Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Babiš vyhrál eurovolby, ale s vráskami na čele

  • 72
Vyhrál volby, o polovinu zvýšil zisk z těch předchozích, ale důvod k bouřlivé oslavě Andrej Babiš nemá. Hnutí ANO dostalo méně, než se čekalo, navíc jeho vládní partneři totálně vyhořeli. Do Evropského parlamentu se nedostal ani jeden sociální demokrat, uvedl komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Na analyzování toho, jak výsledek voleb do Evropského parlamentu změní Evropskou unii, jaká většina ovládne eurosněm a jaký z něj vzejde předseda Evropské komise, bude dost času po definitivním sečtení všech hlasů a ustavení politických frakcí v europarlamentu. V Česku je ale už všechno jasné.

Eurovolby 2019

Hnutí ANO vyhrálo volby ziskem 21,2 procenta hlasů, což je zhruba o třetinu méně, než činí jeho dlouhodobá podpora voličů. Zejména v situaci, kdy k volbám nakonec přišlo relativně slušných 28,7 procenta voličů, by se od ANO čekal lepší výsledek. 

A to přesto, že evropské volby nejsou pro ANO příliš výhodné: k těmto volbám chodí spíše městští, liberální, pravicoví a proevropští voliči, což je ale čím dál menší výseč ve voličském táboře ANO.

Pozici hnutí ANO to aktuálně nějak dramaticky neoslabuje, pozici Andreje Babiše už vůbec ne, ale je to pro něho signál, že mu opozice opět o něco více „dýchá na záda“ a že série protivládních demonstrací asi nezůstala bez efektu.

A to zejména v situaci, kdy ČSSD ve volbách úplně propadla a také KSČM získala jediný mandát, tedy dosáhla svého historicky nejhoršího výsledku v eurovolbách.

Tři strany, které dnes tvoří či podporují vládu, tak získaly pouhou třetinu mandátů, což je evidentní neúspěch a nepříjemné vysvědčení pro vládu. A v KSČM a zejména v ČSSD to může posílit křídla, argumentující, že spolupráce s ANO je pro obě strany zničující. Štěstím jejich předsedů i premiéra Babiše je, že v ČSSD ani KSČM se nečekají v nejbližší době volební sjezdy a účtování.

Opozice v eurovolbách posílila

Strany, které stojí v opozici vůči vládě, za hnutím ANO sice stále dost – zhruba o 7 procentních bodů – zaostávají, v eurovolbách ale posílily. Dlouhodobější souboj mezi ODS a Piráty o to, kdo je politickou „dvojkou“ a tedy Babišovým vyzyvatelem, skončil v podstatě remízou: ODS má sice o mandát více než Piráti, ale procentuálně je mezi nimi rozdíl minimální.

Volby vyhrálo ANO, ODS posiluje. Sociální demokracie je bez europoslance

Pro ODS je to úspěch a potvrdilo se jí, že ji nijak významně nepoškodil odchod Václava Klause mladšího, pokud jí tedy naopak neprospěl. Pro Piráty je to úspěch střízlivý, jejich zisk v tomto typu voleb se přece jen čekal větší.

TOP 09 a STAN si po komunálních a senátních volbách ověřily, že spolupráce je pro ně výhodná: 11,7 procenta hlasů dost kontrastuje s tím, jak obě uskupení samostatně živoří v domácím parlamentu. 

Okamurovce neradno podceňovat

Lidovcům naopak samostatná kandidatura neuškodila a odvedli svůj standardní výkon, byť se v případě jejich propadlého lídra Pavla Svobody ukázalo, že jenom bitva o zrušení letního času na znovuzvolení nestačí.

A konečně je tu SPD. I eurovolby prokázaly, že Okamurovu formaci není radno podceňovat. Ačkoliv v poslední době v průzkumech padala dolů, nakonec téměř zkopírovala skvělý výsledek ze sněmovních voleb.

A jak české výsledky souzní s výsledky jinde v Evropě, kde dost posílily reformní síly, usilující o změnu Unie? Počítáme-li mezi strany, které odmítají dnešní kurs EU nebo žádají jeho výraznější změnu, hnutí ANO, ODS, SPD a KSČM (byť každá z nich vlastním způsobem), pak tyto strany získaly dohromady 13 mandátů z 21. Takže zřetelná většina.

Ve volebním štábu hnutí ANO se slavilo:


Témata: Andrej Babiš, Hnutí ANO, ODS - Občanská demokratická strana, SOCDEM - Sociální demokracie, KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy, Evropská unie, Evropský parlament, Evropská komise, Václav Klaus, TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN), slavnost

Termíny

Finance

Vláda

Témata

Válka na Ukrajině

Olympijské hry

Nepřehlédněte