Zdravotníci přesouvají pacienta na jednotku intenzivní péče v pařížské nemocnici. (14. října 2020) | foto: Profimedia.cz

Flashbacky jako z války. Pacienti na ventilaci trpí posttraumatickou poruchou

  • 158
Záblesky tíživých vzpomínek a psychické problémy. Lidé, kteří s koronavirem skončili na umělé plicní ventilaci, mohou i s odstupem trpět posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Ukázal to průzkum mezi 13 tisíci Britů, které jako vyléčené propustili z nemocnice. Třetina z nich nyní trpí syndromem, který mívají přeživší válek, znásilnění či dopravních nehod.

Studii daly dohromady Southamptonská univerzita a Královská univerzita v Londýně loni v květnu prostřednictvím online dotazníků. Sesbíraly při tom odpovědi 13 049 pacientů, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem.

Poškození orgánů, bolest, vyčerpání. Dlouhý covid trápí častěji ženy

Ukázalo se, že každý třetí člověk, který svůj pobyt v nemocnici strávil na umělé plicní ventilaci, zažívá symptomy posttraumatické stresové poruchy. Nejčastěji jde o takzvané flashbacky čili záblesky nepříjemných vzpomínek. 

V těch se mohou objevovat například zdravotníci v ochranných oblecích, ostatní pacienti na jednotce intenzivní péče či nemocniční prostředí obecně, píše list The Guardian s tím, že jde o další důkaz vlivu koronaviru na duševní zdraví pacientů.

Z nové studie zveřejněné v úterý v žurnálu BJPsych Open zaměřeném na psychiatrii a další otázky spojené s mentálním zdravím pak vyplývá, že se porucha nevyhýbá ani dalším vyléčeným pacientům.

Kromě nemocných na plicní ventilaci ji po vyléčení zažilo také dvacet procent těch, kteří sice byli v nemocnici, ale podpůrnou ventilaci nepotřebovali. Symptomy PTSD se navíc projevily i u zhruba každého šestého pacienta, jemuž zdravotníci poskytli svou pomoc u něj doma. Jeden z deseti nakažených, kteří se léčili doma a nepotřebovali pomoc, ale zažili dýchací problémy, pak také hlásí příznaky poruchy. 

Syndrom PTSD se často dostavuje u svědků válek, teroristických útoků či obětí znásilnění, ale i přeživších přírodních neštěstí, dopravních nehod nebo lidí, jimž zemřel blízký člověk. Kvůli traumatu se lidé mohou vyhýbat některým situacím, často trpí potížemi se spánkem, výpadky paměti a zkratkovitými reakcemi.

Covid a duševní zdraví. Lidé s psychickými problémy patří do rizikové skupiny

Příznaky přitom mohou začít okamžitě, ale i se zpožděním. Obvykle přijdou během šesti měsíců po traumatizujícím zážitku a bez náležité léčby mohou přetrvávat i roky.

„Po propuštění pacientů musí být zajištěna efektivní a provázaná následná péče, stejně tak se musí adekvátně posílit zařízení pečující o duševní zdraví, aby se mohla postarat o rostoucí počty lidí se symptomy PTSD,“ poznamenal Adrian James, předseda organizace britských psychiatrů Royal College of Psychiatrists.

Nemocnice zahlcená pacienty s vážným průběhem covidu-19:

28. ledna 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video