Po pádu boeingu v Tatarstánu zahynulo 50 lidí. Mezi nimi syn prezidenta

  17:16aktualizováno  22:31
Boeing 737 ruských aerolinií Tatarstan havaroval na letišti v Kazani. Letadlo mířící z Moskvy po několikátém pokusu o přistání narazilo do ranveje a explodovalo. Všech 50 lidí na palubě při neštěstí zahynulo, mezi nimi i syn prezidenta Tatarstánu.

Letoun typu Boeing 737 mířící z moskevského letiště Domodědovo v neděli kolem 19:30 místního času (16:30 SEČ) havaroval na letišti v Kazani. Při druhém či dokonce třetím pokusu o přistání nečekaně ztratil výšku, narazil přední částí do ranveje a jeho palivové nádrže explodovaly.

Fotogalerie

Zahynulo všech 50 lidí na palubě včetně šesti členů posádky, informovalo ministerstvo pro mimořádné situace. Spojem cestovala i jedenáctiletá dívka, uvedl server rt.com. Mezi oběťmi je i syn tatarstánského prezidenta Rustama Miňnechanova Irek. Jeho jméno je na seznamu cestujících, který byl zveřejněn a jehož pravost potvrdila regionální vláda.

Informace o počtu obětí se zpočátku rozcházely. Původně ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvádělo 44 mrtvých, poté počet navýšilo o šest členů posádky. Později zvedlo počet obětí ještě o dva, údaj se však nepotvrdil. I zdravotníci hlásí, že zatím z letadla vytáhli padesát těl. Nyní pátrají po černé skříňce.

Letadlo mělo problémy už při jiném nedělním letu

Zdroj agentury Interfax z bezpečnostních složek uvedl, že pilot udělal při manévru chybu a způsobil havárii. Následně však dodal, že s určitou pravděpodobností mohla nehodu způsobit i technická závada. Agentura Reuters informovala o tom, že letadlo bylo 23 let staré.

Šéf vyšetřovacího výboru Vladimir Markin uvedl, že piloti byli zkušení.

Novinářka, která letěla stejným letadlem v neděli z Kazaně do Moskvy, v rozhovoru pro státní televizi tvrdila, že letadlo mělo problémy již při letu do Moskvy a přistání bylo hrozivé kvůli silným vibracím v posledních minutách letu.

"Když jsme přistávali, nebylo jasné, zda je silný vítr, ačkoliv počasí v Moskvě bylo pěkné, nebo nějaké technické problémy nebo problémy s letem," prohlásila novinářka. "Házelo to s námi na různé strany, letadlo se kymácelo. Muž, který seděl vedle mě, byl bílý jako stěna," dodala.

Podle místních zpráv foukal v době neštěstí silný vítr a bylo zataženo. Meteorologové však uvedli, že podmínky pro přistání byly dobré. "Viditelnost byla na pět kilometrů, přistávací dráha byla suchá, lepší podmínky pro přistání si pilot ani nemohl přát," uvedl zaměstnanec Federální služby pro monitorování počasí s tím, že je nepravděpodobné, že by za nehodu mohlo špatné počasí.

Společnost létala i do Prahy

Hasiči v Kazani, metropoli převážně muslimské republiky Tatarstán, bojovali další hodinu s následným požárem. Letiště, které leží zhruba 25 kilometrů od města a je považováno za zcela bezpečné, i nadále zůstává úplně uzavřené.

Tatarstán

Jedna z nejbohatších republik Ruské federace se nachází ve východní Evropě na soutoku řek Volhy a Kamy. Má asi 3,7 milionu obyvatel. Podle dohody z 15. února 1994 mezi prezidenty Tatarstánu a Ruska republika příliš nezdůrazňuje svoji proklamovanou suverenitu a Rusko mu dává volnou ruku ve vnitřních otázkách. V souvislosti s nástupem Vladimira Putina do funkce prezidenta Ruské federace a jeho snahami o centralizaci státu sílí v poslední době tendence Kremlu tatarskou svrchovanost omezovat.
Zdroj: wikipedia

Ruský prezident Vladimir Putin vydal příkaz k sestavení vládní komise, která má vyšetřovat příčinu nehody, uvedl prezidentův mluvčí Dmitry Peskov.

Datum smutečního obřadu bude upřesněno v pondělí. Ruské úřady a letecké pojišťovací společnosti vyplatí rodině každé oběti 93 700 dolarů (necelých 1,9 milionu korun).

Agentura Itar-Tass uvádí, že stroj patřil regionální společnosti Tatarstan, která vznikla v roce 1999 a létala i do Prahy.

Rusko a bývalé země Sovětského svazu se řadí mezi země s největším počtem leteckých neštěstí. Podle bezpečnostních záznamů Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) byla v roce 2011 v této oblasti nehodovost téměř třikrát vyšší, než je světový průměr. Loni se globálně nehodovost podle IATA snížila, v Rusku a ve Společenství nezávislých států však stoupla.

Z posledních nehod loni v dubnu se na Sibiři krátce po startu zřítil letoun ATR-72, nehodu nepřežilo 31 lidí. V září 2011 pak v ruské Jaroslavli zahynulo osm členů posádky a 37 hráčů a funkcionářů týmu Lokomotiv Jaroslavl, včetně tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Najdete na iDNES.cz