V Indii začaly volby, na několika místech zaútočili maoisté

  13:23aktualizováno  19:26
V Indii začaly parlamentní volby a podle televize BBC je provázejí zesílená bezpečnostní opatření. Přesto hned v prvních hodinách na několika místech zaútočili indičtí maoisté. Podle zpravodajského serveru Times of India zabili devatenáct lidí. Volby potrvají až do poloviny května.

V sedm hodin ráno místního času se otevřely hlasovací místnosti v patnácti indických státech a dvou teritoriích. Během měsíce zvolí v pěti fázích své zástupce do parlamentu na 714 milionů voličů.

Tu první už mají Indové za sebou. Svůj hlas podle agentury AFP odevzdalo 60 procent ze 143 milionů registrovaných voličů. Přestože volby provázejí přísná bezpečnostní opatření, nejméně na čtyřech místech zaútočili indičtí maoisté.

Při prvním zaznamenaném incidentu rebelové na východě Indie ve státě Džharkhand zabili nejméně šest příslušníků polovojenských jednotek, kteří měli dohlížet na bezpečnost voleb. Levicoví povstalci nastražili minu, která vybuchla při průjezdu autobusu bezpečnostních sil.

Když vojáci vystoupili z vozu, povstalci na ně začali střílet z kulometu. Při přestřelce zemřelo šest lidí, uvedla televize BBC. Times of India hovoří až o devíti mrtvých.

INDICKÉ VOLBY

Šéfka Indického národního kongresu Sonia GándhíováV pětifázových volbách do Sněmovny lidu rozhoduje 714 milionů voličů.
Volební klání potrvá zhruba měsíc. Předvolební průzkumy se přiklánějí k těsnému vítězství Indického národního kongresu vedeného Soniou Gándhíovou.

Rebelové útočili i v dalších státech. V Uríse stříleli na auto vezoucí Indy dohlížející na volby, spálili přitom dva elektronické volební přístroje a s dalšími čtyřmi utekli.

V Džharkhandu napadla asi stovka rebelů dva volební okrsky, jejich útok vyústil v přestřelku s policií, při níž zemřeli dva členové ochranky. Další tři byli zraněni. Další dva policisty zabili zřejmě maoisté ve státě Bihár na východě země.

Útoky se odehrály jen dva dny poté, co ve státě Džharkhand byli při vzájemné přestřelce zabiti dva vládní vojáci a pět maoistických povstalců. Ti podle televize CNN bojují proti vládě v několika státech už od šedesátých let minulého století. Tvrdí, že bojují za práva chudých a bezmocných. Indický premiér Manmohan Singh je označil za největší bezpečnostní hrozbu Indie.

Člen volební komise pomáhá voličce ve Váránásí na severu Indie. V zemi začaly měsíc dlouhé parlamentní volby. (16. duben 2009)

Představitelé Indie rozhodli, že volební místnosti v místech, kde působí rebelové, dnes zavřou z bezpečnostních důvodů o dvě hodiny dříve. Dnešní hlasování mělo řádně skončit v 17 hodin (13:30 SELČ).

Po odvolení členové volebních komisí označkovali Indy, kteří už vhodili svůj hlas do urny, nesmazatelným inkoustem. Na prst jim tradičně malují čáru inkoustem, který nevyčistí žádná chemikálie. Zůstane viditelný po několik měsíců. Cílem je ohlídat si, že každý volil jen jednou. Podobně hlídají voliče také například v Iráku.

Indické parlamentní volby budou pokračovat 22. a 23. dubna, 30. dubna, 7. května. Definitivně se volební místnosti uzavřou 13. května. Předběžné výsledky by měly být známy 16. května.

Indie

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Bouřetřesení. Čas, kdy vlnobití z hurikánu umí rozechvět celé skály

Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za...

Švédsko zvýšilo vojenské výdaje kvůli ruské ponorce, jež nikdy neexistovala

V roce 2014 Švédsko tvrdilo, že ve svých vodách zaznamenalo nelegálně plující ruskou ponorku. Na základě obav z možné...

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

Omezit londýnskou dopravu byla chyba, kají se ekologičtí aktivisté

Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se vedoucí členové ekologického hnutí Exctinction...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz