Po lodi As-Salám Boccaccio 98 pátrají na moři saúdští i egyptští záchranáři. | foto: El Salam Maritime

V Rudém moři se potopila loď s 1300 lidmi

  • 778
Egyptští a saúdští záchranáři zatím vytáhli desítky mrtvých z trajektu, který se potopil v Rudém moři. Na palubě bylo nejméně třináct set lidí. Vrtulníky i lodě pátrají po přeživších, dosud jich našli přes dvě stě. Plavidlo zmizelo z radarů už v noci, vezlo hlavně Egypťany.

SPECIÁL: Zkáza egyptského trajektu

Úřady nejprve informovaly o tom, že jim loď zmizela z radarů, teprve krátce před 13. hodinou přiznaly, že se potopila.

Jak uvedl šéf egyptského námořního úřadu Mahfúd Táhá Marzúk, loď šla ke dnu několik desítek kilometrů od egyptského přístavu Hurgada mezi půlnocí a druhou hodinou ranní místního času. Většina cestujících v té době spala.

"Z moře jsme už vytáhli desítky těl," řekl agentuře Reuters policejní zdroj z egyptského pobřežního města Safaga. Záchranáři dosud našli přes dvě stě živých pasažérů. Záchranu ale komplikuje rozbouřené Rudé moře, jehož teplota se pohybuje okolo 19 stupňů Celsia.

Oblast prohledávají vrtulníky egyptského a saúdskoarabského námořnictva, na místo asi deset hodin po neštěstí dorazily i čtyři egyptské záchranné lodě.

Plavidlo egyptské společnosti vyplulo ve čtvrtek večer ze saúdskoarabského přístavu Duba. Do Safagy mělo připlout kolem třetí hodiny ráno místního času (01:00 SEČ). Podle meteorologů během noci panovalo špatné počasí, foukal silný vítr, který na pobřeží, odkud loď vyplouvala, způsobil dokonce písečnou bouři.

Loď se z přístrojů ztratila asi sto kilometrů od přístavu. "Posádky vrtulníků viděly ve vodě záchranné čluny i těla pasažérů," řekl BBC jeden z koordinátorů záchranných prací. Pátrání stále komplikuje vytrvale špatné počasí.

Původní odhady o počtu lidí na palubě se značně rozcházely. Některé zdroje hovořily až o 1500 lidech. Podle zpráv egyptské tiskové agentury MENA však na palubě bylo celkem 1272 cestujících. Jan Mahera, mluvčí společnosti el-Salam Maritime Transport, která trajekt vlastnila, mluvil podle BBC ještě o 96 členech posádky.

Mezi cestujícími byli hlavně egyptští dělníci, kteří pracují v Saúdské Arábii. Na palubě byli i poutníci vracející se z Mekky. Z celkového počtu lidí bylo 1158 Egypťanů a 99 obyvatel Saúdské Arábie. Mezi pasažéry bylo také šest Syřanů, čtyři Palestinci, a po jednom cestujícím ze Spojených arabských emirátů, Ománu, Kanady, Jemenu a Súdánu.

Doposud bylo oficiálně potvrzeno sto osmdesát pět obětí neštěstí. Zachránit se zatím podařilo 263 lidí, uvedl to Egyptský ministr dopravy Muhammad Luftí Mansúr.

Stovky příbuzných cestujících z lodi, kteří čekali v Safaze, si stěžovali na nedostatek informací. "Není tu nikdo, kdo by nám řekl, co se děje," řekl Ahmad Abdal Hámid, Egypťan, který čekal na svého bratrance. "Nechali nás v naprosté nejistotě. A vůbec, jak mohli ty lidi pustit na takovou starou loď?" ptal se. "Někdo by za to měl nést odpovědnost."

Egyptský prezident Husní Mubarak nařídil urychlené vyšetření příčin neštěstí a naznačil, že na lodi možná nebyl dostatek záchranných člunů a vest.

Kromě cestujících a posádky bylo na lodi 22 vozidel, 21 kamionů a řada dalších vozidel převážejících zboží.

Egyptská společnost koupila vyřazenou loď
Trajekt nesl jméno Al-Salám Boccaccio 98 a měl výtlak 11 800 tun.

"Zatím je sice předčasné spekulovat o možných příčinách, ale mohla být přetížená, " řekl CNN David Osler z odborného časopisu Lloyd's List. Loď podle něj byla v provozu od roku 1970. Plula pod italskou vlajkou, ale v roce 1999 havarovala a Italové ji vyřadili z provozu. Právě tehdy ji odkoupila egyptská společnost.

Sesterská loď Al-Salám 95 se v Rudém moři potopila loni v říjnu po střetu s kyperským obchodním plavidlem. Tehdy se podařilo zachránit většinu cestujících.


Zdroj: mapy.idnes.cz © PLANstudio

Největší lodní katastrofy
(bez válek od počátku 20. století)

  • 15. června 1904 - Americká loď General Slocum se potopila při exkurzní plavbě po řece v New York City.Zemřelo 1030 lidí.
  • 14. - 15. dubna 1912 - Ztroskotání britské lodi Titanic, která se srazila s ledovcem a posléze potopila, si vyžádalo 1503 lidských životů.
  • 28. září 1912 - Japonská loď Kiče maru se potopila u břehů "země vycházejícího slunce". Zemřelo nejméně tisíc pasažérů.
  • 29. května 1914 - Při kolizi na řece Sv.Vavřince se potopila britská loď Empress of Ireland a ve vlnách zahynulo 1370 lidí.
  • 6. února 1916 - Při havárii francouzské lodi Provence ve Středozemním moři zahynulo 3100 lidí.
  • 29. srpna 1916 - V Čínském moři se potopila loď Sin Jou. Ve vodě nalezlo smrt 1000 lidí.
  • 6. prosince 1917 - Katastrofa francouzské lodi Mont Blanc, která se v kanadském Halifaxu srazila s belgickou lodí Imo, si vyžádala více než 1600 mrtvých.
  • 18. března 1921 - Čínská loď Hongkong se potopila v Čínském moři. Při neštěstí zahynulo 1000 lidí.
  • 26. září 1954 - Katastrofu japonské lodi Toja maru v moři u japonských břehů nepřežilo 1172 pasažérů.
  • 20. prosince 1987 - Filipínský trajekt Dona Paz se jižně od Manily srazil s tankerem Victor. Při následném požáru zahynulo dohromady 4386 lidí. Loď přitom byla postavena pro 1500 cestujících.
  • 17. února 1993 - Haitský trajekt Neptun se potopil v bouři při plavbě z města Jeremie do Port-au-Prince. Na palubě přetíženého plavidla bylo podle odhadů až 2000 pasažérů, z nichž 1743 havárii nepřežilo.
  • 26. září 2002 - Při prudké bouři se potopil u pobřeží Gambie senegalský trajekt Joola s dvěma tisíci cestujícími a členy posádky na palubě. Tragédii čtyřnásobně přetížené Jooly přežilo pouze 64 pasažérů. Zahynulo nejméně 1863 lidí. - více zde
  • 3. února 2006 - V Rudém moři se ze zatím neznámých důvodů potopila loď s nejméně 1400 lidmi na palubě.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video