Útoků proti židům stále přibývá, říkají statistiky. Nejhůř je na tom Evropa

  • 374
Násilných útoků proti židům během loňského roku přibylo. Počet židů zabitých při antisemitsky motivovaných trestných činech byl nejvyšší za několik posledních desítek let. Ten nejzávažnější se stal koncem října v synagoze v americkém Pittsburghu, kde muž, jenž se na sociálních sítích netajil antisemitismem, zastřelil jedenáct lidí.

Statistiku zveřejnilo Kantorovo centrum při univerzitě v Tel Avivu. Útoků namířených proti židům celosvětově přibylo o 13 procent na 387. 

Fotogalerie

Autoři zprávy upozornili, že nejstrmější nárůst protižidovských útoků byl v západní Evropě, například v Německu jich proti předchozímu roku přibylo o 70 procent. Podle předsedy Evropského židovského kongresu Mošeho Kantora narůstá mezi židy pocit ohrožení.

„Nyní se jasně ukazuje, že antisemitismus se neomezuje pouze na krajní levici, krajní pravici a radikální islamisty. Stal se součástí hlavního proudu a občanská společnost ho často toleruje,“ tvrdí Kantor.

Agentura AP připomíná, že Kantorovo centrum zprávu zveřejňuje každoročně před izraelským Dnem památky obětí holokaustu a hrdinství. Letos byla zveřejněna jen několik dnů po střelbě v synagoze v Kalifornii, při které útočník zabil jednu ženu a další tři lidi zranil.

Kantorovo centrum

Kantorovo centrum současných evropských židovských studií bylo při univerzitě v Tel Avivu založeno v roce 2010. 

Zajišťuje akademický rámec pro židovské studie a provádí mezidisciplinární výzkum židovské problematiky v Evropě od konce druhé světové války až do současnosti. 

Jeho zakladatelem je ruský filantrop a podnikatel Moše Kantor, ten je zároveň předsedou Evropského židovského kongresu.

Podle Moše Kantora je také stále více antisemitských výroků a komentářů na internetu a v médiích. Nedávno byla například v mezinárodním vydání listu The New York Times zveřejněna karikatura, která izraelského premiéra Benjamina Netanjahua představoval jako psa s obojkem s Davidovou hvězdou, jak vede slepého amerického prezidenta Donalda Trumpa s jarmulkou na hlavě. List se později za tuto kresbu omluvil.

Projevy antisemitismu se objevily také ve Francii, kde žije nejpočetnější židovská komunita v Evropě, mezi stoupenci aktivisty hlásícími se k hnutí takzvaných žlutých vest. Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, to je o 75 procent více než v roce předchozím.

O České republice se ve zprávě píše, že míra antisemitismu je nízká, ale že je na vzestupu antisemitský diskurz v médiích, zejména pokud jde o konspirační teorie. Na Slovensku se antisemitské výroky objevují jako součást nenávistných projevů zástupců krajní pravice, které jsou namířeny proti Romům a židům. Autoři studie také připomínají, že slovenští pravicoví extremisté i ve svých proslovech a na sociálních sítích oslavují nacisty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video