Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Donbaští legionáři jsou v pasti. Kyjev se k nim nehlásí, domů nemohou

  20:44
Na Ukrajině živoří stovky bojovníků z Ruska a Běloruska, kteří válčili v Donbasu v řadách kyjevských dobrovolnických batalionů. Nyní boje pomalu utichají a oni zůstali uvězněni na Ukrajině. Do vlasti se vrátit nemohou a Kyjev jim odmítá udělit občanství.
Ukrajinští vojáci z batalionu Donbas na předměstí Doněcku (12. srpna 2014)

Ukrajinští vojáci z batalionu Donbas na předměstí Doněcku (12. srpna 2014) | foto: AP

Zbraně na východě Ukrajiny v posledních týdnech až na výjimky mlčí. Z fronty se pomalu stahuje těžká technika, křehké příměří je s blížící se zimou pro obyvatele Donbasu požehnáním.

Konec bojů však má hořkou pachuť pro stovky zahraničních dobrovolníků, kteří v řadách prokyjevských batalionů válčili proti separatistům a vláda jim slíbila ukrajinské občanství a zajištěný život.

Zůstalo jen u slibů. Bojovníci, kteří ve svých domovinách mnohdy opustili dobrou práci, nyní na Ukrajině přežívají v ilegalitě a strachu z vyhoštění. V mnoha případech se jedná o Rusy a Bělorusy, tedy občany států, jejichž úřady jim za boj proti proruským separatistům hrozí tvrdými postihy.

Batalion Azov

Bojovníci ve stínu vlčí runy

Cestu od relativně spokojeného života až na dno společnosti na Ukrajině si prošel i 19letý běloruský student Rudolf. V květnu 2014 na Facebooku narazil na motivační plakát, který volal do boje proti donbaským vzbouřencům. „Tohle není válka Ruska s Ukrajinou, je to válka mezi svobodou a bezprávím,“ lákal tehdy vůdce batalionu Donbas Semen Semenčenko na sociálních sítích.

Ze školy na bojiště

Rudolfa výzva na internetu zaujala. Zanechal studií, rozjel se do Kyjeva a stal se právoplatným členem Semenčenkova batalionu, který spadá pod ukrajinské ministerstvo vnitra. Běloruský mladík se zanedlouho zapojil do bojů v Luhanské a Doněcké oblasti a při obsazování měst Artemivsk a Lysyčansk dostal na starost radiovou komunikaci.

Bojové úspěchy mu vynesly respekt ostatních dobrovolníků. Nyní, měsíce potom, co z fronty odešel, je však sláva pryč. Přespává v Kyjevě na gaučích u přátel a snaží se získat ukrajinské občanství. Tříměsíční pobyt bez víza, který Bělorusům a Rusům zajišťují ukrajinské zákony, mu dávno vypršel.

O jeho působení v batalionu Donbas se už dozvěděly běloruské tajné služby, které spolupracují s Kremlem. Ve vlasti by tak zcela jistě skončil ve vězení, píše server Foreign Policy.

Místo vděku život v ilegalitě

Rudolf je jedním ze stovek cizinců, kteří pod vlajkou Kyjeva na východě Ukrajiny riskovali život. Ministr vnitra Arsen Avakov jim za to slíbil „rychlé udělení občanství“.

Za bojové nasazení dobrovolníci nedostávali žádný plat a o občanství nepadlo během bojů ani slovo. Dobrovolníci ze zahraničí předpokládali, že administrativní záležitosti se vyřídí po porážce separatistů či během klidu zbraní. To se však nestalo. Rudolf zná 50 dalších dobrovolníků, kteří jsou nyní rozeseti po celé Ukrajině a čekají na udělení občanství.

Někteří z nich žijí v žalostných podmínkách a kvůli strachu z vyhoštění mnohdy riskují život. Mladý Rus Sergej, který donedávna bojoval v řadách batalionu Šachtarsk (byl rozpuštěn po tom, co jeho členové loupili v obsazených městech), byl v červenci letošního roku zastaven policií v Dněpropetrovsku. Od úřadů následně dostal pokyn k opuštění země. Do Ruska se však vrátit nechtěl a zamířil proto zpět do válečné zóny, kde šlápl na minu a téměř přišel o nohu. Na operaci se mu museli skládat kamarádi prostřednictvím sbírky na Facebooku.

Do podobné situace se dostala také dvacetiletá Ruska Julia. Ta se v minulosti přidala k protestům na Majdanu a později vstoupila do batalionu Ajdar, který mimo bojových úspěchů proslul porušováním lidských práv. Julia v jedné z bitev přišla o pas, o sedm měsíců později pak na Ukrajině porodila. Úřady však jejímu dítěti odmítly vystavit rodný list.

Občanství jen pro státní zaměstnance

Snahy o pomoc zahraničním dobrovolníků přitom podporují i velitelé jednotlivých batalionů. Ve společném dopise prezidentovi Petru Porošenkovi zaslali jména a národnosti všech svých bojovníků. Odpověď z prezidentské kanceláře však nedorazila.

Porošenko v prosinci loňského roku pomocí speciálních dekretů udělil občanství celé řadě cizinců. Mimo jiné americké investiční bankéřce Natalii Jareskové, která se stala ukrajinskou ministryní financí, bývalé člence ruské opozice Marii Gaidarové či bývalému gruzínskému prezidentovi Michailu Saakašvilimu. V prvních osmi měsících letošního roku Porošenko udělil občanství ve zrychleném řízení 707 lidem. Slíbil ho i zahraničním bojovníkům, opět však zůstalo jen u slibu.

Pětatřicátník Genadij, který v minulosti působil jako velitel čety radikálního Pravého sektoru, se zlobí, že občanství očividně dostanou pouze lidé, kteří pracují pro vládu. „Pokud musím být vládním zaměstnancem, abych mohl dostat občanství, tak jsem připravený vzít cokoli. Klidně budu dělat řidiče,“ tvrdí. Povolení k pobytu mu vypršelo při pobytu v nemocnici, kde léčil zranění z boje. „Kdykoli mě teď může na ulici zastavit policie a vyhostit mě. K lidem, kteří nasazovali život za nezávislost Ukrajiny, je to jednoduše nefér,“ myslí si Genadij.

Batalion Ajdar

Intelektuálové, kteří pro slávu Ukrajiny unáší a rabují

Zahraniční bojovníci, kteří se ukrývají na Ukrajině, se nyní obávají, že s nimi kyjevská vláda nechce mít nic společného. Vysvětlují si to tím, že se Kyjev ze všech sil snaží vstoupit do EU a udělování občanství lidem, kteří bojovali za oddíly s poněkud nelichotivou pověstí, by pošpinilo obrázek čestné vlády.

Ruské úřady mezi tím zahájily vyšetřování několika lidí, kteří v uplynulých měsících bojovali na straně kyjevských batalionů. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pak slíbil, že se „vypořádá s kýmkoli, kdo bojoval na Ukrajině, jakmile se vrátí do vlasti“.

Podívejte se, jak skládají přísahu členové batalionu Azov:

29. června 2014

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Stavební úřady se děsí novely, mluví o nejistotě a nabírají nové pracovníky

28. dubna 2024  19:06

Stavební úřady napříč republikou se obávají reformy stavebního zákona. Kvůli nárůstu práce tak...

VIDEA TÝDNE: Potvrzený trest pro Feriho, živořící děti a Kobajašiho veleskok

28. dubna 2024  18:50

Soud v Praze tento týden potvrdil exposlanci Dominiku Ferimu tříletý trest za znásilnění. Strážníci...

Prigožin se stal miláčkem ruských teenagerů, zaujal přesvědčením a vzdorem

28. dubna 2024  18:28

Deset měsíců poté, co vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, a osm měsíců poté, co...

Necítí bolest a nekomunikuje. Matyas trpí vzácným syndromem, rodina shání pomoc

28. dubna 2024  18:24

Zpomalený vývoj, neschopnost ovládat tělo, záchvaty vzteku či snížený práh bolesti. Tak vypadá...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...