Kvůli brexitu neřešíme migraci či terorismus, žehrají státy Evropské unie

  13:27aktualizováno  13:27
Podle řady členských států Evropské unie zabírá řešení brexitu drahocenný čas, který by mohl posloužit pro jiná důležitá rozhodování. Kvůli brexitové diplomacii zapadají věci, které voliče zajímají. Třeba společný postup v otázce imigrace, reformy eurozóny či budoucí bezpečnostní rizika.

Tisíce Britů protestovalo proti brexitu v ulicích Londýna. (20. října 2018 | foto: Reuters

Finský premiér Juha Sipilä byl nedávno dotázán, jak by vyjádřil stav současné evropské politiky na stupnici od jedné (nejlepší) do deseti (nejhorší). Odpověď zněla: „dvanáct.“ Finsko je podle něj zcela frustrované z toho, jak vleklá debata obrexitu zaclonila řešení mnoha jiných závažných problémů. Od imigrace po reformu eurozóny.

Fotogalerie

Brexit zabírá cenný čas z našeho prostoru pro jiná důležitá rozhodování,“ vyjádřil se Sipilä v rozhovoru pro bruselský list Politico. Není s tím názorem osamělý. Napříč Evropou bobtná nespokojenost. Od Portugalska po Estonsko. Čas běží a klíčová unijní témata nikdo neřeší, čas i energii polyká neplodná brexitová diplomacie.

Španělský premiér Pedro Sánchez nedávno vyjádřil pochopení, že Brity zaměstnává brexit 24 hodin denně. Současně však tvrdí, že pro Evropany to pomalu přestává být nejdůležitější téma. „Čím dříve smeteme brexit ze stolu, tím lépe, míní Sipilä. Bruselští úředníci tomu říkají diskrétně „únava z brexitu“.

Upozaděné evropské volby

Už v květnu přitom čeká evropské voliče důležitá volba poslanců do europarlamentu, která by mělo hodně napovědět o společném směřování sedmadvacítky. A summit v rumunském Sibiu, který podle šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera představí problémy „blízké běžným lidem.“ Debata o tom není moc slyšet.

Místo toho se skloňují rizika britského odchodu a možné scénáře na tamní scéně. Naposledy to byly víkendové náznaky britských médií, že premiérka Theresa Mayová bude chtít na vyjednávání další dva týdny, nad rámec brexitového data 29. března.

Je tu velké riziko, že brexit ovládne debatu nadlouho. Zapadnou tak jiné věci, které by měly voliče zajímat. Třeba společný postup v otázce imigrace, reformy eurozóny či budoucí bezpečnostní rizika.

Kancléřka Angela Merkelová se nachází v sestupné fázi své vlády, její obvyklý partner, neoblíbený prezident Emmanuel Macron, má dost domácích starostí. Není výrazný politik, který by se důležitých témat zmocnil.

Ekonomika i uprchlíci

Ekonomika nevypadá na první pohled jako naléhavé téma. Vzpomínky na dluhovou krizi v Irsku a Španělsku odezněly, také Řecko se vrací na finanční trhy. Není ale důvod jásat. Podle čerstvé prognózy Evropské komise letos porostou evropské ekonomiky o 1,5 procenta, tedy vlažnějším tempem, než se čekalo.

Růst komplikuje váznoucí výroba aut v Německu, sociální rebelie žlutých vest ve Francii či třeba nejistoty kolem italské fiskální politiky. Ta je dobrou ukázkou toho, jak Evropě chybí jednotná vize. Itálie sice loni našla společnou řeč s Bruselem a schválila svůj schodkový rozpočet. Hořkost ale zůstala.

Tvrdý brexit straší britské obchodníky, nechtějí přijít o salát nebo rajčata

Italové připomínají, že třeba Francii v minulosti porušování kritérií procházelo. „Sledujeme ukázkový střet mezi snahami o rozpočtovou suverenitu a skutečností, že země náleží k měnové unii,“ míní analytik Guntram Wolff z bruselského think-tanku Bruegel.

Absentuje i debata o imigraci. Švédsko azylanty přijímá, Dánsko nikoli. Itálie se hádá s Francií, která jí posílá migranty přes hranici. „Zatím mohou být ze všeho viněni Britové, je ale fakt, že je EU rozhádaná a nejednotná, není to vůbec hezký pohled,“ říká bývalý britský europoslanec Andrew Duff.

Pokud mainstreamoví politici nenabídnou debatu o těchto věcech, téma zůstane euroskeptikům.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Brazilská policie zabavila cvičeného papouška, varoval drogové dealery

Papoušek ara hyacintový, který uprchl ze zlínské zoo.

Brazilská policie zabavila na severu země speciálně vycvičeného papouška, kterého objevila při razii proti obchodníkům...

Kim nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Útočníci ze Srí Lanky jsou děti z bohatých rodin, komunita k nim vzhlížela

Bezpečnostní kamera zachytila sebevražedného atentátníka, jak vstupuje do...

Jeden z útočníků, kteří v neděli spáchali sérii teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance, vystudoval...

Najdete na iDNES.cz