Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Strašák jménem koroze. Co udělat, aby vám auto neshnilo

Koroze. Rez. Hnědý mor. Rakovina. Útočí na každé auto, nové i ojeté. Víme, jak se jí dá ubránit. Buď u specialistů, nebo doma v garáži. Projděte si náš podrobný návod, jak se to dělá.
Ramena a další části podvozku jeepu už jsou napadeny korozí.

Ramena a další části podvozku jeepu už jsou napadeny korozí. | foto: Roman Švidrnoch, MF DNES

Myslíte si, že když si pořídíte nové auto, máte od koroze svatý pokoj alespoň na dvanáct let, po dobu takzvané záruky na prorezivění? Ale kdepak. Je to rozšířený mýtus, který vyvrací jeden z největších českých expertů na antikorozní ochranu Vladimír Trendl. 

„Záruka platí jen na prorezivění plechu zevnitř ven, takže se nevztahuje třeba na dveře obouchané od kamínků. A pozor – týká se pouze karoserie, ale ne podvozku. Přitom právě ten je vystaven největší zátěži, reziví životně důležité součásti jako zavěšení kol, brzdové trubice, řízení, nosníky nebo pomocný rám zavěšení motoru,“ říká.

A přestože se kvalita laků v posledních třiceti letech výrazně zlepšila, o ochranných nátěrech podvozků to zdaleka tolik neplatí. Zjednodušeně řečeno: automobilky nemají zájem vyrábět „neprůstřelná“ auta, která dvacet let neshnijí; potřebují, aby se trh pěkně otáčel. Potvrzuje to i Martin Špaček, český zástupce švédské firmy Dinol, která antikorozní nátěry vyrábí pod značkou Dinitrol už od roku 1957.

Seveřané jsou na tuto problematiku experty, ve Skandinávii existují sítě center, kde si lidé nechávají auta ošetřit. Proplácejí to i některé pojišťovny a doporučují i automobilky – jako třeba Mazda, jejíž vozy pro švédský trh dostávají dodatečný nástřik právě vosky od Dinitrolu. A jedničkou jsou i v Česku, kde se snaží rozjet podobnou síť servisních míst a nabízejí balíčky pro kutily (více v boxech). 

„Auto je čím dál tím víc spotřební věc, snižují se jeho výrobní náklady, stejně jako hmotnost – a nástřiky něco váží. U nových osobáků se už často neošetřují kapoty, dveře, blatníky; u podvozků je to podobné. Před patnácti lety bývala auta komplet ošetřená tlumexplastem a jinými přípravky, dnes automobilky ošetřují jen pár kritických míst, kde může vznikat koroze,“ říká Špaček.  Průšvih podle něj nastává třeba ve spodní části předních sloupků karoserie. 

Tam se nyní běžně dává vrstva izolačního materiálu, která do sebe ovšem nasává vodu. „Na semináři v Kodani jsme rozebírali tři měsíce staré malé SUV asijské značky – po sundání podběhů se z A sloupků vytáhla izolační pěna nasáklá vodou. Dala se ždímat. A to je ideální korozní podhoubí, teplo od motoru, vlhkost – takže není divu, že už u nového auta ve spojích vznikala rez.“ Podobně se dnes izolují podběhy – místo nástřiků se používají pěnové panely, pod nimiž to časem „žije“.

Kdo je solidní?

Největším zákazníkům, firmám, které třeba v Česku nakupují 75 procent nových vozů, je to celkem jedno – auta se zbaví po skončení tří nebo pětiletého operativního leasingu. Jenže pak přicházíme na řadu my, kupci ojetin. A máme problém. 

Proto přichází na řadu mechanická očištění.

Auta už bývají dost „chycená“. S nástřikem je totiž dobré začít co nejdřív, ideálně hned po koupi, a pak co tři až čtyři roky kontrolovat, případně ošetřit horší místa – například štěrkem obouchaná ramena – nebo nástřik obnovit. Ale vyplatí se začít i u tříletého auta. Soukromí majitelé na ošetření podvozku docela slyší. 

„Jezdívají sem ti, kteří si dopřáli nové nebo zánovní auto. Často tu míváme terénní vozy, které by jinak za pět let zrezivěly. A pak sem míří lidé, kteří vědí, že auto kupují na deset patnáct let,“ popisuje Trendl. Koneckonců, jedno úplně nové Subaru Impreza tu na zvedáku potkáváme. 

