Po pádu boeingu v Tatarstánu zahynulo 50 lidí. Mezi nimi syn prezidenta

  17:16aktualizováno  22:31
Boeing 737 ruských aerolinií Tatarstan havaroval na letišti v Kazani. Letadlo mířící z Moskvy po několikátém pokusu o přistání narazilo do ranveje a explodovalo. Všech 50 lidí na palubě při neštěstí zahynulo, mezi nimi i syn prezidenta Tatarstánu.

Letoun typu Boeing 737 mířící z moskevského letiště Domodědovo v neděli kolem 19:30 místního času (16:30 SEČ) havaroval na letišti v Kazani. Při druhém či dokonce třetím pokusu o přistání nečekaně ztratil výšku, narazil přední částí do ranveje a jeho palivové nádrže explodovaly.

Fotogalerie

Zahynulo všech 50 lidí na palubě včetně šesti členů posádky, informovalo ministerstvo pro mimořádné situace. Spojem cestovala i jedenáctiletá dívka, uvedl server rt.com. Mezi oběťmi je i syn tatarstánského prezidenta Rustama Miňnechanova Irek. Jeho jméno je na seznamu cestujících, který byl zveřejněn a jehož pravost potvrdila regionální vláda.

Informace o počtu obětí se zpočátku rozcházely. Původně ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvádělo 44 mrtvých, poté počet navýšilo o šest členů posádky. Později zvedlo počet obětí ještě o dva, údaj se však nepotvrdil. I zdravotníci hlásí, že zatím z letadla vytáhli padesát těl. Nyní pátrají po černé skříňce.

Letadlo mělo problémy už při jiném nedělním letu

Zdroj agentury Interfax z bezpečnostních složek uvedl, že pilot udělal při manévru chybu a způsobil havárii. Následně však dodal, že s určitou pravděpodobností mohla nehodu způsobit i technická závada. Agentura Reuters informovala o tom, že letadlo bylo 23 let staré.

Šéf vyšetřovacího výboru Vladimir Markin uvedl, že piloti byli zkušení.

Novinářka, která letěla stejným letadlem v neděli z Kazaně do Moskvy, v rozhovoru pro státní televizi tvrdila, že letadlo mělo problémy již při letu do Moskvy a přistání bylo hrozivé kvůli silným vibracím v posledních minutách letu.

"Když jsme přistávali, nebylo jasné, zda je silný vítr, ačkoliv počasí v Moskvě bylo pěkné, nebo nějaké technické problémy nebo problémy s letem," prohlásila novinářka. "Házelo to s námi na různé strany, letadlo se kymácelo. Muž, který seděl vedle mě, byl bílý jako stěna," dodala.

Podle místních zpráv foukal v době neštěstí silný vítr a bylo zataženo. Meteorologové však uvedli, že podmínky pro přistání byly dobré. "Viditelnost byla na pět kilometrů, přistávací dráha byla suchá, lepší podmínky pro přistání si pilot ani nemohl přát," uvedl zaměstnanec Federální služby pro monitorování počasí s tím, že je nepravděpodobné, že by za nehodu mohlo špatné počasí.

Společnost létala i do Prahy

Hasiči v Kazani, metropoli převážně muslimské republiky Tatarstán, bojovali další hodinu s následným požárem. Letiště, které leží zhruba 25 kilometrů od města a je považováno za zcela bezpečné, i nadále zůstává úplně uzavřené.

Tatarstán

Jedna z nejbohatších republik Ruské federace se nachází ve východní Evropě na soutoku řek Volhy a Kamy. Má asi 3,7 milionu obyvatel. Podle dohody z 15. února 1994 mezi prezidenty Tatarstánu a Ruska republika příliš nezdůrazňuje svoji proklamovanou suverenitu a Rusko mu dává volnou ruku ve vnitřních otázkách. V souvislosti s nástupem Vladimira Putina do funkce prezidenta Ruské federace a jeho snahami o centralizaci státu sílí v poslední době tendence Kremlu tatarskou svrchovanost omezovat.
Zdroj: wikipedia

Ruský prezident Vladimir Putin vydal příkaz k sestavení vládní komise, která má vyšetřovat příčinu nehody, uvedl prezidentův mluvčí Dmitry Peskov.

Datum smutečního obřadu bude upřesněno v pondělí. Ruské úřady a letecké pojišťovací společnosti vyplatí rodině každé oběti 93 700 dolarů (necelých 1,9 milionu korun).

Agentura Itar-Tass uvádí, že stroj patřil regionální společnosti Tatarstan, která vznikla v roce 1999 a létala i do Prahy.

Rusko a bývalé země Sovětského svazu se řadí mezi země s největším počtem leteckých neštěstí. Podle bezpečnostních záznamů Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) byla v roce 2011 v této oblasti nehodovost téměř třikrát vyšší, než je světový průměr. Loni se globálně nehodovost podle IATA snížila, v Rusku a ve Společenství nezávislých států však stoupla.

Z posledních nehod loni v dubnu se na Sibiři krátce po startu zřítil letoun ATR-72, nehodu nepřežilo 31 lidí. V září 2011 pak v ruské Jaroslavli zahynulo osm členů posádky a 37 hráčů a funkcionářů týmu Lokomotiv Jaroslavl, včetně tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Dítě v kočárku spadlo u Kaprunu z 80metrového svahu. Otec ho nezajistil

Záchranářský vrtulník v Rakousku

Z osmdesátimetrového svahu se v úterý v Rakousku zřítil Němec s dcerkou v kočárku. Oba zázrakem vyvázli jen s lehkými...

Evropský soud odmítl nařídit Itálii, aby vylodila migranty. Nejsou v nouzi

Migranti se přemísťují z lodi Sea Watch 3 německé nevládní organizace do...

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl nařídit Itálii, aby nechala ve svém přístavu vystoupit 42 afrických...

Slimák v Japonsku vyřadil z provozu 26 vlaků. Hledali ho týdny

Cestující si fotí příjezd expresu Super Ozora do stanice Šintoku na trati z...

Zrušení či zpoždění desítek vlakových spojů měl na svědomí slimák, který vlezl do elektrického drážního zařízení na...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz