Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Žijí v Evropě, platí eurem a věří v Alláha

  8:01aktualizováno  8:01
Jen ve Francii jich žije asi pět a půl milionu. To je víc, než kolik je dohromady Slováků. V celé Evropě se pak jejich počet blíží 12 milionům. To je víc, než kolik je Čechů. Muslimové. Dlouho byli jen jakýmsi folklorním doplňkem západní civilizace. Najednou z nich mají všichni strach.

Evropská unie urychleně připravuje zákony, které mají radikálně omezit příliv vyznavačů Alláha a jeho proroka Mohameda. Policie a tajné služby se už nebojí tolik východoevropských mafií, svůj hledáček teď zaměřují na domácí mešity.

Zřejmě se to neděje bezdůvodně. V nizozemských, francouzských, německých a britských mešitách káží ímámové, z nichž se mnozí do funkce dosadili sami a jsou placeni z vládních rozpočtů islámských zemí.

Co vlastně hlásají? To nikdo pořádně neví. Je však známo, že mladí potomci imigrantů z jejich kázání odcházejí jakoby "galvanizovaní". Snad se všichni nechtějí hned stát pěšáky ve svaté válce proti bezvěrcům, ale jejich víra v západní demokracii se také neposiluje.

Podle odhadů se v 50 z 1500 francouzských mešit propaguje nějaká z forem radikálního islámu.

Většina z členů nedávno zřízeného Výboru pro muslimskou víru má blízko k Muslimskému bratrstvu, hnutí, jehož duchovní vůdce Jusúf Karadáví z Kataru mimo jiné hlásá, že povinností muslima je unášet a vraždit Američany v Iráku.

Jak to celé ovlivňuje život obyčejného muslima v Evropě? Hrozí původním Evropanům z jeho strany nějaké nebezpečí?

A v televizi pořád utrpení..
Obyčejný muslim (říkejme mu O.M.) nežije zrovna jednoduchý život. Na úvod by se slušelo říci, že on i jeho příbuzní jsou ve své většině ctnostní lidé a poslušní občané. To nic nemění na tom, že se v nové vlasti necítí moc doma.

Rodiče O.M. přišli do Evropy z Alžírska, Turecka či Pákistánu v 60. letech s úmyslem vydělat nějaké peníze a pak se zase vrátit domů za rodinou. Když o pár let později začalo být jasné, že k tomu nikdy nedojde, snažili se alespoň co nejvíc splynout s okolím.

Otce a matku O.M. by ani ve snu nenapadlo, že zakládají nějakou "pátou kolonu", která má přenést islámskou revoluci do Evropy - jak jim dnes předhazují kritici. Podle dávných zákonů o přistěhovalectví začali s první fází asimilace - učili se jazyk, převzali pracovní zvyklosti nové země, pokoušeli se včlenit do společenského života. Jenže právě tohle se jim nikdy nepodařilo.

OM se sice naučil obstojně anglicky (francouzsky, německy), avšak od svého okolí se pořád dost odlišoval - jedl jiná jídla, slavil jiné svátky, nosil i trochu jiné oblečení. Následkem toho nechodil po škole do místních klubů, ale trávil čas v uzavřeném ghettu.

Jeho sestra na tom byla ještě hůř. Brzy se vdala a podle islámských zvyků trávila většinu času doma. Aby si ukrátila nudu, sledovala většinu času televizi. Díky satelitnímu vysílání to byly především arabské stanice - přinášely takřka neustále zpravodajství o neutěšené situaci na Blízkém východě, o pronásledování muslimů v Bosně a Čečensku, o arabských porážkách.

O.M. získal pocit, že muslimové jsou obětí perzekuce na celém světě. Občas svůj hněv nedokázal zadržet. To když byl bez zaměstnání, uzavřen v pokoji se šesti bratry, se zákazem od rodičů chodit do restaurace či za děvčaty a nedaleko zrovna demonstrovala tisícovka neonacistů - tenkrát vycházel do ulic a rozbil pár výkladů.

Islám je opět v módě
Na počátku 21. století se stále častěji opakuje zajímavý úkaz - potomci přistěhovalců, kteří byli sami ve víře velmi vlažní, se krátce po dosažení dospělosti stávají horlivými muslimy.

Navenek se chovají jako běžní západní konzumenti, avšak jejich "poevropštění" končí za pokladnou supermarketu. Když byly uzákoněny povinné jazykové kurzy, mnoho muslimů v Nizozemsku utrpělo šok po zjištění, že v jejich zemi jsou legální sňatky homosexuálů a eutanázie.

Potom přišel Pim Fortuyn a jeho rétorika o islámu jakožto zaostalém náboženství, což mu málem vyneslo volební vítězství.

Islám se tak stal prostředkem "sebevyjádření", berličkou k získání identity. A v islámu spočívá síla imigrantů. Nejlepší důkaz poskytl francouzský ministr financí Nicolas Sarkozy: "Ať se mi to líbí, nebo ne, islám je dnes druhé nejrozšířenější náboženství ve Francii."

O evropských muslimech ještě uslyšíme - mají až třikrát vyšší porodnost než zbytek Evropy. Britský zpěvák Cat Stevens to pochopil už v roce 1978, kdy si nechal podruhé v životě změnit jméno. Od té doby se nechává oslovovat jen jako "Yusuf Islam".

Nedávno dokonce kvůli němu americké bezpečnostní úřady musely změnily trasu letu z Londýna do Washingtonu. Je totiž na seznamu osob, které mají do USA zakázaný vstup. - více zde

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Trpký Medveděvův pád. Léta věrně sloužil Putinovi, skončil bez varování

Nejnepopulárnější ruský politik posledních let. Ale také muž, který od 90. let vždy věrně stál po boku Vladimira...

Premium

Svět se bojí. Válku rozpoutaly i malichernější věci než zabití generála

Americký prezident Donald Trump nechal zabít druhého nejmocnějšího muže Íránu Kásima Sulejmáního a svět se bojí. Jak...

Válka gangů zaměstnává švédskou policii. Loni přibylo bombových útoků

Ve Švédsku loni výrazně přibylo bombových útoků spojených s drogovou kriminalitou a válkou gangů. Celkem o 60 procent,...

Středověké tresty, moderní byrokracie. Nad životem v IS bděl mocný úřad

Opuštěné kanceláře kdysi mocného Islámského státu vydaly nové důkazy o tom, jak teroristé spravovali svůj chalífát....

Najdete na iDNES.cz