Brexitový veletoč. Chtěli v EU prásknout dveřmi, teď se šikují za setrvání

  7:15aktualizováno  7:15
V roce 2016 naletěli slibům o zářné budoucnosti Británie mimo Evropskou unii a brexit posvětili v referendu. Nyní jsou zklamaní a bojují za druhé referendum, v němž chtějí hlasovat pro setrvání v EU. Tak interpretují svůj názorový obrat Britové, kteří se sdružují v rostoucím hnutí RemainerNow.

Britská premiérka Theresa Mayová druhé referendum vyloučila. Británie, která je pátou největší ekonomikou světa, by měla z EU vystoupit 29. března 2019. Britští poslanci ale odmítli dohodu o podmínkách rozvodu, kterou Mayová dojednala s Bruselem. Nyní proto hrozí i neřízený brexit, který je podle většiny pozorovatelů nejhorším možným scénářem. 

Fotogalerie

Název hnutí by šlo přeložit jako „Nyní příznivcem setrvání“. Iniciativa má svůj web i twitterový účet. Neuvádí ale, kolik se k ní hlásí bývalých stoupenců brexitu, kteří tváří v tvář vývoji situace přešli do tábora protivníků. 

Členové hnutí říkají, že pro ně nebylo lehké přiznat veřejně změnu názoru. Podle svých slov si tím někdy znepřátelili některé známé i příbuzné, kteří dál brexit podporují, napsal německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung

Hnutí ve volném čase vytvořil stoupenec EU Andrew Davidson. Toho rozrušil výsledek referenda z června 2016, kde přibližně 52 procent hlasujících odsouhlasilo brexit. Davidson sám hledal spoluobčany, kteří zpětně litují, že odchod z EU schválili. Našel jich prý hodně ve vlastním okolí i na sociálních sítích. 

K hnutí patří třeba Gary Maylin z východoanglického města Norwich. Ten přiznal, že se původně k zastáncům vystoupení z EU přidal pod vlivem svého poslance. Vzpomíná, že tehdy slyšel jen argumenty pro brexit a uvěřil, že osmadvacítka může za všechny problémy. Své vlasti chtěl proto znovu vydobýt suverenitu. 

Nyní hovoří jinak: „Došel jsem k přesvědčení, že jako národ nemůžeme uspět sami.“ Británie bude silná pouze jako součást sjednocené Evropy, nikoli jako nezávislá země, míní i ve světle rychlého vzestupu Číny.

PŘEHLEDNĚ: Čtyři scénáře brexitu pro české firmy. Ani jeden není dobrý

Maylin se spolu s dalšími podobně přeorientovanými lidmi vydal nedávno k parlamentu v Londýně, aby se svým aktuálním stanoviskem konfrontoval zákonodárce. Výlet organizovalo hnutí RemainerNow.

K iniciativě se řadí i Christopher Oram z jihozápadní Anglie. Ten se cítí oklamán. „Všechny sliby byly porušeny,“ řekl. Narážel tak na ujišťování propagátorů brexitu, že Británie po odchodu z EU ušetří peníze, uzavře výhodné dvoustranné obchodní dohody a celkově ji čeká skvělá budoucnost. Za šok Oram označil, když pak slyšel, že Británie opustí vnitřní trh i celní unii. 

Kvůli brexitu se nakonec pohádal se svým nejlepším přítelem. „Je stále toho názoru, že bychom měli opustit EU. To mezi námi vytváří mnoho napětí,“ prohlásil. Jiní přátelé se nyní Oramovi vyhýbají. „Považuji za znepokojivé, když lidé neakceptují, že mám právo změnit svůj názor,“ dodal. 


Británie spustila web, který poradí občanům a firmám EU s přípravou na brexit

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Ve věku 94 let zemřel bývalý slovenský premiér Peter Colotka

Bývalý dlouholetý československý komunistický funkcionář, místopředseda...

Ve věku 94 let zemřel bývalý dlouholetý československý komunistický funkcionář, místopředseda československé vlády a...

Velikonoční teror na Srí Lance má již téměř tři stovky obětí

Počet obětí po útocích na Srí Lance rychle přibývá. (21. dubna 2019)

Úřady na Srí Lance v pondělí zrušily zákaz vycházení, který vyhlásily v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290...

Šíření obchodů s XXXL oblečením odrazuje od boje s nadváhou, varují vědci

Krásné plus size modelce Ashley Alexissové to ve spodním prádle velmi sluší

Obchody s módním oblečením se přizpůsobily stále výraznější části obyvatel, kteří potřebují větší velikost. Tento trend...

Najdete na iDNES.cz