Motor, čerpadlo, tlak a průtok. Pět tipů pro výběr wapky

aktualizováno 
Na jaře to každého nutí umývat, cídit a uklízet. Tlaková myčka neboli wapka však pomůže nejen po zimě umýt dlažby nebo fasádu, využijí ji také majitelé kol a čtyřkolek zablácených v terénu. A se speciálním příslušenstvím dokonce můžete opískovat zrezavělé disky u kol automobilu.

Tlaková myčka urychluje mytí všeho kolem domu. | foto: Patriot

„Když vybíráte myčku a nechcete se příliš zaobírat nějakými technickými parametry, dejte na jediné měřítko: potěžkejte si ji. Pak budete mít jistotu, že je tam robustní indukční motor a kovové čerpadlo a taková myčka dlouho vydrží i velkou zátěž,“ shrnuje Filip Werner ze společnosti Mountfield.

Tomuto předpokladu nakonec odpovídá i cenové rozpětí, které si můžete vyzkoušet kdekoliv na prodejně. Potěžkejte si miniaturní myčku za tisícovku, pak střední kategorii za 4–6 tisíc a poloprofi za osm. 

A rázem víte, s jakým výrobkem máte čest. I tak je několik parametrů, které je dobré před výběrem myčky znát. Mezi výrobce wapek patří prakticky všichni známí producenti techniky od značky Patriot, Bosch, Hitachi, Hecht přes Stigu až po značky jako je Kärcher či Nilfisk.

1.Podle motoru

Nejlevnější malé myčky jsou vybaveny komutátorovým motorem, které mají vysoké otáčky. Jeho nevýhodou je menší životnost vzhledem k tomu, že má uhlíky, které se časem obrušují. Z vysokých otáček se musí pro čerpadlo redukovat do pomala nějakou převodovkou, která je většinou plastová. 

Větší a bohužel i dražší myčky mají podstatně robustnější asynchronní motor s velkým krouticím momentem. Ten není potřeba nijak převodovat a pohání přímo čerpadlo. Tím odpadá jeden mezikus.

2.Podle čerpadla

Nejlevnější myčky mají čerpadla minimálně částečně z plastu. I když mnozí lidé na sociálních tvrdí, že vlastnost některých plastů dnes převyšují vlastnosti kovů, technik si dovolí oponovat. 

Revoluční aku myčka

Model v akuprovedení má v horní části nádrž na vodu. Tím není závislý na stálém...

Zatímco běžné myčky musíte připojit k přívodu vody u domu, akumulátorová myčka pracuje jinak. Do horní části nalijete vodu a pak už jen ostřikujete. Můžete ji tak použít i v podmínkách, kde byste přívod vody jen tak nenašli. Třeba na hřbitově, kde byste chtěli vyčistit náhrobek.

„Žádný funkční problém to není, ale je třeba si uvědomit, že v té myčce je tlak kolem 100 barů a jednotlivé části tím tlakem, ale i třením trpí,“ vysvětluje Werner. Takovou myčku určitě může s úspěchem používat člověk, který si jí párkrát za rok umyje auto nebo ostříkne kolo, ale rozhodně by od ní neměl čekat zázraky.

Ve střední třídě se používají čerpadla z hliníkových slitin. „Tady se to liší podle výrobce. Někteří použijí materiál, který nemá takovou výdrž. V těch pracovních podmínkách oxiduje, pak v konečném důsledku není hladký, ale porézní, takže se vydírá. Renomovaní výrobci však používají speciální povrchovou úpravu, takže hladkost povrchu je dlouhodobě zaručena,“ popisuje technik.

V nejvyšší hobby třídě nebo u profesionálních strojů se používají čerpadla z bronzu, která se osvědčila nejvyšší životností. Záleží i na celé konstrukci – písty je možné těsnit více segmenty nebo jednoduše, liší se i konstrukce ventilů, které ten obrovský tlak přepouštějí. Od plastových jen s kovovým sedlem až po robustní kovové u profesionálních myček. Od toho všeho se odvíjí životnost.

3.Podle délky práce s myčkou

U některých tlakových myček je v návodu napsáno, že by v kuse měly být používány maximálně například dvacet minut. Mnozí uživatelé však neradi čtou návody a pak se diví, že stroj „zavařili“.

