V Íránu zemřelo určitě 22 tisíc lidí

  • 120
Íránské úřady odhadují počet mrtvých po ničivém zemětřesení už na 22 tisíc. Celkově bylo postiženo nejméně 50 tisíc lidí. Otřesy zasáhly jihovýchod země v pátek. Kromě místních týmů pomáhají vyprošťovat lidi z trosek záchranáři ze 16 zemí světa.

PŘÍLOHA:
Síla zemětřesení

ČTĚTE TAKÉ:
Čeští záchranáři jsou nasazeni v Íránu

Íránské úřady vycházejí z údajů od záchranářů a místních obyvatel. Přesný počet ovšem stanovit zatím nelze.

"Skutečnost je taková, že nyní nemůžeme mít přesná čísla. Je to nesmírná katastrofa," řekl ministr vnitra Músáví-Larí novinářům ve městě Bam.

Předběžně se hovoří už o 22 tisíc mrtvých a zhruba 30 tisících zraněných.

"Z trosek byla vyproštěna těla, ale některé čtvrti tohoto města (Bam) nejsou ještě prohlédnuty," podotkl ministr.

"Teď si myslíme, že 65 až 70 procent obyvatel města zahynulo nebo utrpělo zranění," řekl ještě dříve v nemocnici imáma Chomejního v Bamu ministr zdravotnictví Masúd Pezeškján.

Přestože někteří představitelé tvrdí, že záchranné práce jsou stále v plném proudu, OSN informovalo, že pátrání po přeživších skončí během několika hodin.

Lidé umírají na zemi i v nemocnicích
Vedoucí lékařské fakulty v metropoli postižené provincie Kermán Irádž Šarífí sdělil agentuře AFP, že už bylo pohřbeno pět tisíc obětí a dalších alespoň dvacet tisíc těl zůstává pod troskami.

"Pět tisíc lidí bylo při zemětřesení zabito a dvacet tisíc je zaklíněno pod sutinami," řekl Šarífí. Tři sta padesát lidí z provincie Kermán, kteří byli převezeni do různých nemocnic, podlehlo svým zraněním, dodal.

V nejhůře zasaženém městě Bam klesla teplota v noci na dnešek pod nulu, čímž se možnosti na přežití v troskách velmi snížily.

Podle agentury AP zůstává město bez vody a elektřiny. Lidé si začínají stěžovat na vládu, že nemá zájem jim pomoci. Podle státní televize nemohl být od pátečního rána vyslán do oblasti žádný záchranný oddíl.

Íránská státní televize ukázala záběry z íránské metropole Teheránu, kde občané čekají ve frontách, aby mohli darovat krev pro postižené. Pekárny v městě Šíráz slíbily, že budou celou noc péct chleba pro spoluobčany strádající po přírodní katastrofě.

Pomoc z Česka už dorazila
Írán přijímá pomoc všech zemí kromě Izraele. Zahraniční dobrovolníci nepotřebují pro vstup do Íránu víza.

Přímo v Bamu už jsou švýcarští a němečtí záchranáři se psy. Než dorazili, měli íránští záchranáři jen několik zvířat, která jsou vycvičena pro hledání obětí katastrof.

Češi nalezli živou ženu
Na místě už je také český vojenský speciál se 14 záchranáři, čtyřmi psovody a čtyřmi tunami humanitární pomoci. Z Prahy odstartoval v sobotu po půlnoci. - více zde

Češi, kteří zasáhli ihned poté, co přijeli na místo, aniž dorazil kamión s materiálem, nalezli v troskách živou ženu, řekla iDNES mluvčí českého Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. Český tým první den v troskách celkem patnáct mrtvých těl, z nichž šest vyprostil. - více zde

Kromě letounu z Prahy přistály už také stroje z Ruska, Británie a Turecka. Itálie, která předsedá Evropské unii, posílá  dva letouny se záchranáři. Další slíbily Belgie, Rakousko a Jižní Korea. Austrálie nabízí peníze.

Pomoc Teheránu nabídly v pátek i Spojené státy, které však s Íránem neudržují diplomatické styky. Bush zařadil zemi po bok Iráku a KLDR do takzvané osy zla.

Oddělení pro humanitární záležitosti OSN uvedlo, že v Íránu jsou bezprostředně potřeba léky, stany, mobilní nemocnice, generátory elektrické energie, zařízení na čištění vody a přikrývky.

Evropská unie vyčlenila na okamžitou pomoc 90 tisíc dolarů. Japonsko chystá materiální pomoc ve výši 230 tisíc dolarů a lékařský tým.

Mrtvé vozí kamiony, popisuje novinář
Záchranářské týmy vyprostily ráno z trosek mnoho mrtvých. Jen s obtížemi je rychle pohřbívají, informuje zpravodaj agentury AFP, který byl ve městě Bora na jihovýchod od nejpostiženějšího města Bam.

Ve městě Bora žilo před zemětřesením 20 tisíc lidí.

Na hřbitov podle něho přijíždějí automobily a kamiony s mrtvolami. Mnoho těl je uloženo v rohu hřbitova, ale nikdo se o ně nestará, tvrdí zpravodaj.

Jeden muž přinesl na hřbitov ve vlastních rukou své dvě mrtvé děti, kterým bylo tři a sedm let, aby je pohřbil. Ani je předtím neomyl, jak žádá islámská tradice, popisuje novinář.

Armáda povolala stovky letadel
Íránská armáda povolala podle agentury AFP desítky letadel na pomoc při přepravě zraněných z Bamu a okolí do nemocnic v Teheránu a dalších velkých městech. Z Bamu do Teheránu je tisíc kilometrů.

Stroje už přivezly stovky zraněných. Do nemocnic je z letiště rozvážely desítky sanitek. Na letištních drahách pomáhají při transportu zraněných stovky vojáků.

Mnoho Íránců, kteří pocházejí z postižené provincie Kermán se snaží dostat do letadel, aby přímo na místě hledali své příbuzné. Agentura AFP uvedla, že telefonní spojení stále nefunguje.

Jihovýchodní Írán postihlo silné zemětřesení. Podle seizmologů mělo sílu 6,3 stupně Richterovy škály. Otřesy zničily přes polovinu domů historického města Bam. Obětí může být až deset tisíc, obávají se úřady (26. prosince 2003).

Ve městě Bam bylo zničeno přes šedesát procent domů. Snímek pochází z vysílání íránské televize IRIB. (26. prosince 2003)

Snímek z vysílání íránské stanice IRIB ukazuje zřícený dům ve městě Bam. (26. prosince 2003)

Zranění Íránci leží v mešitě po ničivém zemětřesení, které zasáhlo oblast historické Hedvábné stezky na jihovýchodě Íránu. Počet obětí přesáhl 20 tisíc. (27. prosinec 2003)

Televizní snímek historické citadely, kterou zničilo páteční zemětřesení u íránského města Bam. (27. prosinec 2003)

Záchranáři hledají tep oběti zemětřesení vyhrabané z trosek. Otřesy si na starověké Hedvábné stezce u města Bam v Íránu vyžádaly až 20 tisíc mrtvých. (27. prosinec 2003)

Íránští zdravotníci využívají i nádvoří nemocnice Ímáma Chomejního k ošetření zraněných po zemětřesení. Otřesy si na starověké Hedvábné stezce u města Bam v Íránu vyžádaly až 20 tisíc mrtvých. (27. prosinec 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video