Profesor Daniel Shechtman nedávno oslavil sedmdesátiny.

Profesor Daniel Shechtman nedávno oslavil sedmdesátiny. | foto: AP

Za objev kvazikrystalů se izraelskému vědci smáli, teď dostal Nobelovku

  • 194
Nobelovu cenu za chemii získal Daniel Shechtman z Izraelského technologického institutu v Haifě. Objevem kvazikrystalů změnil pohled na složení pevných látek a podnítil změnu definice krystalu. Za svou práci byl přitom kdysi zesměšňován, a dokonce ho žádali, aby opustil svou vědeckou skupinu.

Nobelův výbor při vyhlašování ocenění označil kvazikrystaly za "fascinující mozaiky podobné těm z arabského světa, ovšem na úrovni atomů", které se nikdy neopakují. Až do Shechtmanova objevu se vědci domnívali, že se vzorce atomů v krystalu opakují.

Shechtman ale ne vždy sklízel za svou práci pouze uznání. Za svůj objev z roku 1982 musel přetrpět i posměch. "Každému, kdo byl ochoten naslouchat, jsem říkal, že mám materiál s pětičetnou symetrií. Lidi se mi jenom smáli," popsal později vědec reakce kolegů v článku o svém objevu.

"Jeho objev byl extrémně kontroverzní. Během obhajoby svých závěrů byl požádán, aby opustil svou vědeckou skupinu," uvedl Nobelův výbor pro chemii během ohlašování letošního laureáta ceny s tím, že vědci časem přehodnotili své názory na věc.

Nobelova cena

Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně předány 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí. Nobelovu cenu v daném oboru mohou získat až tři lidé. Součástí ocenění je také medaile a diplom. Ocenění nese jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek připadne fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Zdroj: ČTK

Sami se totiž přesvědčili o existenci kvazikrystalů - dokázali je vytvořit v laboratorních podmínkách a také tyto neopakující se pravidelné struktury objevili ve vzorcích minerálů v jedné z ruských řek.

Kvazikrystaly, které nemají klasické periodické uspořádání jako tradiční krystaly, nalezly od té doby uplatnění například v některých druzích LED diod, jako tepelná izolace ve spalovacích motorech či jako součást nepřilnavého povrchu pánví. "Vědci v současné době experimentují s využitím kvazikrystalů v různých produktech, jako je třeba pánev na smažení nebo naftové motory," uvedl výbor v prohlášení.

Ocenění si spolu s deseti miliony švédských korun (asi 27 milionů českých korun) vyznamenaný chemik převezme společně s dalšími oceněnými držiteli Nobelových cen ve Stockholmu 10. prosince. Tedy v den výročí úmrtí zakladatele ocenění Alfreda Nobela.

"Hovořili jsme s Shechtmanem o ceně telefonicky. Byl velmi vzrušen a rozradostněn. Říkal, že v to dlouho doufal, ale že už se této naděje vlastně vzdal," řekl stálý tajemník Nobelova výboru Staffan Normark při oznamování laureáta. "Je to skvělý pocit," řekl vědec agentuře AP.

Ocenění letos dostali nejprve tři imunologové za výzkum, který vedl k vývoji nových terapeutických vakcín, které stimulují imunitní systém k útoku na nádory. V úterý pak výbor ocenil trojici astrofyziků, kteří objevili zrychlující se rozpínání kosmu.

Ohlašování laureáta Nobelovy ceny v oboru chemie bylo letos sledováno s větším napětím než jindy. OSN totiž letošní rok vyhlásila Rokem chemie na počest stého výročí udělení Nobelovy ceny za chemii Marii Curie-Skłodowské, objevitelce umělé radioaktivity.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video