KOMENTÁŘ: Kreml přehlídky umí. Ruský občan odcházel dojatý a uklidněný

  18:25aktualizováno  18:25
Kreml slavil výročí vítězství nad nacistickým Německem s mimořádným rozmachem. Pozornost se soustředila na to, jaké zbraně Rusko ukáže světu a kolik státníků do Moskvy přijede (resp. nepřijede). Zbraně měly ukázat, že se Rusko vrací do role supervelmoci, a mezinárodní bojkot zase to, že se svět stále nesmířil s okupací Krymu a agresí proti Ukrajině.

Tanky T-90A na moskevské přehlídce k 70. výročí konce druhé světové války (9. května 2015). | foto: Reuters

Diváci měli možnost sledovat na 16 000 vojáků, včetně jednotek 10 států a několik set kusů vojenské techniky. Pozvání do Moskvy přijala řada vrcholných představitelů různých států. Nejvýznamnějšími hosty byli nepochybně prezidenti Číny a Indie (více o přehlídce čtěte zde).

Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Za EU byla účast zřetelně slabší, cestu do Moskvy vážili pouze prezidenti Řecka, Kypru a České republiky, spolu se slovenským premiérem a ministry zahraničí Francie a Itálie, doprovázeni prezidenty Srbska a Makedonie. Do Moskvy také přicestovaly hlavy JAR, Vietnamu a Egypta, spolu se svými kolegy z některých zemí Společenství nezávislých států (Azerbajdžán, Arménie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Turkmenistán, Tadžikistán). Další návštěvníci (Kuba, Zimbabwe, Mongolsko, Venezuela, Palestina) už mají v mezinárodních vztazích menší váhu, nemluvě o ruských protektorátech Jižní Osetii a Abcházii.

Přehlídka proběhla v tradičním stylu, který Kreml za desetiletí dovedl k dokonalosti. Kromě ruských vojáků se po Rudém náměstí prošli i příslušníci ozbrojených sil dalších deseti států, projela obrněná technika a nad tribunou proletěla vojenská letadla a vrtulníky. Vše bez jediné chybičky a kazu. Zahraniční hosté, už i s prezidentem Zemanem a premiérem Ficem, se pak spolu s prezidentem Putinem odebrali do Alexandrovského sadu, kde položili květy k památníku neznámého vojáka a společně se vyfotografovali na památku.

Nejednotný bojkot

Jaké poučení si můžeme z moskevské přehlídky vzít? Zdá se, že nakonec šlo o událost méně významnou, než se čekalo. Tank T14 Armaty se nejeví být nějakou zázračnou zbraní, a protože ještě není v sériové výrobě, je poněkud předčasné soudit, do jaké míry jeho budoucí masové nasazení do výzbroje ruské armády ovlivní kalkulace vojenských štábů.

Fotogalerie

Bojkot ze strany EU nebyl jednotný a to, spolu s účastí zemí jako Čína a Indie, Kremlu pomůže i nadále předstírat, že Rusko není v mezinárodní izolaci. Naopak. Balík dokumentů, podepsaných na setkání Vladimíra Putina a Si Ťin-pchinga, má podle ruských komentátorů posunout rusko-čínskou spolupráci na další „mimořádnou úroveň“. Přijetí Kyrgyzstánu do euroasijského společenství zase mělo demonstrovat životaschopnost této, Moskvou vedené, alternativy k EU.

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí byla cílena především na domácího diváka a v tomto smyslu splnila svůj účel. Ruský občan odcházel od obrazovek dojatý pohledem na veterány, doprovázené chlapci a dívkami v uniformách, a uklidněný tím, že jeho armáda je připravená bránit Rusko a jeho obyvatele. Drobnostem, rušícím celkový dojem, nevěnovala televize ani diváci pozornost. Kdo by se zamýšlel nad tím, že ruské vedení projevuje svou úctu a lásku veteránům především slovy? I když je jednou ročně vystaví do světel reflektorů, mnozí z nich musí dodnes přežívat ve velmi skromných podmínkách.

Příliš složitá historie

Tím méně se pak budou Rusové zamýšlet třeba nad letopočty vévodícími slavnostní výzdobě. Léta 1941 a 1945 znamenají začátek a konec války s nacistickým Německem, rozhodně ale nejsou milníky účasti Sovětského svazu v druhé světové válce. Do té se Moskva zapojila už v září 1939, když po boku Německa přepadla a porazila Polsko. Pak přišly na řadu Litva, Lotyšsko, Estonsko, Finsko…

Naštěstí pro Evropu a celý svět se obě totality následně dostaly do smrtelného zápasu, ze kterého vyšla vítězně ta, která představovala pro ostatní státy i naši zemi menší nebezpečí.

Pro ruské občany jde o zbytečně složitou historii. Pamatovat si mají jenom to, že Sovětský svaz zvítězil nad nacismem, a proto už nikdo nikdy nemůže obviňovat Kreml z ničeho špatného. Především ne z toho, že se dopustil nevyprovokované agrese proti Ukrajině, nebo že vládnoucí režim nese rysy nebezpečně podobné tomu systému, který sám pomáhal porazit.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Latinské jaro? Bolivijský vládce pláchl jako tuniský, Moskva hřímá o puči

Nepokoje v Latinské Americe už analytici přirovnávají k arabskému jaru. Bolivijský prezident Evo Morales totiž utekl do...

Potraviny z území okupovaných Izraelem budou označovány, řekl soudní dvůr EU

Na potravinách pocházejících z území okupovaných Izraelem musí být uveden údaj o konkrétním místu jejich původu, včetně...

Vraťte koncentrační tábory na původní mapu, stěžuje si Polsko na Netflix

Polská vláda opět ukázala, jak je citlivá na zmínku o koncentračních táborech, které za druhé světové války stály na...

Člověk v tísni je nežádoucí, ohlásilo Rusko. Organizace zastaví tamní aktivity

Rusko zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací. Člověk v tísni se stal...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz