O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

  16:53aktualizováno  16:53
V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se připojily ke svým mužům bojujícím na Blízkém východě za Islámský stát (IS). Země jejich původu o ně teď neprojevují zájem. Bleskovým verdiktem soudu bývá nejčastěji smrt. Co se stane s jejich dětmi, nevědí.

O procesech informoval izraelský server Ynet. Policisté přivádějí ženy ze záchytných táborů před tři soudce. Řízení v Bagdádu je bleskurychlé. Skládá se jen z potvrzení identity a dotazu na pocit viny, obvinění nikdo nečte. V sále nejsou přítomní zástupci zemí, z nichž ženy pocházejí. Se soudci je v místnosti pouze obžalovaná, která stojí v železné kleci, okolo několik strážců.

Řízení se neúčastní dokonce ani obhájci žen. Čekají před soudní síní a přiznávají, že detaily o svých klientkách neznají. Má-li žena štěstí, dostane doživotí. Většinou však padá rozsudek smrti, který má být vykonán okamžitě.

Bojovat za Islámský stát se podle výzkumu londýnské King’s College vydalo až deset tisíc žen a dětí. To je čtvrtina všech cizinců, kteří se do Sýrie a Iráku odjeli podílet na budování chalífátu. Nyní, když IS přišel o většinu svého území, panuje napříč státy snaha se těchto žen zbavit. Zejména existuje-li podezření, že organizaci aktivně pomáhaly. 

„Nemáme zájem se toho účastnit, nepřijmeme je zpět,“ vzkazují země původu obviněných žen iráckým úřadům, aby k procesům nevolaly jejich zástupce. Francie je ochotná přijímat pouze děti radikálů, Rusko údajně zvažuje, že dovolím návrat i některým ženám, Británie však procesy navrhuje zcela ignorovat. Turecko dokonce poslalo do Iráku vlastní vyšetřovatele s úkolem dostat ženy bojovníků IS k soudu a zajistit jim co nejpřísnější trest. 

Nejen bezmocné nevěsty

Nuh Suwaidiová odjela z Kolína nad Rýnem s manželem Mahmoudem do Iráku, odkud se přesunuli do Sýrie. Je jí 24 let, má tři děti a nyní čeká na svůj proces v přeplněném táboře v Sýrii. Hrozí jí trest smrti. IS totiž v rámci propagandy publikoval snímky, které ji zachycují při výcviku na střelnici.

Suwadiová vypráví, že po odchodu z Iráku se podmínky rodiny zhoršovaly, k posledku žila s dětmi jen ve stanech. „Měli jsme málo jídla, ubohé vybavení, mou jedinou prací bylo starat se o děti. Manžel přijížděl zřídka,“ řekla v rozhovoru pro Ynet. Pušku prý Suwaidiová vzala do ruky pouze z nudy, protože manžel byl neustále pryč. 

Fotogalerie

Podle Mii Bloomové z univerzity v americké Georgii je však stereotypní pohled na ženy v IS jako na nečinné nevěsty bojovníků nepřesný. Jejich úloha se proměňovala společně s charakterem organizace a ačkoliv v prvních letech IS verboval mladé dívky především kvůli sňatkům, později se ženy podílely na rozšiřování chalífátu praktickými úkoly.

Ačkoliv ženy nefigurovaly přímo na bojových liniích IS, v týlu pomáhaly vytvářet propagandu, staraly se o finance, nebo online rekrutovaly další ženy v Evropě. Nechvalně známé jsou také ženské brigády Al-Khansá, které v okupovaném Mosulu a Rakká plnily úlohu „morální policie“. Kontrolovaly, zda ženy opouštějí domov s doprovodem a jsou patřičně zahalené, v případě odhalení přestupku mohly udělovat tresty. Jejich příslušnice dokonce procházely lehkým vojenským výcvikem a nosily u sebe zbraň. 

Jedním dechem však Bloomová dodává, že tyto ženy většinou nemají na rukou krev. Motivace žen odjet do Sýrie nebyla dle expertky násilná, typicky se jednalo o kombinaci naivity, idealismu či hledání smyslu života. „Neříkali jim ‚pojďte si zastřílet‘, nabízeli jim možnost být užitečné, pomáhat dětem v iráckých sirotčincích.“ uvedla Bloomová v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Bezpečnostní experti však i přesto označují repatriaci těchto žen za riskantní. Pakliže by zůstávaly k organizaci a její ideologii loajální, mohly by zpět v zemi původu radikalizovat své okolí či přímo rekrutovat nové bojovníky. 

Děti, které nikdo nechce

„Můj manžel mě obalamutil. Myslela jsem si, že letíme do Libanonu, kde si koupíme dům. Jeho plány byly ale úplně jiné,“ uvedla Rania z Kanady, která nyní čeká na soud v Bagdádu. „Že jedeme do Sýrie jsem se dozvěděla až po přistání v Istanbulu. Hranici jsme překročili v autech a pokračovali neznámo kam,“ popsala mladá žena deníku Ynet. 

Zatímco její muž bojoval, Rania bydlela u jiné ženy a vyučovala její děti. S manželem, kterého vídala jednou za dva týdny než jej před dvěma lety zabili, měla dva syny. Kanadské úřady nyní Raniu ignorují, na prosby o pomoc nereaguje ani zbytek její rodiny. Žena tak bude za několik dní odsouzena buď k doživotí nebo k trestu smrti. Osud jejích dvou dětí je nyní nejistý, stejně jako je tomu u dalších stovek potomků islámských radikálů.

Německo řeší, jak integrovat děti Islámského státu. Jsou jich stovky

V Tall Afaru na severu Iráku kurdští pešmergové loni zadrželi 1500 žen a dětí z IS. Převezli je do Bagdádu, kde děti umístili do sirotčinců. Chlapci ani dívky nemají žádné dokumenty, nelze je proto poslat jinam, propuštěné jsou pouze pokud je najdou příbuzní a svolí si je vzít. Přímo v chalífátu se rodičům s cizím pasem narodilo 730 potomků.

Podle Ynetu některé z těchto dětí nepřestávají trvat na doktríně prosazované IS, protože se za svůj život s ničím jiným nesetkaly. V táborech procházeli chlapci i dívky čtyřletou náboženskou výukou. Hoši ve věku deset až 12 let pak odešli na bojový výcvik a hned poté na frontu, dívky se vracely k matkám, aby se naučily být manželkami bojovníků.

„Ty děti se narodily a byly vychovány v krutých podmínkách, bez her, bez úsměvů, obklopeny muži, kteří vraždí, a matkami, které při nich stojí. Nemají jasnou identitu ani budoucnost. Nevíme, co od svých otců-teroristů vstřebaly. Teď se jich všichni jen chtějí zbavit,“ říká psycholožka Wasal Nassifová, která s dětmi navrácenými do Evropy pracuje v terapeutickém centru.

Kde se vůbec vzal takzvaný Islámský stát? Odpověď jsme hledali v roce 2017:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

Devítiletý chlapec úmyslně zapálil dům. Obvinili ho v USA z hromadné vraždy

Americké úřady obvinily devítiletého chlapce ze spáchání hromadné vraždy. Úmyslně totiž zapálil dům, ve kterém spalo...

Premium

KOMENTÁŘ: Namísto Trumpa nakonec demokraté odstřelí svého kandidáta

Republikán Donald Trump prý znevážil úřad amerického prezidenta, tvrdí demokraté a volají po jeho odvolání. Pokolikáté...

VIDEO: Ekvádorci zapálili muže zákona. I on má rodinu, apelovala policie

Ekvádorské nepokoje jsou zřejmě u konce. Prezident Lenín Moreno odvolal kritizovaná úsporná opatření. Ještě minulý...

Najdete na iDNES.cz