Zabili jsme vůdce povstalců, hlásí Srí Lanka. Chtěl prchnout v sanitce

  10:26aktualizováno  12:40
Srílanská armáda oznámila, že zabila vůdce tamilských Tygrů Vélupilláía Prabhákarana a další vysoce postavené rebely. Šéf armády pak v televizi oznámil, že vojáci ukončili boje v oblasti, kde ještě povstalci vzdorovali. Válka trvala čtvrt století a zemřelo při ní 70 tisíc lidí.

"Je potvrzeno, že Prabhákaran byl zabit, když se pokoušel uniknout z oblasti bojů v sanitce. Čekáme na oficiální potvrzení prezidenta," uvedl armádní zdroj, který si nepřál uvést své jméno. Jeho informaci potvrdili i další vysocí úředníci blízcí vládě.

Podle agentury AFP sanitku s Prabhákaranem a dvěma jeho společníky, ujíždějícími z míst bojů na severovýchodě ostrova, vládní vojáci zcela zničili. "Když vojáci zahájili palbu, vozidlo se snažilo uniknout, ale bylo zasaženo a začalo hořet," uvedl další z armádních zdrojů.

Podle zdrojů agentury AP se ale incident odehrál trochu jinak. Obrněné vozidlo s Prabhákaranem a dvěma jeho společníky prý při úniku z bojiště doprovázel autobus plný ozbrojených rebelů. Poté, co je přepadli vládní vojáci, se rozhořela dvouhodinová bitva. Prabhákaranovo vozidlo nakonec zasáhla raketa a shořelo.

Vládní vojáci právě dobyli baštu tamilský Tygrů

Krátce po incidentu ve státní televizi vystoupil šéf armády Sarath Fonseka a oznámil, že vojáci nyní identifikují tělo čtyřiapadesátiletého zakladatele Tygrů osvobození tamilského Ílámu (LTTE), který se posledních 18 měsíců neukázal na veřejnosti a který přísahal, že nikdy nebude dopaden živý.

Fonseka uvedl, že armáda dobyla poslední baštu povstalců na severovýchodě ostrova. "Osvobodili jsme sever země od teroristů, ovládáme celé území tamilských Tygrů," řekl. Mluvčí vládních sil Udaja Nanajákkara dodal, že vojáci také nalezli tělo syna šéfa LTTE Charlese Anthonyho. Jeho ostatky ukazovala i státní televize.

Padli čtyři vysocí členové povstalců

V bojích v noci na dnešek ale padli i další vysocí členové separatistů. Vojáci údajně zabili také šéfa politického křídla organizace Balasinghama Nadesana, bývalého šéfa mírového sekretariátu LTTE Sívaratnama Pulídevana a dalšího velitele, který byl znám jako S. Rameš. Informace ale není možné ověřit, protože do oblasti bojů nesmějí novináři ani pozorovatelé.

Situací na Srí Lance se zabývali i ministři zahraničí EU. Lidé podezřelí z odpovědnosti za porušování lidských práv během konfliktu na Srí Lance podle nich musejí být postaveni před soud.

V neděli LTTE oznámili, že skládají zbraně, a fakticky tak uznali svou porážku. Přesto podle mluvčího Nanajákkary stále ještě bojovali. V poslední fázi bránili posledních 300 metrů čtverečních na severovýchodě ostrova. - přečtěte si Tamilští Tygři se vzdali, boje na Srí Lance po čtvrtstoletí končí

Závěrečnou operaci bojů zahájili vládní vojáci o víkendu. Zabili při ní nejméně sedmdesát separatistů, kteří se v převleku za civilisty pokoušeli uprchnout na šesti lodích z oblasti bojů. V ulicích metropole Kolomba se okamžitě poté začalo oslavovat a prezidenta Mahindu Radžapakseho lidé vzývají obyvatelé ostrova jako hrdinu.

Během posledních měsíců s sebou vojenské operace přinesly také více než 200 tisíc válečných uprchlíků, kteří žijí v uprchlických táborech na severu a severovýchodě ostrova.

Tisíce lidí utíkají přes jezero z oblasti bojů vládní vojáků s tamilskými separatisty.

Porážka separatistů je vyvrcholením ofenzivy armády v posledních měsících. Vládní vojska zatlačila rebely na malé území o rozloze jednoho kilometru čtverečního, ze kterého nebylo kudy uniknout. Podle odhadů OSN od ledna, kdy začala poslední fáze bojů, zemřelo asi osm tisíc civilistů.

SITUACE NA SRÍ LANCE

Kořeny etnického konfliktu na Srí Lance sahají do 40. let, kdy zemi opustila koloniální britská správa. Od té doby si tamilská menšina (20 %), žijící zejména na pobřeží severní části Srí Lanky, stěžuje na nerovnoprávnost a útlak ze strany sinhálské většiny. V roce 1972 vzniklo militantní hnutí tamilských Tygrů, které se časem stalo neoficiální správou tamilského území a zároveň jednou z nejobávanějších světových teroristických organizací.
Roku 1983 konflikt nabyl podoby občanské války. Oficiálně stál od té doby život 70 tisíc lidí. Okolo 800 tisíc jich ze Srí Lanky emigrovalo. Přerušovaně vládlo příměří. To poslední sinhálská vláda kvůli údajnému porušování ze strany Tygrů ukončila v lednu 2008. Od podzimu 2008 postupně obsazuje tamilské území. Boje podle OSN bezprostředně ohrožovaly až čtvrt milionu civilistů. Amnesty International viní srílanskou armádu, že se nesnaží zabránit civilním obětem a likviduje novináře.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Střelec s laserovým zaměřovačem zabil v USA jednoho člověka, čtyři zranil

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si vyžádala střelba v severoamerickém státě Illinois. Hlášení o „aktivním střelci“...

Najdete na iDNES.cz