Putin na setkání se Zemanem ocenil jeho „nezávislou politiku“

  18:37aktualizováno  20:52
Na závěr své návštěvy Ruska se český prezident Miloš Zeman sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zeman mimo jiné připomněl, že byl proti zavedení sankcí. Putin ocenil jeho „nezávislou pozici“, díky níž se mohou zlepšit vztahy mezi EU a Ruskem. Jedním z témat hodinového jednání byla i ekonomická spolupráce s důrazem na české pohledávky v Rusku.

Besedy s Putinem se účastnil kancléř Vratislav Mynář a také jednatel firmy Lukoil Aviation Czech a poradce prezidenta Martin Nejedlý. Zeman vysvětlil, že Martin Nejedlý se schůzky v Kremlu zúčastnil proto, že je jeho poradcem pro energetiku. Z ruské strany byli besedě přítomni ministr zahraničí Sergej Lavrov a Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov.

Prezidenti spolu jednali v ruštině bez tlumočníka. „Jsem zde, abych uctil nejen vojáky, kteří padli na území Československa, ale všech 20 milionů občanů Sovětského svazu, kteří zahynuli během války,“ řekl na úvod jednání podle agentury TASS prezident Zeman. Putin ho ocenil, že přijel a nepodlehl tlaku.

Ruský prezident poděkoval českému za jeho „nezávislou pozici“ a vyjádřil naději, že díky nezávislým politikům v Evropě budou vztahy mezi Ruskem a Evropskou unií obnovené a budou se vyvíjet dál. Zdůraznil, že Rusko nezačalo s ochlazováním vztahů.

Interfax si všiml, že šéf Kremlu doporučil českému prezidentovi, aby zanechal kouření. Na úvod jednání byl totiž Zeman s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v kuřáckém salonku a Putin je vyzval, aby cigarety odložili.

09.května 2015 v 18:20, příspěvek archivován: 09.května 2015 v 18:32

Jednání s ruským prezidentem v Kremlu. pic.twitter.com/LCLTSL2kzX

Prvních několik minut probíhalo za účasti novinářů a mimo jiné se hovor stočil na téma ekonomických sankcí. Zeman připomněl, že byl proti jejich zavedení. „Politika je jako počasí. V současnosti je zde ochlazení, ale jsem přesvědčen, že po ochlazení přijde oteplení a normální kulturní, politické a ekonomické vztahy,“ uvedl.

Zeman poznamenal, že není generální tajemník OSN, aby hovořil o celém světě. „Každý prezident hájí zájmy své země.“ Připomněl některé problematické investice. Po jednání s Putinem českým novinářům řekl, že celková výše ruského zadlužení u českých firem dosahuje 9,1 miliardy korun.

„Soustředili jsme se na největší případ ve výši asi pěti miliard, což je stavba paroplynové elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. Pokládám za přirozenou povinnost českého prezidenta hájit zájmy České republiky, i když někteří pitomečci nechtějí pochopit, že pět miliard je docela důležitá částka a snaží se mě od cesty do Moskvy odvrátit,“ řekl Zeman. Putin prý pomoc se salechardskou pohledávkou přislíbil.

Debata o Ukrajině?

Zeman před odletem do Moskvy řekl, že při schůzce s Putinem nechce „řešit situaci planety, ale pohledávky českých podniků v Rusku“. V případě debaty o Ukrajině plánoval ocenit kroky ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který se snaží omezovat vliv ukrajinských oligarchů na vnitřní politiku státu a podřizovat operace dobrovolnických sborů ústřednímu armádnímu velení.

Fotogalerie

„Prezident Putin na jednání s panem prezidentem konstatoval, že je pro naplnění minských dohod do posledního písmene,“ napsal na svůj twitterový účet mluvčí Zemana Jiří Ovčáček. Putin vyjádřil naději, že dojde k decentralizaci Ukrajiny tak, aby každý region měl určitou míru relativní samostatnosti.

Zeman se v besedě s novináři vyslovil k protiruským sankcím. Zpřísněny by podle něj měly být v situaci, kdy dojde k ruské invazi na východní Ukrajinu, tedy „k útoku ruských uniformovaných jednotek“. Aby se naopak sankce zmírnily nebo zrušily, měly by se naplnit minské dohody a měla by skončit občanská válka na Ukrajině, konstatoval prezident.

O lidských právech při jednání v Kremlu řeč nebyla, uvedl Zeman. Potvrdil nicméně, že ohlášená nová koncepce českého ministerstva zahraničí, která se vrací k důraznější podpoře boje za respektování lidských práv ve světě, má jeho podporu. „Nevidím důvod pro existenci základních rozporů,“ podotkl.

Hned po přibližně hodinové schůzce prezident Zeman letí zpět do Česka.

V Moskvě se Zeman setkal i s Jakuninem

Zeman se s Putinem setkal ve vysoké funkci zatím jednou, jako premiér v polovině dubna roku 2002. Tenkrát jejich rozhovoru dominovaly hospodářské otázky, problémy evropské bezpečnosti a situace v Čečensku, kde v té době neustávaly útoky povstalců proti ruské armádě.

Kromě setkání s Putinem měl Zeman na programu i schůzku se slovenským premiérem Robertem Ficem. S ním v době, kdy probíhala vojenská přehlídka, probírali mimo jiné Zemanovu představu o propojení řek Moravy a Váhu (více čtěte zde).

Zeman novinářům řekl, že se během pobytu v Moskvě setkal se šéfem ruských železnic Vladimirem Jakuninem, miliardářem a blízkým Putinovým spolupracovníkem, který byl za podporu loňské anexe Krymu zařazen do sankčního seznamu USA. Loni v září se Zeman na řeckém ostrově Rhodos zúčastnil konference Dialog civilizací, kterou ruský oligarcha pořádá. O tématu moskevské besedy s Jakuninem se prezident nezmínil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

V Severním Irsku létaly zápalné lahve, republikáni zabili novinářku

Při nepokojích v severoirském Londonderry zemřela novinářka Lyra McKeeová. (18....

Při čtvrtečních nepokojích v severoirském Londonderry zemřela mladá novinářka. Vycházející hvězdu investigativní...

Klokan, sovy a kachny v autě: němečtí policisté zastavili Čecha na dálnici

Rakousko zavedlo kontroly na hranicích

Německá policie zastavila při kontrole na dálnici A3 v Bavorsku 62letého Čecha, který ve voze převážel klokana, dvě...

KOMENTÁŘ: Libye opíše kruh a od diktatury se vrátí k diktatuře

Členové Libyjské národní armády, vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, míří...

Vlivný libyjský maršál Chalífa Haftár vytáhl proti slabé vládě. Není vyloučeno, že se stane „vojenskou náplastí“ na...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz