Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Začala éra umělých lidí?

  0:01
Oficiální oznámení amerických vědců, že klonováním vytvořili lidské embryo, nastolilo otázku: Blíží se doba umělého člověka? Jedno je jisté. V době, kdy veřejnost nepřijímá myšlenku klonování lidí příliš vstřícně, přišel důležitý psychologický průlom. Už v minulosti se objevovaly zprávy, že různí výzkumníci se o to pokoušejí. Třeba římský profesor gynekologie Severino Antinori dal najevo, že umělý člověk je jeho cíl.

Zatím se však nedostal tak daleko jako vědci ze soukromé společnosti Advanced Cell Technology, kteří jako první popsali naklonování embrya ve vědecké publikaci. Samotný experiment vědců z Worcesteru odborníkům přinesl spíše zklamání - klonovaná embrya se přestala vyvíjet krátce poté, co byla vytvořena.

Výzkumníci se pokusili vytvořit 19 lidských zárodků. Podařilo se jim získat tři, které po nejvýše trojím buněčném dělení zemřely, aniž dorostly větší velikosti než šest buněk. Advanced Technology experiment připravovala řadu měsíců. Jeden z jejích šéfů Michael West zdůraznil, že firma nechce klonováním vytvářet děti.

"Nemáme nejmenší zájem přenést námi vytvořená embrya do ženské dělohy," řekl West. Vědci chtějí z vytvořeného embrya získat kmenové buňky. A z nich pak vytvářet náhradní lidské tkáně. "Je to krok k neomezenému zdroji buněk, které půjde transplantovat pacientům bez obav z odmítavé imunitní reakce," řekl vědec Robert Lanza. 

Představa je taková, že lékaři budou časem schopni vzít nemocnému jeho buňku, její jádro vnést do ženského vajíčka, kde se pak začne vyvíjet a vznikne z něj zárodek, jako by bylo oplodněno. Právě tomu se říká klonování.

Po několika dnech však lékaři vzniklé embryo, které má v té době podobu pouhého shluku buněk viditelných prakticky jen pod mikroskopem, ve zkumavce zničí.  Vyjmou z něj kmenové buňky a budou je v laboratoři dále kultivovat, až z nich vytvoří biologický materiál pro opravu pacientova mozku, míchy, srdce, slinivky či jiných orgánů.

Tento postup se nazývá terapeutické klonování. Vědci předpokládají, že díky němu lékaři získají pro transplantace buňky či celé tkáně, jež pacientův imunitní systém neodmítne, protože právě proto, že vznikly klonováním z buňky pacientova těla, budou zcela shodné.

Do tohoto cílového bodu však vede zatím daleká cesta. Klonování lidských zárodků výzkumníky z Advanced Cell Technology ji otevřelo pouze symbolicky, nikoli však fakticky: z nejvýše šestibuněčných klonovaných lidských zárodků, které američtí vědci vytvořili, se nedají získat žádné kmenové buňky pro další lékařské využití.

"Je to vlastně naprostý nezdar," hodnotí tvrdě tento pokus George Seidel, expert na klonování z Coloradské státní univerzity v USA. Skeptický je i Steen Willadsen, dánský vědec působící v USA, který vymyslel techniku klonování. "Zatím se to nevydařilo," komentoval údaje o prvním oficiálně oznámeném lidském klonování.

Ve světě existují i vědci, kteří chtějí jít ještě dál - klonováním skutečně vytvořit zárodek a vložit jej do dělohy matky, aby se z něj vyvinulo a narodilo dítě. Nejuznávanější mezi nimi je římský profesor gynekologie Severino Antinori, známý zejména tím, že se ochotně pouští do kontroverzních medicínských počinů.

Díky umělému oplodnění s využitím vajíčka od mladší dárkyně například v roce 1994 umožnil těhotenství a mateřství dvaašedesátileté ženě. V pondělí Antinori pro agenturu Reuters rozhořčeně uvedl, že viceprezident firmy Advanced Cell Technology Joe Cibelli mu jeho metodu klonování lidí ukradl.

"Potkal jsem ho v srpnu, mluvili jsme spolu a přesvědčil jsem ho při tom, že má s výzkumem pokračovat. Naučil jsem ho metodologii a on ji teď použil. Jeho projekt je mým projektem," řekl italský profesor. Severino Antinori dodal, že chce na své klinice do šesti měsíců klonovat lidský zárodek, z něhož se pak skutečně narodí dítě.

Jiní vědci podobné rozhodnutí považují za ukvapené. Pokusy na zvířatech naznačují, že klonované dítě se nemusí narodit zcela zdravé. Navíc se některá klonovaná zvířata rodí nadprůměrně velká, což by mohlo v případě klonovaného člověka ohrozit i matku. Velikost všech zdravotních rizik spojených s klonováním lidí se zatím nedá přesně určit.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rakety ATACMS spásu samy nepřinesou, Rusy na Ukrajině si ale najdou všude

29. dubna 2024  18:29

Jedna z položek nové mnohamiliardové vojenské pomoci Ukrajině, kterou po měsících průtahů schválil...

Do osmi let zanikne 300 tisíc pracovních míst, horuje Jurečka za rekvalifikace

29. dubna 2024  18:13

V příštích sedmi až osmi letech zanikne v Česku 300 tisíc pracovních pozic a milion pozic kvůli...

Kvůli letním teplotám a silnému větru hrozí požáry. Ochladí se koncem týdne

29. dubna 2024  6:33,  aktualizováno  18:10

V neděli meteorologové zaznamenali letní den, teplota ve středočeské Tuhani vystoupala k 25,5...

Hromadná nehoda u letiště blokuje Pražský okruh, jedno z aut je na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  17:56

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly na 27. kilometru Pražského okruhu, kde...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...