Burky budou od léta ve Francii možná úplně zakázané. Ilustrační foto.

Burky budou od léta ve Francii možná úplně zakázané. Ilustrační foto. | foto: AP

Ve Francii přijali rezoluci proti burkám. V létě je možná na veřejnosti zakážou

  • 68
Francouzští poslanci jednomyslně přijali nezávaznou rezoluci proti nošení muslimských oděvů typu burky, které zahalují tělo i tvář. Je to předstupeň k červencovému projednávání návrhu zákona, který by měl nošení takových oděvů na veřejnosti zakázat.

V rezoluci se uvádí, že "radikální praktiky útočící na důstojnost a na rovnost mezi muži a ženami, mezi nimi nošení plně zahalujícího oblečení, jsou v protikladu k hodnotám republiky". Podle ní se nemůže nikdo "dovolávat práva na svobodu projevu, mínění a víry s cílem oprostit se od společných pravidel a opovrhnout hodnotami, právy a povinnostmi, které jsou základem společnosti".

Podle dokumentu je dále zapotřebí uplatnit všechny užitečné prostředky, aby se zajistila účinná ochrana žen, jež by se staly objektem násilí nebo tlaku, a zvláště těch, jež by byly nuceny nosit plně zahalující oděv proti své vůli.

V červenci má francouzský parlament jednat o nyní připravovaném vládním návrhu zákona, který by nošení obleků typu burky, nikábu a čádoru na veřejnosti zakázal. Za porušení zákazu by měla být pokuta 150 eur (3 750 korun).

Tento záměr ale už předem vzbuzuje kontroverze a nesouhlas, mimo jiné se k němu vyslovila negativně i nejvyšší soudní instance v zemi - státní rada. Opoziční Socialistická strana zase chce předložit vlastní návrh zákona.

Pokud bude zákaz schválen a bude uznán za odpovídající ústavě, stane se Francie druhou evropskou zemí, kde bude platit. První se nedávno stala Belgie.

Šátkem nikoho neohrožuju

Žít ve Francii, nevěděla by, co dělat. Sundat šátek, nebo se vzdát vzdělání? Čtyřiadvacetiletá Marie Olhová, původem Slovenka, nedokáže odpovědět. Nyní žije v Brně a k islámu konvertovala před třemi roky.

Proč se na ulici halíte do šátku?

Podle islámu by každá žena měla šátek nosit. Z tohoto důvodu ho mám i já, nikdo mě k tomu nenutí. Rozhodla jsem se sama na základě náboženství.

Znáte ženy, které se hlásí k islámu, ale tvář si šátkem nezakrývají?

Ano, některé nejsou přesvědčené, že je to nutné anebo mají se zahalováním špatné zkušenosti.Třeba moje kamarádka šátek nosila, ale párkrát se jí stalo, že byla napadnutá na ulici, tak jej nakonec raději sundala.

Vy osobně máte nějakou negativní zkušenost?

Za ty tři roky, co jsem muslimka, se mi nic nestalo, ani slovně mě nikdo nenapadl. Ale s podezřívavými pohledy se na ulici setkávám běžně. Není dne, aby se na mě alespoň jeden člověk neotočil. Když se člověk od společnosti liší, musí si zvyknout.

Studujete na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerizty, s jakými reakcemi se setkáváte od spolužáků?

Hm (chvíli se odmlčí)... reakce nejsou žádné. Přímo mi nikdo nic neřekl. Jestli si povídají něco v mé nepřítomnosti, to nevím.

Liší se v něčem reakce mladší generace od té starší?

Určitě, mladí jsou zvyklí na všechno možné, třeba dredy a tak podobně. Šátek na hlavě nějak neřeší.

Co říkáte na zákazy burek a šátků v některých evropských zemích?

Zákaz burek mi nevadí. Chápu, že můžete mít obavy z člověka, kterému nevidíte do tváře. Nevíte, jestli to je skutečně žena nebo třeba lupič či terorista. Zákaz šátků mě ale pobuřuje. Je to strašné, nedemokratické. Šátkem nikoho neohrožuju.

Kdyby v Česku zakázali nošení šátků na školách, jak byste reagovala?

To si neumím představit. Už jsem o tom přemýšlela a nevím, co bych dělala. Sundat šátek, nebo nejít do školy? Fakt nevím. Považujeme se za demokraty a pak jeden šátek na hlavě a je z toho takové haló.

Michaela Závodná


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video