Strach z terorismu mění tvář Vánoc. Berlínské trhy připomínají citadelu

  16:40aktualizováno  16:40
Zpěvy koled, rozzářené stromky, svařené víno a vůně skořice. Velká evropská města lákají jako každý rok na vánoční trhy. Nerušené veselí ovšem návštěvníkům zvláště v Německu znepříjemní přísná bezpečnostní opatření. Vysoké mříže, betonové panely a patroly policistů na každém kroku.

(ilustrační snímek) | foto: AP

V pondělí ráno otevřely v Berlíně vánoční trhy. Celkem jich je kolem devadesáti. Některé stánky budou mít otevřeno až do Silvestra. Zejména na velkých a slavných trzích jako například na náměstí Alexanderplatz, Gendarmenmarkt nebo u zámku Charlottenburg panují kvůli hrozbě terorismu přísná bezpečnostní opatření.

Fotogalerie

Vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz u Pamětního kostela císaře Viléma, kde před dvěma lety najel islámský terorista s nákladním vozem do davu, obehnaly těžké klecové zátarasy. Tragická událost si tehdy vyžádala dvanáct mrtvých a desítky zraněných. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát.

Návštěvníky letos před nebezpečím střelby či útoku automobilem chrání také koše z ocelového pletiva, mostky s ocelovými válci, betonové panely nebo pytle s pískem. Překážky jsou často ozdobeny vánočními motivy. 

Všechna bezpečnostní opatření návštěvníkům zkomplikují dopravu a pohyb. A navíc jsou drahá. Zajištění pořádku stálo jen na náměstí Breitscheidplatz 2,5 milionu eur. 

„Není to přehnané, je důležité dostatečně zajistit bezpečnost. Kromě toho to lidi stejně neodradí. Přijdou stejně jako dříve ve velkém množství a rychle si zvyknou na nové zábrany,“ říká provozovatel trhu Michael Roden.

I na nedalekém náměstí Gendarmenmarkt stojí betonové překážky. Velké patníky váží tři a půl tuny a jsou široké tři a půl metru. 

Podobná bezpečnostní opatření čekají návštěvníky kromě Berlína také v Drážďánech, Hamburku, Braniborsku nebo Meklenbursku-Předním Pomořansku.

V Drážďanech panují přísná bezpečnostní opatření už od roku 2016:

Kam na vánoční trhy do zahraničí:

  • Vídeň - Na tradičním vídeňském trhu na Radničním náměstí čeká na návštěvníky jako každoročně přes 100 stánků. Dospělí i děti mají v oblibě nazdobený Radniční park, kde jsou pro ně v pavilonech připraveny různé tematické programy i dětské vánoční dílny. Před barokním průčelím zámku Belvedere stojí osvětlený strom.
  • Bratislava - Na předvánoční atmosféru lákají trhy na Hlavním, Primaciálním, Františkánském a Hviezdoslavově náměstí. Pořadatelé připravili bohatý vánoční program, jehož součástí bude Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby, na němž vystoupí sbory z celého světa.
  • Budapešť - Vánoční trhy v hlavním maďarském městě navštíví každý rok 600 tisíc lidí. Trhy v Budapešti navíc nejsou pouze vánoční, ale také novoroční, a proto se konají až do konce roku, na rozdíl od většiny trhů konaných jinde.
  • Krakov - Jedno z nejnavštěvovanějších polských měst je známé svou jedinečnou a kouzelnou vánoční atmosférou. Hlavní trhy jsou ve staré části města na největším krakovském náměstí (Rynek Główny). Atmosféra starého města se starou tržnicí společně s vánočními trhy a koledami vytváří nezapomenutelnou atmosféru.
  • Mnichov - Nejnavštěvovanější trh leží v centru města na náměstí Marienplatz. Každoročně se tu tyčí třicetimetrový vánoční strom a z místní radnice zní alpské písně. Městem také projíždí vánoční tramvaj, kde si mohou návštěvníci dát svařené víno, perníček a další vánoční pochutiny.
  • Drážďany - Vánoční trhy zde začaly ve středu. Slavnostního zahájení se chopil primátor Dilk Hilbert roztočením vánoční krušnohorské pyramidy. Po následujících 27 dní bude ve 233 stáncích trvat vánoční prodej až do Štědrého dne do 14 hodin.
  • Norimberk - Trhy se pořádají na náměstí Hauptmarkt v historickém jádru města a jejich historie spadá do 17. století. Trhy tvoří cca 200 stánků s nabídkou vánočního zboží. Místní specialitou jsou norimberské perníčky, biskupské chlebíčky a norimberské klobásky.
  • Berlín - Velmi oblíbené jsou adventní trhy u pamětního kostela císaře Viléma, kde je více než 100 stánků. Náměstí na Alexanderplatz letos ozvláštnila vánoční pyramida osvícená 5 000 světly, ze které je krásný výhled na celé město. Na náměstí navíc vyrostlo kluziště.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Najdete na iDNES.cz