Každopádně i podle selského rozumu lze usoudit, že malé myčky za tisíc nebo dva tisíce korun je vhodné použít na krátké ostříknutí a nejsou stavěné na hodinové drhnutí příjezdové cesty k domu. 

Každopádně je důležité dodržovat základní pravidlo: napřed otevřít přívod vody z domovního řadu do myčky a až potom spustit umývání. Protože tou vodou se myčka chladí, a tím se zabrání jejímu poškození.

4.Podle průtoku a tlaku

Se stejným výkonem motoru může dosahovat myčka buď velkého tlaku, anebo velkého průtoku vody. Takže výsledný produkt v dané kategorii bude podle výkonu motoru vždy nějakým kompromisem. Když bude mít velký tlak, bude soustředěný do úzkého proudu a vymyje například i porézní dlažbu. 

Když bude mít velký průtok vody, bude mýt rychleji, paprsek může být širší. „Takže když budu chtít umývat třeba terasu a chci mít práci rychle hotovou, budu muset zvolit výkonnou myčku s velký tlakem i průtokem, kdežto na ostříknutí auta mi bude stačit menší výkon, protože lak je hladký,“ upřesňuje Werner.

Někteří lidi zatracují možnost regulace tlaku, které bývá k dispozici hlavně u výkonnějších myček s tím, že si intenzitu zregulují hlavně tím, že si poodejdou, takže proud mytí pak není tak intenzivní. Avšak u výkonných myček má své opodstatnění. Například když budete čistit zabllácený motocykl a budete mýt detaily kolem motoru a elektroniky, nechcete, aby se voda pod tlakem dostala dovnitř.

5.Podle dalšího příslušenství

Zhruba od střední třídy lze k myčkám dokoupit i spoustu dalšího příslušenství. Například rotační trysky, které vytvářejí soustředěný paprsek proudu v širším pruhu ve srovnání s klasickou tryskou, takzvaného krtka, což je nástavec pro čištění trubek, ale třeba i okapových žlabů. Aktuálně po zimě se dokupují i nástavce na mytí automobilových podvozků v místech, kam by se člověk normálně nedostal.

Pro pokročilé kutily může posloužit i pískovací nástavec, jehož pomocí lze očistit od rzi jakýkoliv předmět, třeba staré plechové disky u auta, zrezivělé sloupky u plotu nebo bránu. Obecně je to tak, že čím výkonnější myčka, tím větší množství příslušenství k ní lze připojit.

Většinou se prodávají tak, že v základní sadě příslušenství najdete to, co je pro danou výkonovou kategorii ideální. Záleží pak na každém, aby si už na začátku rozmyslel, na co vlastně myčku chce využívat a podle toho zvolil výkonový typ a možnosti jeho rozšíření. 

A pozor: neplatí tu žádná normalizace, jako když nabíječku k telefonu můžete použít i k novějšímu modelu. Předem si zjistěte, co ke konkrétnímu typu myčky lze dokoupit. Navíc, pokoušet se dokoupit například k nejnižšímu modelu myčky třeba rotační kartáč pro mytí dlažby by nemělo význam, protože by to výkonově ani nezvládla.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně...

Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových...

Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech...

Další z rubriky

Boj se suchem? Vysazujte stromy, apeloval v Rozstřelu architekt Leffler

Zahradní architekt Ferdinand Leffler v diskusním pořadu Rozstřel. (2. dubna...

Vlastní zahrada je pro řadu lidí nesplněným snem. Kdo prostor má, často ho neumí efektivně využít ani rozumně esteticky...

Proměna stometrové nudle u řadového domku na zahradu bez trávníku

Podlouhlá zahrada u řadového rodinného domu proměněná v místo, které splňuje...

Zahrada u řadového domku bez trávníku? Když tento nápad vyslovil před mladými majiteli rodinného řadového domku v...

Ze zahrady v satelitu vytvořila architektka venkovní obývák s bazénem

Pohled z domu na bazén časem milosrdně zacloní vysoká tráva ozdobnice. ...

Zahrada u rodinného domu by podle zahradního architekta Ferdinanda Lefflera měla rodině jednoznačně sloužit v podstatě...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz