Kvůli brexitu neřešíme migraci či terorismus, žehrají státy Evropské unie

  13:27aktualizováno  13:27
Podle řady členských států Evropské unie zabírá řešení brexitu drahocenný čas, který by mohl posloužit pro jiná důležitá rozhodování. Kvůli brexitové diplomacii zapadají věci, které voliče zajímají. Třeba společný postup v otázce imigrace, reformy eurozóny či budoucí bezpečnostní rizika.

Tisíce Britů protestovalo proti brexitu v ulicích Londýna. (20. října 2018 | foto: Reuters

Finský premiér Juha Sipilä byl nedávno dotázán, jak by vyjádřil stav současné evropské politiky na stupnici od jedné (nejlepší) do deseti (nejhorší). Odpověď zněla: „dvanáct.“ Finsko je podle něj zcela frustrované z toho, jak vleklá debata obrexitu zaclonila řešení mnoha jiných závažných problémů. Od imigrace po reformu eurozóny.

Fotogalerie

Brexit zabírá cenný čas z našeho prostoru pro jiná důležitá rozhodování,“ vyjádřil se Sipilä v rozhovoru pro bruselský list Politico. Není s tím názorem osamělý. Napříč Evropou bobtná nespokojenost. Od Portugalska po Estonsko. Čas běží a klíčová unijní témata nikdo neřeší, čas i energii polyká neplodná brexitová diplomacie.

Španělský premiér Pedro Sánchez nedávno vyjádřil pochopení, že Brity zaměstnává brexit 24 hodin denně. Současně však tvrdí, že pro Evropany to pomalu přestává být nejdůležitější téma. „Čím dříve smeteme brexit ze stolu, tím lépe, míní Sipilä. Bruselští úředníci tomu říkají diskrétně „únava z brexitu“.

Upozaděné evropské volby

Už v květnu přitom čeká evropské voliče důležitá volba poslanců do europarlamentu, která by mělo hodně napovědět o společném směřování sedmadvacítky. A summit v rumunském Sibiu, který podle šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera představí problémy „blízké běžným lidem.“ Debata o tom není moc slyšet.

Místo toho se skloňují rizika britského odchodu a možné scénáře na tamní scéně. Naposledy to byly víkendové náznaky britských médií, že premiérka Theresa Mayová bude chtít na vyjednávání další dva týdny, nad rámec brexitového data 29. března.

Je tu velké riziko, že brexit ovládne debatu nadlouho. Zapadnou tak jiné věci, které by měly voliče zajímat. Třeba společný postup v otázce imigrace, reformy eurozóny či budoucí bezpečnostní rizika.

Kancléřka Angela Merkelová se nachází v sestupné fázi své vlády, její obvyklý partner, neoblíbený prezident Emmanuel Macron, má dost domácích starostí. Není výrazný politik, který by se důležitých témat zmocnil.

Ekonomika i uprchlíci

Ekonomika nevypadá na první pohled jako naléhavé téma. Vzpomínky na dluhovou krizi v Irsku a Španělsku odezněly, také Řecko se vrací na finanční trhy. Není ale důvod jásat. Podle čerstvé prognózy Evropské komise letos porostou evropské ekonomiky o 1,5 procenta, tedy vlažnějším tempem, než se čekalo.

Růst komplikuje váznoucí výroba aut v Německu, sociální rebelie žlutých vest ve Francii či třeba nejistoty kolem italské fiskální politiky. Ta je dobrou ukázkou toho, jak Evropě chybí jednotná vize. Itálie sice loni našla společnou řeč s Bruselem a schválila svůj schodkový rozpočet. Hořkost ale zůstala.

Tvrdý brexit straší britské obchodníky, nechtějí přijít o salát nebo rajčata

Italové připomínají, že třeba Francii v minulosti porušování kritérií procházelo. „Sledujeme ukázkový střet mezi snahami o rozpočtovou suverenitu a skutečností, že země náleží k měnové unii,“ míní analytik Guntram Wolff z bruselského think-tanku Bruegel.

Absentuje i debata o imigraci. Švédsko azylanty přijímá, Dánsko nikoli. Itálie se hádá s Francií, která jí posílá migranty přes hranici. „Zatím mohou být ze všeho viněni Britové, je ale fakt, že je EU rozhádaná a nejednotná, není to vůbec hezký pohled,“ říká bývalý britský europoslanec Andrew Duff.

Pokud mainstreamoví politici nenabídnou debatu o těchto věcech, téma zůstane euroskeptikům.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz