„Největší přehlídka v historii,“ uvedl vojenský publicista Lukáš Visingr, který ji pro iDNES.cz komentoval v živém přenosu. Rusové na ní ukázali řadu novinek, včetně tanku T-14 Armata. Novinkou však byl například první zcela ženský útvar. (více o nové vojenské technice zde)
Na počátku přehlídky prezident Vladimir Putin v proslovu přivítal občany Ruska, veterány i zahraniční hosty. Připomněl hrozbu nacismu, vyzdvihl hrdinství všech, kteří se bojů s fašistickým Německem, ale i s Japonskem účastnili. Na závěr projevu ohlásil minutu ticha za padlé.
Vlastní přehlídku zahájili vlajkonoši, čestná stráž kremelské gardy, takzvaného Prezidentského pluku, dále následovaly historické útvary - pěchota, letci, námořníci, ženisté, průzkumníci, domobrana a kozáci. Nechyběla ani nová technika (program přehlídky najdete zde)
Divadlo a klamZmást nepřítele a ohromit civil. Cíle vojenských přehlídek jsou staletí stejné |
Podle reportérky MF DNES Ivety Polochové byl v Moskvě o přehlídku obrovský zájem.
Tisíce lidí lemovaly cesty, kteří sledovali vojenskou techniku. „Kdyby nebylo našich dědů a otců, tak my tu nejsme,“ uvádějí často na otázku, proč přišli. Někteří dodávají, že v Rusku se válka nějakým způsobem dotkla každé rodiny.
„Kdykoli projížděla vojenská technika, nebo když na ně zamával voják, lidé vykřikovali Rusko, Hurá a podobně,“ popisovala reportérka situaci v Moskvě.
Západní státníci na přehlídku nepřijeli
Mezi hosty byl i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ze zahraničí jsou očekáváni prezidenti Číny, Indie, Jihoafrické republiky, Venezuely, Vietnamu, Kuby, Zimbabwe a Mongolska, z Evropy pak nejvyšší představitelé Bosny a Hercegoviny, Srbska, Makedonie a Kypru. Řada prezidentů a pozvaných čelních představitelů evropských, ale i dalších států pozvání odmítla kvůli konfliktu na Ukrajině.
Z postsovětských zemí se účastnili prezidenti Ázerbájdžánu, Arménie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Běloruska a gruzínských separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie.
„Jsem tu, protože cítím hrdost, chci oslavit to, že jsme zvítězili. Praděda byl v pěchotě v první linii a spadl u Smolensku. A děda byl tankista a dojel do Berlína, zemřel loni. Dnes večer budu pít vodku s kamarády na počest padlých,“ řekl MF DNES 35letý Dmitrij Syč, který na oslavy přijel s manželkou ze Sibiře.
Zeman se přivítal s Putinem a setkal se s Ficem
Přehlídka vítězství je tradiční záležitostí. Té první 24. června 1945 velel maršál Rudé armády Konstantin K. Rokossovskij a prováděl ji (přijímal a přehlížel) maršál Georgij K. Žukov. Další přehlídky se pak konaly v letech 1965, 1985 a 1990. Od roku 1995 se konají každý rok.
Prezident Miloš Zeman do Moskvy přiletěl, prezident Putin ho před devátou hodinou slavnostně přivítal, ale přehlídky se nezúčastnil.
Server gazeta.ru tvrdil, že Zeman navzdory očekáváním na oslavách je, jeho mluvčí Jiří Ovčáček na to však reagoval snímkem ze setkání Zemana se slovenským premiérem Robertem Ficem. A vzápětí zveřejnil fotku se dvěma křesly a televizorem a komentářem, že přehlídku sledují jen prostřednictvím obrazovky.
Kromě Fica se Miloš Zeman ještě v sobotu sejde s Putinem, bavit se mají o ekonomických tématech (více zde).
Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí do Moskvy až 10. května, den po oslavách.