Strach z terorismu mění tvář Vánoc. Berlínské trhy připomínají citadelu

  16:40aktualizováno  16:40
Zpěvy koled, rozzářené stromky, svařené víno a vůně skořice. Velká evropská města lákají jako každý rok na vánoční trhy. Nerušené veselí ovšem návštěvníkům zvláště v Německu znepříjemní přísná bezpečnostní opatření. Vysoké mříže, betonové panely a patroly policistů na každém kroku.

(ilustrační snímek) | foto: AP

V pondělí ráno otevřely v Berlíně vánoční trhy. Celkem jich je kolem devadesáti. Některé stánky budou mít otevřeno až do Silvestra. Zejména na velkých a slavných trzích jako například na náměstí Alexanderplatz, Gendarmenmarkt nebo u zámku Charlottenburg panují kvůli hrozbě terorismu přísná bezpečnostní opatření.

Fotogalerie

Vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz u Pamětního kostela císaře Viléma, kde před dvěma lety najel islámský terorista s nákladním vozem do davu, obehnaly těžké klecové zátarasy. Tragická událost si tehdy vyžádala dvanáct mrtvých a desítky zraněných. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát.

Návštěvníky letos před nebezpečím střelby či útoku automobilem chrání také koše z ocelového pletiva, mostky s ocelovými válci, betonové panely nebo pytle s pískem. Překážky jsou často ozdobeny vánočními motivy. 

Všechna bezpečnostní opatření návštěvníkům zkomplikují dopravu a pohyb. A navíc jsou drahá. Zajištění pořádku stálo jen na náměstí Breitscheidplatz 2,5 milionu eur. 

„Není to přehnané, je důležité dostatečně zajistit bezpečnost. Kromě toho to lidi stejně neodradí. Přijdou stejně jako dříve ve velkém množství a rychle si zvyknou na nové zábrany,“ říká provozovatel trhu Michael Roden.

I na nedalekém náměstí Gendarmenmarkt stojí betonové překážky. Velké patníky váží tři a půl tuny a jsou široké tři a půl metru. 

Podobná bezpečnostní opatření čekají návštěvníky kromě Berlína také v Drážďánech, Hamburku, Braniborsku nebo Meklenbursku-Předním Pomořansku.

V Drážďanech panují přísná bezpečnostní opatření už od roku 2016:

Kam na vánoční trhy do zahraničí:

  • Vídeň - Na tradičním vídeňském trhu na Radničním náměstí čeká na návštěvníky jako každoročně přes 100 stánků. Dospělí i děti mají v oblibě nazdobený Radniční park, kde jsou pro ně v pavilonech připraveny různé tematické programy i dětské vánoční dílny. Před barokním průčelím zámku Belvedere stojí osvětlený strom.
  • Bratislava - Na předvánoční atmosféru lákají trhy na Hlavním, Primaciálním, Františkánském a Hviezdoslavově náměstí. Pořadatelé připravili bohatý vánoční program, jehož součástí bude Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby, na němž vystoupí sbory z celého světa.
  • Budapešť - Vánoční trhy v hlavním maďarském městě navštíví každý rok 600 tisíc lidí. Trhy v Budapešti navíc nejsou pouze vánoční, ale také novoroční, a proto se konají až do konce roku, na rozdíl od většiny trhů konaných jinde.
  • Krakov - Jedno z nejnavštěvovanějších polských měst je známé svou jedinečnou a kouzelnou vánoční atmosférou. Hlavní trhy jsou ve staré části města na největším krakovském náměstí (Rynek Główny). Atmosféra starého města se starou tržnicí společně s vánočními trhy a koledami vytváří nezapomenutelnou atmosféru.
  • Mnichov - Nejnavštěvovanější trh leží v centru města na náměstí Marienplatz. Každoročně se tu tyčí třicetimetrový vánoční strom a z místní radnice zní alpské písně. Městem také projíždí vánoční tramvaj, kde si mohou návštěvníci dát svařené víno, perníček a další vánoční pochutiny.
  • Drážďany - Vánoční trhy zde začaly ve středu. Slavnostního zahájení se chopil primátor Dilk Hilbert roztočením vánoční krušnohorské pyramidy. Po následujících 27 dní bude ve 233 stáncích trvat vánoční prodej až do Štědrého dne do 14 hodin.
  • Norimberk - Trhy se pořádají na náměstí Hauptmarkt v historickém jádru města a jejich historie spadá do 17. století. Trhy tvoří cca 200 stánků s nabídkou vánočního zboží. Místní specialitou jsou norimberské perníčky, biskupské chlebíčky a norimberské klobásky.
  • Berlín - Velmi oblíbené jsou adventní trhy u pamětního kostela císaře Viléma, kde je více než 100 stánků. Náměstí na Alexanderplatz letos ozvláštnila vánoční pyramida osvícená 5 000 světly, ze které je krásný výhled na celé město. Na náměstí navíc vyrostlo kluziště.

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Do ulic Barcelony vyšly statisíce lidí, obchody zavřely, nebude ani fotbal

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Naše generace je odpovědná za klimatickou krizi. V Anglii se bouří senioři

Klimatické protesty bývají často spojovány s mladými lidmi. Jejich globální tváří je ostatně šestnáctiletá studentka...

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz