Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zeman viní pravici, Klaus odmítá přijmout zodpovědnost

- Premiér Miloš Zeman obvinil minulé pravicové vlády, že za špatný stav příprav na vstup do Evropské unie, který Brusel kritizoval, mohou právě ony. Naopak ODS je přesvědčena, že kritiku Evropské komise nelze přijímat jako věrohodnou zprávu o situaci v České republice, ale jako dílčí zprávu za posledních 15 měsíců. Navíc zdůrazňuje, že je už 11 měsíců v opozici a odmítá přijmout zodpovědnost za kroky Tošovského prozatimní vlády a současné vlády ČSSD.

"Za případné prodlevy v přípravě ČR na vstup do EU nesou hlavní odpovědnost ti, kteří na podzim loňského roku vyvolali vládní krizi a způsobili tak mnohaměsíční období politické nestability v ČR," citoval Klaus z prohlášení grémia.
Podle premiéra Zemana je nynější vláda připravena napravovat chyby, kterých se minulé vlády dopustily.

Čeští politici prý berou kritiku Evropské komise vážně
Čeští politici se dušují, že kritickou zprávu Evropské komise, která není spokojena s přípravami republiky na vstup do unie, berou vážně. "Kdyby nenastala zásadní změna, bude skutečně ohrožen termín vstupu naší republiky do EU v roce 2003," přiznal místopředseda vlády Pavel Rychetský.
Evropská komise tvrdě kritizovala Českou republiku za přípravu na vstup do Evropské unie. Zpráva komise, která hodnotí výsledky jednotlivých zemí usilujících o vstup, vytýká Praze pomalé přejímání právního systému unie, zpomalení ekonomických reforem, nepříznivé hospodářské výsledky a špatnou práci administrativy a soudů. Komisař Hans van den Broek dokonce pohrozil, že když se Česká republika nezlepší, vypadne z první vlny rozšíření.
Evropská  komise nedoporučila žádnou další zemi pro zahájení jednání o přijetí do EU, řekl  ve středu Evropském parlamentu člen Evropské komise Hans van den Broek. Při prezentaci hodnotících zpráv Evropské komise uvedl, že ze zemí, které již jednání vedou, potřebují zejména Česká republika a Slovinsko urychlit přejímání a aplikaci legislativy EU. "Zpomalení, jehož jsme svědky od (loňských) posudků, jsou důvodem ke znepokojení," prohlásil.
Komise v závěrech posudků uvedla, že hodlá doporučit zahájení rozhovorů s Lotyšskem koncem příštího roku; se Slovenskem a Litvou v "rozumné době". Bulharsko a Rumunsko zatím nejsou připraveny, i když první jmenovaná země dosáhla výrazného zlepšení, zatímco situace v Rumunsku se zhoršovala.

Vicepremiér pro zahraničněbezpečnostní politiku Egon Lánský si nemyslí, že by středeční zpráva Evropské komise hodnotila Českou republiku jako repetenta. Zprávou se nicméně bude zabývat vládní výbor pro evropskou integraci, kterému Lánský předsedá.
"Z některých stran se na nás valí tvrdá kritika, ale jsou i kapitoly, kde se Brusel vyjadřuje buď že děláme něco dobře nebo to alespoň neděláme špatně," řekl Lánský členům zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

Exekutiva EU nemění nic na loňském závěru, že Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Polsko a Slovinsko považuje za fungující tržní ekonomiky schopné ve střednědobém výhledu splnit ekonomická kritéria členství Evropská  komise nedoporučila žádnou další zemi pro zahájení jednání o přijetí do EU, řekl dnes v Evropském parlamentu člen Evropské komise Hans van den Broek.
Při prezentaci hodnotících zpráv Evropské komise uvedl, že ze zemí, které již jednání vedou, potřebují zejména Česká republika a Slovinsko urychlit přejímání a aplikaci legislativy EU. "Zpomalení, jehož jsme svědky od (loňských) posudků, jsou důvodem ke znepokojení," prohlásil.
Českou republiku jmenoval zejména v pasáži věnované přejímání legislativy EU. Její výsledky byly za posledních 18 měsíců - stejně jako slovinské - "jistým zklamáním". Hodnotící zpráva je pro Českou republiku "jasným signálem, že vstupní rozhovory nemohou nahradit práci, kterou je třeba vykonat při slaďování práva a jeho aplikaci", řekl v parlamentní debatě.
Pokud jde o nedostatečnou kapacitu státní správy, která byla České republice v minulých měsících nejčastěji vyčítána, jde podle van den Broeka o obecný problém společný všem uchazečům o členství. "Všichni musejí v této oblasti vystupňovat reformy."

Volby na Slovensku a jmenování nové vlády podstatně vylepšily vyhlídky na zahájení jednání, uvedl komisař s připomínkou dosavadního neplnění politických kritérií Bratislavou. Podotkl však, že podle názoru komise Slovensko nelze ještě považovat za fungující tržní ekonomiku, zejména kvůli netransparentní privatizaci a státní intervenci.

Zprávy o pokroku kandidátů byly dnes předmětem dlouhého zasedání kolegia Evropské komise, které se točilo zejména kolem formulací o budoucích šancích nejlépe připravených zemí druhé vlny, Lotyšska, Litvy a Slovenska. V době, kdy van den Broek mluvil v EP, nebyly texty posudků ještě k dispozici. Dokumenty se stanou podkladem pro rozhodování prosincového summitu EU ve Vídni. Po dnešku je v podstatě jisté, že Evropská rada se bude držet doporučení komise a zachová rozdělení kandidátů do dvou skupin v dosavadním složení.

Komisař Hans van den Broek při nedávné návštěvě v Praze české politiky připravil na závěr komise, tedy že bylo dosaženo jen malého pokroku. Nicméně jsou i světlé výjimky, například zřízení ministerstva pro regionální rozvoj, certifikace a standardizace, posílení regulace kapitálového trhu nebo zahájení privatizace velkých bank. Zpráva poukáže také na nedobrou makroekonomickou situaci České republiky a sektor po sektoru zhodnotí, co se udělalo a neudělalo ve srovnání s posudkem zveřejněným loni v červenci. Činitelé komise zdůrazňují, že jim vůbec nejde o samoúčelnou kritiku, ale o podněty k většímu úsilí. "Řekneme, kde a jak je třeba vrátit nohu na plyn," řekl včera jeden z nich. "Nezapomínejme, že jde o přistoupení České republiky k unii, tedy o převzetí a aplikaci evropské legislativy, která sama nemůže být předmětem jednání."
Verbální odhodlání české vlády musí být doprovázeno činy a výzva z Bruselu tomu může napomoci, uvedl další zdroj. "Úlohou komise je kandidáty povzbudit, nikoli srážet," podotkl s tím, že hodnocení může pomoci také při hledání konsensu na české politické scéně.
I debata v Evropském parlamentu se včera soustředila na schopnost menšinové české vlády prosadit ambiciózní legislativní program; mluvilo se o naději, že vláda i opozice najdou společnou řeč, pokud jde o objektivní priority pro integraci do Evropské unie, jež jsou obecně v zájmu země.

Záhy po svém schválení budou posudky dány k dispozici také na internetové adrese "europa.eu.int/comm/dg1a/enlarge/index.htm" a posléze i na papíře.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Trump se vidí jako disident, soud je pro něj marketingová sklizeň, tvrdí expert

2. května 2024

Premium Pokud dojde na televizní debatu Donalda Trumpa a Joea Bidena, jako jednoznačný vítěz z ní vzejde...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:55

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  19:55

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Americký podmořský dron inspirovaný rejnokem už není jen vize, prošel testy

2. května 2024  19:28

Americká společnost Northrop Grumman dokončila testy podvodního plavidla bez posádky (UUV) s...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...