Brexitový veletoč. Chtěli v EU prásknout dveřmi, teď se šikují za setrvání

  7:15aktualizováno  7:15
V roce 2016 naletěli slibům o zářné budoucnosti Británie mimo Evropskou unii a brexit posvětili v referendu. Nyní jsou zklamaní a bojují za druhé referendum, v němž chtějí hlasovat pro setrvání v EU. Tak interpretují svůj názorový obrat Britové, kteří se sdružují v rostoucím hnutí RemainerNow.

Britská premiérka Theresa Mayová druhé referendum vyloučila. Británie, která je pátou největší ekonomikou světa, by měla z EU vystoupit 29. března 2019. Britští poslanci ale odmítli dohodu o podmínkách rozvodu, kterou Mayová dojednala s Bruselem. Nyní proto hrozí i neřízený brexit, který je podle většiny pozorovatelů nejhorším možným scénářem. 

Fotogalerie

Název hnutí by šlo přeložit jako „Nyní příznivcem setrvání“. Iniciativa má svůj web i twitterový účet. Neuvádí ale, kolik se k ní hlásí bývalých stoupenců brexitu, kteří tváří v tvář vývoji situace přešli do tábora protivníků. 

Členové hnutí říkají, že pro ně nebylo lehké přiznat veřejně změnu názoru. Podle svých slov si tím někdy znepřátelili některé známé i příbuzné, kteří dál brexit podporují, napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung

Hnutí ve volném čase vytvořil stoupenec EU Andrew Davidson. Toho rozrušil výsledek referenda z června 2016, kde přibližně 52 procent hlasujících odsouhlasila brexit. Davidson sám hledal spoluobčany, kteří zpětně litují, že odchod z EU schválili. Našel jich prý hodně ve vlastním okolí i na sociálních sítích. 

K hnutí patří třeba Gary Maylin z východoanglického města Norwich. Ten přiznal, že se původně k zastáncům vystoupení z EU přidal pod vlivem svého poslance. Vzpomíná, že tehdy slyšel jen argumenty pro brexit a uvěřil, že osmadvacítka může za všechny problémy. Své vlasti chtěl proto znovu vydobýt suverenitu. 

Nyní hovoří jinak: „Došel jsem k přesvědčení, že jako národ nemůžeme uspět sami.“ Británie bude silná pouze jako součást sjednocené Evropy, nikoli jako nezávislá země, míní i ve světle rychlého vzestupu Číny.

PŘEHLEDNĚ: Čtyři scénáře brexitu pro české firmy. Ani jeden není dobrý

Maylin se spolu s dalšími podobně přeorientovanými lidmi vydal nedávno k parlamentu v Londýně, aby se svým aktuálním stanoviskem konfrontoval zákonodárce. Výlet organizovalo hnutí RemainerNow.

K iniciativě se řadí i Christopher Oram z jihozápadní Anglie. Ten se cítí oklamán. „Všechny sliby byly porušeny,“ řekl. Narážel tak na ujišťování propagátorů brexitu, že Británie po odchodu z EU ušetří peníze, uzavře výhodné dvoustranné obchodní dohody a celkově ji čeká skvělá budoucnost. Za šok Oram označil, když pak slyšel, že Británie opustí vnitřní trh i celní unii. 

Kvůli brexitu se nakonec pohádal se svým nejlepším přítelem. „Je stále toho názoru, že bychom měli opustit EU. To mezi námi vytváří mnoho napětí,“ prohlásil. Jiní přátelé se nyní Oramovi vyhýbají. „Považuji za znepokojivé, když lidé neakceptují, že mám právo změnit svůj názor,“ dodal. 


Británie spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz