobré je, když předem na vůz nanesete speciální přípravky na odstranění hmyzu a necháte je chvíli působit. Produktům tohoto typu se u benzinek a myček pracovně říká insekticid. Klasický insekticid to ale není, mnohé dokonce inzerují složení šetrné k přírodě. Pozor: používají se na chladné (nerozpálené) auto!

Umyjte i spodek auta. Motory je ovšem v myčkách zakázáno čistit, na to si zajeďte do servisu. Dělají to ale jen málokteré, ostatně při běžném provozu motor není nutné mýt vůbec (a je to pro něj i lepší).

Závěrečný oplach by měl být osmotickou demineralizovanou vodou, díky tomu nevzniknou na povrchu mapy. Pokud to není na myčce uvedeno, zeptejte se na kvalitu vody provozovatele.

Myjete často? Nemusíte voskovat vždy

Kdo myje často, nemusí mýt tak důkladně - špína není zažraná. Ideální model je zvolit jednou dražší program s voskem a pak třikrát levnější bez voskování. To platí pro ty, kdo vůz udržují pravidelně - jezdí do myčky třeba jednou týdně, nebo jednou za 14 dní. Kdo jede do myčky dvakrát za rok, voskovat by měl vždy. Do samoobslužných wapek je zbytečné vozit si vlastní čistící prostředky, vše je tu předem správně nadávkované. Mnohde je použití „vlastní chemie“ z ekologických důvodů zakázané.

Výsledek si okamžitě zkontrolujte

Po první návštěvě myčky si hned prohlédněte, jestli nějaké místo nezůstalo „ve stínu“ - kartáče tam prostě nedosáhly. To záleží i na typu karoserie. Jestli někde zůstal vůz neumytý, jeďte příště jinam, tato myčka je nastavena tak, že pro vás není vhodná. Umytí nejlépe posoudíte po vysušení - když se na sluníčku objeví bílé mapy, je to špatně. Na konci mytí by voda měla na karoserii tvořit rozprchávající se kuličky. Když voda „přiléhá“, byl nesprávně nadávkován vosk.

Při koupi autokosmetiky nepodléhejte reklamě

Na internetu lze najít spoustu návodů na správné mytí auta vlastními silami a také e-shopy, které nabízejí autokosmetiku různé kvality a ceny. Spousta takových věcí je ale jen marketingový tah. Třeba speciální hadřík na čistění skla od hmyzu za 500 Kč. Obdobný se dá koupit například v Lidlu, kde čtyři kusy vyjdou na 90 korun.

A z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že včelí trus (= obzvláště úporné znečištění skel i karoserie), se kterým si klasická myčka neporadila, jím lze odstranit výborně a bez použití saponátů.

Jak zbavit auto psích chlupů

Pokud máte psa (nebo jste někdy vezli kamaráda se psem), víte moc dobře, co je na úklid auta nejhorší. Úpornější jsou přitom chlupy krátkosrstých plemen, které se zapíchnou do textilních povrchů a běžným vysáváním se jich zbavit nelze.

Vysajte hrubé nečistoty a chlupy, které se pustí dobrovolně. Chlupy zapíchané do čalounění bude třeba před dalším luxováním vytahat ven. Použijte buď gumový nástavec na vysavač, nebo gumový kartáč či smetáček (dá se sehnat v chovatelských potřebách a v prodejnách pro kadeřníky za 100 až 200 korun). Jestli takový kartáček nemáte, navlékněte si latexovou úklidovou rukavici (100 kusů koupíte za 100 korun). Jednou rukou stírejte odshora dolů chlupy z čalounění, druhou rukou vzápětí vysávejte.

Někdo sází na molitanovou houbičku na nádobí, ale asi záleží na typu psích chlupů, při praktickém redakčním pokusu moc nefungovala. Na dočištění použijte lepicí váleček na šaty, ten koupíte od 20 korun výše.

RADA NA ZÁVĚR: I když máte na psa přepravku nebo plastovou vanu na zadní sedačku, chlupy v autě budou. Každý pes líná, ale ten vyčesaný vytrousí v autě chlupů méně. Takže než psa „nalodíte“, použijte kartáč, furminátor nebo gumovou rukavici – co vyčešete předem, nebudete muset uklízet později.

 • Nejčtenější

Odtažený vrak Škody 120 se vydražil za víc než stonásobek vyvolávací ceny

Přes sto lidí se přišlo podívat na premiérovou dražbu autovraků, které nechalo Ústí nad Labem odstranit z ulic. Radnice...

Neuvěřitelný příběh Fordu Transit. Nejstarší na světě čeká v Česku na opravu

Premium Měl být vyvezen do Afriky. V Německu nejspíš sloužil jako zmrzlinářské auto. Na koncerty s ním jezdila legendární...

Svět Jawa: Titul byl na dosah, nejrychlejší třistapadesátka světa byla zrádná

Jawa postavila svůj první motocykl na start silničních závodů v roce 1932, už třetí rok po svém vzniku. František Brand...

Autoland Česko. V srdci Evropy vyrábíme sedmnáct aut, prohlédněte si je

Česko patří rozlohou a počtem obyvatel mezi menší země Evropy, naopak v automobilovém průmyslu mezi významnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tesla a další elektroauta jsou podle majitelů nejméně spolehlivá

Auta elektromobilky Tesla a bateriová SUV konkurenčních značek patří mezi nejméně spolehlivé modely prodávané ve...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

 • Další z rubriky

Péče o auto: výměna koncového tlumiče výfuku se dá zvládnout i bez mechanika

Premium V mnoha autech opravy výfuku nevyžadují sváření. Hlučný tlumič si jednoduše můžete vyměnit sami. Níže naleznete návod,...

Vyzkoušeli jsme snadné sdílení auta v rodině. Potřebujete k němu mercedes

Automobilka Mercedes to vzala na poli digitalizace skutečně z gruntu. Palubním deskám jejích modelů vládnou displeje a...

Oprava hybridu? Repasovat se dají i akumulátory. Spočítali jsme za kolik

Premium Rostoucí tlak na snížení zátěže, kterou auta představují pro životní prostředí, se odrazil v rychlém rozvoji hybridních...

Naučte se rozumět neobvyklým zvukům v autě. Mohou signalizovat závadu

Premium Objeví-li se v autě atypický hluk, signalizuje to obvykle závadu. Jak zjistíme, co se porouchalo a co bude nutné...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR VÝVOJE – PLASTY (45-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 65 000 Kč

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...