Vosky vs. nanotechnologie

Všechny materiály švédské firmy podstupují náročné testování v solné komoře: holý plech se nastříká antikorozním voskem, část se nechá neošetřená, aby byla rez vidět. V místnosti je teplo a neustále se tam pouští solný sprej. Pokud v tomto mikroklimatu ošetřený materiál vydrží tisíc hodin, ve zkoušce obstál. Dotaz, proč nepoužívají moderní „nanotechnologie“, označuje Martin Špaček za naivní. 

„Žádná značka nemá antikorozní přípravky na bázi nanotechnologie. Pokud to někdo tvrdí, jsou to jen reklamní a marketingové řeči. Nano se používá jen pro konzervaci laku a jeho leštění, molekuly zalézají do struktury laku a vytvoří ochranný film – ale na podvozku by nic užitečného nezvládlo, tam je třeba větší kalibr. Nic lepšího než materiály na bázi vosku v současné době není vymyšleno.“ Používají je výrobci vlaků či letadel i mnohé automobilky jako Mercedes, výrobci náklaďáků MAN nebo Tatra, ale třeba i český výrobce autobusů SOR Libchavy.

Jsou podle jeho zkušeností některé značky aut lepší? „Solidní laťku drží především vozy koncernu Wolkswagen, kde korozní problematiku řeší dost komplexně, i když časy jedničkových octavií nebo golfů čtvrté generace už jsou pryč. Dobrou pověst mají i vozy francouzského koncernu PSA, renaulty, nebo italská auta,“ míní Trendl. 

U Asiatů je situace složitější. Za typického průšviháře v minulosti platila japonská Mazda, která se však zlepšila, reziví i starší nissany, suzuki nebo mitsubishi. Na velké rozdíly v odolnosti lze narazit u korejských značek, své korozní kauzy si užili i u Fordu (focus první generace), Dacie nebo třeba Mercedesu, BMW z 90. let jsou doslova tragická. 

A co pozinkované karoserie, které mívaly dříve francouzské vozy? „Časem rezaví i pozink, stačí, když se otěrem naruší ochranná vrstva. Jak se karoserie kroutí, dostává se tam vlhkost; na místech svarů zase reziví zevnitř.“

Ojeté auto

Je jasné, že u nových vozů v ceně od 400 tisíc korun výše se investice do ochrany vyplatí nejvíc (viz Kolik to stojí?). My chceme ochránit deset let starý Jeep Grand Cherokee. Přišel na 250 tisíc korun, zainvestovali jsme i do kompletního přetěsnění motoru a nových vstřiků – nechce se nám tedy auto nechat napospas hnědému moru. 

Původní plán – vzít kbelík s gumoasfaltem a natřít spodek štětkou – nám rozmluvili věci znalí kamarádi. Do většiny kritických míst bychom se takto nedostali, nemluvě o dutinách v prazích a jinde. A vzhledem k tomu, že se jeep podívá i do nějakého toho terénu a vlhké bahno nedělá podvozku vůbec dobře, rozhodujeme se nakonec investovat necelých sedmnáct tisíc korun do kompletní ochrany.

Přijíždíme tedy do servisu v Mratíně u Prahy a málem zase odjíždíme bez nástřiku. I když nám podvozek jeepu přišel celkem ve slušném stavu (do terénu zatím nejezdil), Vladimír Trendl to vidí jinak. 

„Upřímně, toto auto už bychom asi normálně nevzali. Povrchová rez je na všech ramenech náprav a spoustě dalších míst. Musí se provést alespoň základní mechanické očištění koroze, což je pracné, a pak použít inhibitory, které reagují se rzí a vytvoří pevnou sloučeninu. Ale pod ní bude samozřejmě korozní proces probíhat dál, ošetřením se maximálně zpomalí,“ říká Trendl.

Kolik to stojí?

 • Malý běžný vůzNástřik podvozku 7 100 + ošetření dutin 3 700                                Celkem od 10 800 korun. 
 • Combi běžný vůz - Od 11 900 korun SUV, (malé) samonosné šasi 13 000 korun. 
 • Větší SUV + OffroadZde je nástřik náročnější vzhledem k jiné konstrukci (rámová karoserie apod.) a velikosti auta. Celkem vyjde na cca 16,5 tisíce korun.
 • Dodávky, karavany a atypy Ceny se liší podle velikosti, cca 14,8 až 16,8 tisíce korun.
 • Economy balíček Nástřik běžného vozu bez demontáží podběhů, ale s aplikací vosku pod ně. Používá se například jen při opakovaném ošetření. Cena včetně dutin od 8,5 tisíce korun. 
 • U všech nových vozů lze ošetřit i výfuk za příplatek 850 korun.

Varuje nás, že výsledek už nemůže být ideální. „Z míst, kde už se rez zažrala do hloubky, ji nedostaneme úplně, dokážeme jen zabránit dalšímu šíření. A jen když budete nástřik dál pravidelně obnovovat, můžete rezavění výrazně zpomalit. Pokud byste korozi chtěli odstranit úplně, auto by se muselo ošetřit, jako se dělají veterány – opískovat, obrousit. Celé by to vyšlo tak na 70 až sto tisíc korun, což je u auta v ceně 200 tisíc nesmysl.“

Voskovka

Nakonec tedy na dílnu zajíždíme. Dozvídáme se, že dnes už se nepoužívá k ošetření žádný gumoasfalt neboli tlumex – ten časem tvrdne a pak ho třeba v lese strhnete o kořen nebo odřete o obrubník. Ani lodní barva, o níž často slýchávám, ta je zase určena do trvale vlhkého prostředí a nemá zdaleka takové vlastnosti jako moderní takzvané tixotropní přípravky.

Zjednodušeně řečeno – při nástřiku jsou extrémně tekuté, dostanou se všude, vytlačí vodu a vytvoří voskový ochranný film. Ten je dostatečně pevný a pružný, odpuzuje vodu, odolává solím a dalším látkám včetně odlétávajícího štěrku. Nevadí mu, že se karoserie kroutí, nevznikají lomy, film nepraská a vydrží několik let. 

Díky nízkému povrchovému napětí zaleze do všech škvír, dutin, mezer, přeplátování, vytlačí zbytky vody, které „podleze“. A co je důležité, před aplikací není nutné kompletní odmaštění povrchu. I tak je nutné auto pořádně připravit (proto je ideální přijet s novým, u kterého to není třeba).

Ramena a další části podvozku jeepu jsou už napadena korozí.

Pod náš jeep na zvedáku nabíhají dva mechanici a sundávají plastová nadkolí, podběhy, rezervu, ochranné plechy a vůbec všechno, pod čím vznikají zákoutí, v nichž se korozi daří nejlíp. Nedaří se sundat výfuk, je nerozebíratelný, a tak ho stejně jako kardan oblepí, zakryjí igelitem. „Kardany se nestříkají nikdy, porušilo by se jejich vyvážení,“ upozorňuje Trendl.

Pak mechanici přicházejí s vysokotlakou wapkou a vystříkávají každý centimetr podvozku – tak čistý od výroby nebyl. Ale zároveň vidíme, kde všude už rez úřaduje, moc hezký pohled to není. Do druhého dne se čeká, než všechno pěkně vyschne, a pak přichází na řadu obrušování nejhorších míst a taky jejich ošetření přípravkem Dinitrol 1000. 

„Ten se vsákne – penetruje – do struktury rzi, tedy do poškozeného kovu, přirovnal bych to k pórovité houbě. A protože je to antikorozní inhibitor, zamezí přístupu kyslíku a vody. A tedy zakonzervuje současný stav. Pak přichází to nejviditelnější – nástřik těžkým podvozkovým voskem. Auto kvůli tomu přejíždí na „špinavou dílnu“. Vosk se totiž stříká rovnou ze sudů, bez přístupu vzduchu. A tlak je tak velký, že když zamíříte trysku omylem špatně, je rázem vymalováno. 

Upřímně, práce je to natolik špinavá, že bych ji ve vlastní garáži dělat nechtěl. Po podvozku přicházejí na řadu dutiny. Odletující kamínky se do nich nedostanou; sůl, prach a vlhkost však ano. Pro bujení koroze ideální kombinace. I v nich vytvoří vosk pružný film, díky vysokému tlaku při aplikaci pronikne i do nejskrytějších zákoutí. Auto zůstává na zvedáku, aby pořádně proschlo, pak je třeba opět nastrojit všechny sundané díly.

To už je na dílně třetí den, tak dlouho celá operace trvá. Nedá se říct, že by jeep voněl – chemií smrdí ještě týden. Z různých otvorů bude vosk vytékat ještě dlouho. Kamarád, který mi akci doporučil, se směje. „Počítej s tím, že tě budou docela dlouho nenávidět všichni mechanici, třeba kdybys jel měnit tlumiče.“ Ale co. Za to ten pocit, že auto nesežere první solanka, určitě stojí.

A co bude dál?

„Bylo by dobré přijet za dva tři roky a podívat se, jak podvozek vypadá. Záleží, v jakých podmínkách budete jezdit, pokud hodně na štěrku, bude určitě třeba opravit exponovaná místa jako hrany karoserie nebo podběhy. Pokud budete jezdit jen v soli po městě, stačí se na auto podívat za tři až čtyři roky. Výhoda je, že stačí podvozek očistit a materiály při revizi na sebe navážou, není třeba sundávat původní nátěr,“ vysvětluje Trendl.

Už teď vím, že v Mratíně nejsem naposledy. Logicky – pokud jsem teď investoval větší sumu, nevyhodím ji „do luftu“ jen proto, abych ušetřil na mnohem levnějších opravách.

Karoserie s již aplikovanou vrstvou antikorozních inhibitorů

Pro kutily

 • Kdo chce ušetřit poměrně dost peněz za práci (té je ale opravdu hodně, jak jsme se přesvědčili), může si koupit balíček i s návodem, jak ošetřit vlastní auto. Firma Dinitrol zavedla tuto možnost v Česku asi před půl rokem, v zahraničí má dlouhou tradici.
 • Sada pro hobbisty obsahuje kromě přesně nadávkovaných přípravků také „aplikační schéma“, jak a kam je nastříkat (aplikační body), v jakém množství, nač si dát pozor (např. na čidla airbagů ve dveřích, centrální zamykání v prazích atd.), které díly je nutné sundat.
 • Databáze se neustále rozšiřuje, ročně přibývá asi 80 modelů, už v ní jsou i nejnovější modely škodovek. Schéma přijde na 149 korun, jeden sprej na 600 korun, na kompaktní auto (Mercedes třídy C) je potřeba 5–6 litrů podvozkového a 2–3 litry dutinového nástřiku, tedy zhruba 5,5 tisíce korun. 
 • Na stránkách www.antikoroze.eu najdete i seznam aplikačních středisek v ČR a veškeré potřebné informace o antikorozní ochraně.
 • Nejčtenější

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

7. prosince 2023

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada...

Test parkování v obchoďácích. Vánoční boj o auto bez škrábanců začíná

7. prosince 2023

Premium Tři a půl metru dlouhé a třeba taky jen 206 centimetrů široké. I taková parkovací místa jsme našli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Král pod proudem. Svezení prvním elektrickým rollsem je přízračným zážitkem

5. prosince 2023

Spectre hýří superlativy, jemně přede a konejšivou jízdou hýčká. Cena je od 9,5 milionu korun, spíš...

Ojetiny zlevňují, cenové šílenství končí, říká průkopník online prodeje

6. prosince 2023  10:30

Exkluzivně Trh ojetin je podle Jakuba Šulty, zakladatele e-shopu s ojetinami Carvago, vlastně skvělým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektroauta bude stát rozdávat od ledna, na osobní auto 200 tisíc

4. prosince 2023

Stát rozdělí firmám z Národního plánu obnovy 1,95 miliardy korun na podporu elektromobility. Výzva...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Autogalerie týdne: Bondovský arzenál je v Praze, včetně rozstříleného astonu

10. prosince 2023

Nádherný bílý Lotus Esprit, ve kterém Roger Moore jako James Bond honil padouchy na zemi i pod...

Pozdrav Kena Blocka ze záhrobí. Svůj epitaf napsal gumami do mexického asfaltu

9. prosince 2023

Nově vydaná poslední epizoda slavných driftových videí je poctou Američanovi Kenu Blockovi. Ještě...

Policie zkontroluje na dálku, jestli máte povinné ručení

8. prosince 2023

Policejní hlídce stačí, aby si do systému načetla registrační značku. Pokud se ukáže, že na vůz...

A holky budou koukat! Mercedes umí luxus i v růžové a pod milion

8. prosince 2023

Nejmenší, nejlevnější, přesto stále dost nápadný. Mercedes-Benz A200 pořídíte pod milion, přesto je...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...