Veřejně se omlouvám, řekla Monika Lewinská

- Amerika konečně viděla na vlastní oči hvězdu uplynulých třinácti měsíců, která rozhoupala i křeslo prezidenta Billa Clintona. Bývalá stážistka v Bílém domě Monica Lewinská promluvila ve svém prvním televizním interview. Rozhovor, který v noci nad ránem odvysílala televize ABC, měl obrovskou sledovanost a také internetové stránky ABCNews byly přetížené. Monica Lewinská v diskusi s hvězdou americké žurnalistiky Barbarou Waltersovou vystupovala uvolněně a klidně.

"Náš vztah byl vztahem muže a ženy, ne prezidenta a stážistky," zní jeden z výroků Moniky Lewinské v dvouhodinovém televizním interview. "Hodně jsme spolu mluvili, smávali se, vyprávěli vtipy," řekla Lewinská.
"Byl na mě velmi něžný... Od počátku zde existovala velmi intenzivní sexuální přitažlivost, a nemyslím si, že sexuální přitažlivost by nutně mělo být něco špatného. Tak jsem to necítila a nemyslím si to ani nyní," charakterizuje pětadvacetiletá bývalá stážistka Bílého domu svůj osmnáctiměsíční vztah s prezidentem. Avšak po bolestných zkušenostech minulého roku a veřejném zostuzení dodává, že už nikdy nechce mít poměr s ženatým mužem.
I z jejích úst, podobně jako už se několikrát veřejně omluvil prezident, zaznívá omluva první dámě Hillary a devatenáctileté dceři Clintonových Chelsea za to, čím musely projít. "Velmi dlouho jsem čekala na to, abych se mohla před národem vyjádřit a říci, jak hluboce lituji své role v utrpení uplynulého roku... Veřejně se omlouvám za způsobené bolesti a utrpení," řekla.

Doufala, že zestárne po Clintonově boku
Lewinská ve dvouhodinovém interview kromě jiného vyprávěla, jak doufala, že zestárne po boku Billa Clintona, s tím, že jí k tomu dal prezident naději. "Prezident a já jsme měli velmi intimní rozhovor. Řekl při něm, že by se mnou rád trávil více času. Byla jsem z jeho slov ohromena," řekla mladá žena. Připustila však, že jí Clinton nikdy neřekl, že jí miluje. Označoval jí údajně jen za přitažlivou a inteligentní.

Co také řekla Monica Lewinská v první televizním rozhovoru po aféře s Billem Clintonem
"Veřejně se omlouvám za způsobené bolesti a utrpení," prohlásila.
"Dobře líbal... Byla jsem šťastná a spokojená. Byla jsem vzrušená, dělalo mi to radost," řekla o době, kdy byla do Clintona zamilovaná.
"Měla jsem zlomené srdce. Nechtěla jsem, aby vztah skončil," uvedla o rozchodu s prezidentem.
"Byla jsem ohromená. Nikdy v životě jsem neměla takový strach," popisovala své první setkání v lednu 1998 s týmem nezávislého vyšetřovatele Kennetha Starra, který se jejím vztahem s Clintonem zabýval.
"Již ho nemiluji. Někdy jsem na něj ještě hrdá, někdy ho nenávidím," vykreslila současnou sitauci.

"Dobře líbal... Byla jsem šťastná a spokojená," uvedla ke svým sexuálním vztahům s prezidentem. Občas vážná, většinou však usměvavá, Lewinská vyprávěla, jak se do Clintona zamilovala a jak si neuvědomovala závažnost svých činů. "Byla jsem vzrušená, dělalo mi to radost".
"Měla jsem zlomené srdce. Nechtěla jsem, aby vztah skončil," uvedla k rozchodu s prezidentem. Přiznala, že tehdy potřebovala pomoc. "Byl to můj sexuální partner... Byl velmi citový a něžný... Již ho nemiluji. Někdy jsem na něj ještě hrdá, někdy ho nenávidím," vyjádřila své nynější pocity vůči Clintonovi.
"Cítila jsem se jako kus veteše. Připadala jsem si špinavá, připadala jsem si zneužitá a byla jsme zklamaná," řekla Lewinská k době, kdy byl prezident USA Bill Clinton přinucen se veřejně k sexuální aféře s Monikou doznat a omluvil se národu, avšak nikoli jí samé.
"Byla jsem ohromená. Nikdy v životě jsem neměla takový strach," popisovala své první setkání v lednu 1998 s týmem nezávislého vyšetřovatele Kennetha Starra, který se jejím vztahem s Clintonem zabýval. S úsměvem na rtech před kamerou poznamenala, že v tu chvíli chtěla zemřít, chtěla zabít všechny v místnosti.
Bývalá stážistka prý po zveřejnění aféry v lednu 1998 krátce uvažovala o sebevraždě, když byla vyslýchána Starrovými spolupracovníky. Jakmile jí hrozili vězením až 27 roků za to, že nebude se Starrem spolupracovat, přemýšlela, zda nemá skočit z okna.
Zdůraznila, že v rámci jí poskytnuté právní imunity nesmí upřesňovat průběh první schůzky se Starrem ani dalšího vyšetřování. "Mám příliš strach odpovídat. Je mi líto. Nechci udělat něco, co by mohlo zrušit mou imunitu a vést k mému pronásledování nebo pronásledování mé rodiny," odpověděla 67leté novinářce na otázku, co si myslí o Starrovi.

Nynější vystoupení na veřejnosti umožnila nedávná dohoda se Starrem, který jí povolil kontakt se sdělovacími prostředky, avšak za přísně stanovených podmínek.
Vedle rozhovoru, které poskytla Lewinská zdarma, se dnes v USA začala prodávat kniha Moničin příběh spisovatele-novináře Andrewa Mortona, za kterou již obdržela 600.000 dolarů.
Monica Lewinská se Mortonovi svěřila, že nenávidí bývalou přítelkyni Lindu Trippovou, která vyzradila podrobnosti o jejích vztazích s prezidentem Billem Clintonem. "Bylo by potěšením zabít ji," uvedla podle Mortona v knize Lewinská.
Trippová tajně nahrála telefonické rozhovory, ve kterých se jí Lewinská svěřovala se svým poměrem s Clintonem. Pásky poté předala nezávislému vyšetřovateli Kennethu Starrovi, čímž nastartovala justiční proces, který zostudil Clintona i Lewinskou a málem vedl k sesazení prezidenta USA.

Přestože americká veřejnost byla skandálem - zejména v posledních měsících - více než unavena a přesycena, interview Lewinské v jejím pořadu "20/20" mělo obrovskou sledovanost a také internetové stránky ABCNews byly přetížené.
ABC také vyšroubovala ceny reklamních šotů. Jestliže normálně se pohybuje cena za půlminutový šot okolo 160 000 dolarů, nyní se prý vyšplhala takřka na pětinásobek - na 800 000 dolarů.

Rozhovor vysílá televize Nova ve čtvrtek 22.15 hodin.

Monica Lewinská v rozhovoru s Barbarou Waltersovou z televize ABC

Američan sleduje interview s Monikou Lewinskou v obchodě s televizory

Monica Lewinská pózuje s Barbarou Waltersovou z televize ABC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video