ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Britská loď bude chránit podmořské kabely před ruskou sabotáží

  • 241
Britské námořnictvo má mít od roku 2024 k dispozici speciální loď určenou k ostraze podmořských komunikačních kabelů, které Londýn považuje za součást strategické infrastruktury. Podle ministerstva obrany hrozí, že se mohou stát cílem sabotáže ze strany ponorek nepřátelských států.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nová víceúčelová sledovací loď bude vybavena „technologicky vyspělými senzory a řadou dálkově ovládaných podmořských dronů pro sběr dat“. 

Na palubě plavidla, určeného pro operace v britských i mezinárodních vodách, bude sloužit 15 členů posádky. Britské ministerstvo obrany počítá i s nasazením lodi v oblasti Arktidy. 

Podmořské kabely v délce statisíců kilometrů zajišťují internetové a komunikační spojení mezi jednotlivými státy a kontinenty. 

Piráti zlepšují své dovednosti. Stále více útoků se odehrává dále od břehu

Rozhlasová a televizní stanice BBC uvádí, že představitelé amerických a britských zpravodajských služeb v poslední době varují před „agresivními operacemi“ ruských ponorek v blízkosti podmořských kabelů v Atlantském oceánu. Britský resort obrany možnost jejich narušení považuje za existenční hrozbu pro Spojené království.

Ruský velvyslanec ve Velké Británii obvinil tamní vládu, že svým plánem zvýšit jaderný arzenál porušuje závazky vyplývající z mezinárodních smluv. Vztahy mezi Moskvou a Londýnem jsou podle Andreje Kelina „téměř mrtvé“.

Londýn v úterý představil přezkoumané priority zahraniční a obranné politiky po brexitu. Horní hranice počtu jaderných hlavic má být zvýšena na 260 ze současných 180, tedy o 45 procent. „Jde o porušení smlouvy o nešíření (jaderných zbraní) a mnoha, mnoha dalších,“ řekl Kelin podle výňatků z rozhovoru, který dnes odvysílá londýnská rozhlasová stanice LBC.

Smlouva o nešíření jaderných zbraní, kterou Británie ratifikovala, vstoupila v platnost v roce 1970. Její vláda podle agentury Reuters tvrdí, že svými novými plány pakt neporušuje.

Kelin také řekl, že politické vztahy mezi Moskvou a Londýnem jsou „skoro mrtvé“ a že mezi zeměmi zůstaly jen ekonomické a kulturní vazby. Ruský velvyslanec tvrdí, že s britským ministrem zahraničí Dominikem Raabem mluvil naposledy předloni v prosinci.

Vztahy mezi Británií jsou špatné kvůli celé řadě událostí. Jde například o otravu někdejšího agenta ruské rozvědky Sergeje Skripala, z níž Londýn obviňuje agenty ruské tajné služby. V poslední době napětí vzrostlo kvůli otravě a uvěznění ruského opozičního politika Alexeje Navalného.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video