S ohromením sledoval celý svět, jak se před jeho očima stal z bývalého disidenta a dramatika prezident, psala třeba britská televize BBC v Havlově nekrologu. Kromě samotné zprávy o Havlově úmrtí také přinesla galerii s jeho fotografiemi, archivní videa a přehled reakcí světových politiků.
Stejně velkou pozornost úmrtí Václava Havla věnoval například i francouzský Le Monde, britské servery telegraph.co.uk či guardian.co.uk nebo americká televize CNN. Polská Gazeta Wyborcza věnovala Havlovu odchodu na věčnost dokonce čtyři hlavní zprávy na svém webu. Tyto portály ale nejsou jediné.
Není snad většího světového webu, který by Václava Havla nepřipomněl alespoň jedním textem. O úmrtí spisovatele, disidenta a politika se mohli dozvědět i čtenáři médií na Blízkém východě, v Indii nebo Brazílii. S jeho jménem často padaly přívlastky jako drobný, plachý, jemný intelektuál.
Zahraniční novináři shodně vypíchli jeho roli v pádu komunismu před třiceti lety či například vstupu Česka do NATO. Kromě divadelní tvorby pak připomněli i jeho někdejší zálibu v cigaretách a neustále se vracející dýchací obtíže, které se datovaly už do dob jeho věznění v komunistických kriminálech.
Na počest Havla pověsili v Brně obří portrét, připomíná ho i výstava![]() |
To zmínila třeba i arabská televize al-Džazíra, která rovněž umístila Havlovu smrt mezi nejdůležitější zprávy dne. Upozornila také, že i když „drobný politik“ už nezastával post českého prezidenta, zůstal světovou postavou.
Na některých polských internetových portálech vznikly kondolenční knihy, do kterých Poláci zapisují své vzkazy, upozornila agentura ČTK. „Upřímnou soustrast našim sousedům Čechům. Je to opravdu velká ztráta pro svět,“ napsal ve svém vzkazu jeden z polských uživatelů internetu.