Zářící obrazovka - riziko pro epileptiky

O tom, jak nadměrné vysedávání u televize škodí, už byly popsány stohy papíru. Pro epileptiky však světlo televizní obrazovky nese konkrétní riziko. Blikající světlo určitých vlnových délek totiž může vyvolat vážný epileptický záchvat. Epilepsie dříve označovaná jako padoucnice je onemocnění, při kterém se objevují náhlé křečovité záchvaty způsobené chaotickými elektrickými výboji v mozku. Lze je přirovnat ke zkratu v komplikovaném elektrickém obvodu.

Touto chorobou trpí v Evropě asi šest milionů lidí. Tři až pět procent z nich trpí takzvanou fotosenzitivní epilepsií - záchvaty vyvolanými právě světelnými impulzy. Nejčastěji jde o děti nebo mladé lidi mezi pátým a dvacátým rokem života. A většina z nich zažila svůj první záchvat před zářící obrazovkou.

Pikaču zdecimoval mladé Japonce
O tom se celý svět přesvědčil před několika lety na příkladu japonské televize. Mladí diváci po celém Japonsku se 17. prosince 1997 usadili k vysílání premiéry 38. epizody kresleného seriálu Pikaču. V jedné ze scén zničil hlavní Pokémon Pikaču za mohutných světelných efektů nepřátelskou střelu. Ale bohužel nejen ji.

Chvíli poté se téměř sedm stovek mladých diváků po celém Japonsku svíjelo v epileptických záchvatech vyvolaných záblesky animovaného výbuchu. Vědecký tým vedený Yukitoshi Takahashim z japonské nemocnice Gifu zjistil, že tyto záchvaty byly vyprovokovány krátkými záblesky jasného červeného světla určité vlnové délky.

Jak zabránit opakovaní podobného masového záchvatu?
Vysílat televizní programy bez červené barvy nelze, dalším problémem je, že jednotlivé obrazovky jsou různě vyladěny a poskytují různě barevný obraz.

Japonský lékařský tým se tedy zaměřil na myšlenku, jak "škodlivou" červenou barvu odfiltrovat. Skupina epileptických pacientů s citlivostí na světlo byla požádána, aby přes různé filtry sledovala vzorce blikajícího světla.

Přitom byla všem dobrovolníkům pomocí EEG monitorována jejich mozková aktivita a sledován nástup signálu, který předznamenává epileptický záchvat. Japonští lékaři tak postupně zvolili filtr, která zabraňoval epileptickému záchvatu v 95 procentech případů.

Povzbudivé výsledky svého týmu publikoval doktor Takahashi nedávno v prestižním časopise Neurology. Podobný filtr umístěný na obrazovce či v brýlích epileptického diváka by mohl být spásnou alternativou léků, na které jsou jinak někteří epileptici odkázáni. Tyto léky mají totiž množství vážných vedlejších účinků, které mohou mladé televizní fanoušky vážně poškozovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video