Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk
09:15

Britský ministr obrany Michael Fallon uvedl, že úder proti syrské základně byl pečlivě naplánován, aby nezasáhl ruský personál. Rusko bylo podle Pentagonu varováno dvě hodiny před americkým útokem.

Ruské velvyslanectví oznámilo, že zjišťuje, zda mezi oběťmi nejsou i ruští občané v Sýrii, zatím však takové informace nemá. Mezi Rusy působícími na základně zranění nejsou. 

09:12

Politici schvalují zásah v Sýrii. Sobotka je pro zákaz chemických zbraní

přečíst článek
09:12

„Jde o naprosto adekvatní reakci. Podporu americké akci vyjádřila již Británie, Izrael, stejně tak i Austrálie či Saúdská Arábie. Čekám, že se vyjádří i naše vláda a Evropská unie. Dlouhodobě nesdílím názor, ze podporou diktátora v Sýrii můžeme v tomto konkrétním případě něčemu prospět a něco vyřešit,“ uvedl poslanec Marek Ženíšek.

09:01
07.dubna 2017 v 08:56, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 09:01

Použití chem.zbraní je nepřijatelný zločin.Doufejme,že rychlá reakce prez.Trumpa pomůže k tomu,aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly.

09:01

Guvernér Homsu pro libanonskou televizi rovněž uvedl, že při americkém útoku zemřeli také civilisté z vesnice nedaleko základny Šajrát.

08:58
07.dubna 2017 v 08:12, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 08:58

US strike on Syria killed four soldiers and virtually destroyed airbase, Syrian Observatory for Human Rights says https://t.co/tlgpebRVob https://t.co/8OpWRlGskw

08:51

Agentura Ria Novosti uvedla s odkazem na pracovníka syrské základny, že místo je značně poškozené a všechna letadla jsou mimo provoz.

Ruský poslanec Dmitrij Sablin uvedl, že při útoku na základnu nebyli zraněni žádní Rusové. Informace prý pochází z jeho vlastních zdrojů.

08:47

Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní,“ zdůraznil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). „Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci,“ dodal.

08:46

Guvernér Homsu libanonské televizi řekl, že při náletech na základnu zemřelo pět lidí a sedm dalších bylo zraněno. Guvernér útok odsoudil s tím, že základna poskytovala leteckou podporu operacím proti organizaci Islámský stát. Její zničení tak podle něj nyní poslouží zájmům „teroristických skupin“.

08:44

„Bašár Asad zahájil strašlivý útok chemickými zbraněmi na nevinné civilisty. Za použití smrtícího nervového plynu Asad zadusil životy bezmocných mužů, žen a dětí. Pro mnoho lidí to byla pomalá a brutální smrt. Dokonce i krásná nemluvňata byla při tomto barbarském útoku krutě zabita. Žádné dítě Boží by nemělo utrpět takovou hrůzu,“ uvedl Trump v oficiálním prohlášení.

08:29
07.dubna 2017 v 07:19, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 08:29

D.Trump trestá Asada za chemický útok v Sýrii.Má můj respekt.Na takové zločiny by vždy měla přijít rychlá a tvrdá odpověď.

08:21

Írán označil úder USA v Sýrii za destruktivní a nebezpečný. Teherán odsuzuje chemické zbraně, ale zásah byl podle něj porušením mezinárodního práva.

08:20

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş řekl, že operace USA v Sýrii přispěje k dosažení míru. Celý proces by se tak podle něj měl zrychlit. Turecký vicepremiér také řekl, že mezinárodní společenství by mělo syrskou vládu potrestat.

08:18

Syrská armáda stačila před americkým útokem na syrskou leteckou základnu evakuovat většinu svých letadel. Oznámila to libanonská televize.

08:17

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault řekl, že americký úder v Sýrii byl varováním zločinnému režimu. Budoucnost Sýrie není s Asadem, dodal. Zdroj z francouzské diplomacie řekl agentuře Reuters, že Američané před úderem na základnu na něj Paříž upozornili předem. Spojené státy podle tohoto zdroje od Francie „nic zvláštního nežádaly“. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson údajně Ayraultovi, že Washington chce své akce se svými spojenci „koordinovat“.

08:15
  • Satelitní snímek základny v provincii Homs, na kterou zaútočila americká armáda, na snímku z února 2017 (7. dubna 2017).

    Satelitní snímek základny v provincii Homs, na kterou zaútočila americká armáda, na snímku z února 2017 (7. dubna 2017). / Autor: U.S. Department of Defense/via REUTERS

08:14

Americký útok přivítala rovněž Saúdská Arábie. Rijád vyjádřil Washingtonu plnou podporu a krok amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za odvážný. Naopak Írán bombardování odsoudil.

08:12

Plnou podporu Trumpovi vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Izrael zcela podporuje rozhodnutí prezidenta Trumpa a doufá, že tomuto poselství o odhodlanosti tváří v tvář odporným činům režimu (syrského prezidenta) Bašára Asada porozumí nejen v Damašku, ale i v Teheránu, Pchjongjangu a jinde,“ stojí v prohlášení premiéra. Trump podle Netanjahua vyslal „slovy i činy“ silné a jasné poselství, že užití a šíření chemických zbraní „nebude tolerováno“.

08:03

Zásah USA v Sýrii v reakci na chemický útok v Chán Šajchúnu poškodí rusko-americké vztahy, uvedl také mluvčí Kremlu. Sýrie prý nemá chemické zbraně.

08:01

Mluvčí Kremlu řekl, že zásah USA v Sýrii je porušením mezinárodního práva. Prezident Putin prý soudí, že akce je překážkou vytvoření koalice proti terorismu.