Y2K zasáhne nejdříve Nový Zéland

- Nikdo jistě neví, co se stane, jestliže problém roku 2000 o půlnoci 31. prosince udeří. Počítačové systémy mohou zkolabovat, města se ponoří do tmy, vlaky se zastaví, spadnou letadla a přestanou fungovat podpůrné zdravotnické systémy.
Jistě se ale ví, že první zemí, kde případná katastrofa nastane, bude Nový Zéland. Jeho blízkost k mezinárodní datové hranici - pouhých 185 mil k jejímu nejbližšímu bodu - z něj činí první vyspělý stát, který přivítá rok 2000.

Problém tisíciletí poukazuje na neschopnost starších počítačů, které poznávají datum podle posledního dvoučíslí, rozlišit rok 1900 od roku 2000. V okamžik kdy hodiny udeří na nový rok, mohou tyto počítače vypovědět službu. A s počítači řídícími vše od obchodování s akciemi po výtahy v úřadech mohou být následky značně rozsáhlé.

Proto první hodiny dne 1. ledna 2000 bude zbytek světa sledovat, co se stane nebo nestane na Novém Zélandu. Je to zodpovědnost, kterou bere tato ostrovní země vážně. Byla založena speciální webová stránka, aby okamžitě přinesla zprávy o jakýchkoli problémech spojených s Y2K.

Experti tvrdí, že to, co se stane na Novém Zélandu, je spolehlivé znamení o tom, co se může přihodit kdekoli jinde.
Třináctihodinový rozdíl Novým Zélandem a Evropou a osmnáctihodinový rozdíl od Spojených států není mnoho pro spravení složitých problémů, ale je to dost pro jednoduché změny. "Mohou být tak jednoduché jako vypnout nějaké zařízení," říká John Murphy, konzultant pro problém Y2K společnosti Compaq Computer na Novém Zélandu. "Můžete se tak vyhnout dominovému efektu," dodává. Stejně jako jiné nadnárodní společnosti, Compaq, jenž má úřady ve stovce zemí, se bude také spoléhat na to, co zjistí na Novém Zélandu.

S tak značnou mezinárodní pozorností je Nový Zéland určen pro zastavení možné katastrofy spojené s příchodem roku 2000. Vláda úzce spolupracovala s mnoha společnostmi, aby je povzbudila k zařízení nezbytných akcí - kontrole počítačů a výměně případného vybavení jak softwarového tak hardwarového - již velmi brzo.

John Good, zvláštní poradce pro Y2K pohotovostní komisi, kterou vláda založila v říjnu minulého roku, říká, že hlavními cíli není pouze ochránit zdraví a bezpečí Novozélanďanů, ale že mezinárodní vztahy jsou také v sázce. "Na několik hodin nás bude zbytek světa sledovat," dodává Good.

Čeho se Good a další úředníci obávají, je to, že i když vše poběží tak jak má, mohou lidé zpanikařit a způsobit jiné potíže. Například pospíchat do banky vybrat si peníze.

Vláda působí na veřejnost pomocí kampaně, na kterou vyčlenila z rozpočtu 1,3 miliónu dolarů. Občanům je doporučeno, aby se na Nový rok připravili stejně jako na záplavy či bouři a opatřili si zásoby světelných zdrojů, jídla, vody a dalších potřebných věcí.

"Přišlo k nám mnoho starších lidí, kteří chtějí být připraveni. Ani jsme si nemohli uvařit šálek čaje," říká Tony Mayes z obchodu s vybavením pro pobyt v přírodě v Aucklandu Doyles Outdoors.

Důležité je také utišit vážné obavy lidí. Aucklandské zdravotnické středisko bylo vybaveno letáky, které říkaly pacientům, že se nemusí obávat kolapsu zdravotního vybavení jako dýchacích přístrojů, zařízení na dialýzu či inkubátorů. Všechny byly prověřeny a otestovány a záložní zařízení jsou v pohotovosti pro případ poruchy.

Televize často vysílá Y2K spot s maskotem švába, který varuje: "Buďte Y2K bdělí. Vše, co si to vyžaduje, je trochu více plánování a trochu více myšlení."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video