Sobota 29. února 2020, svátek má Horymír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. února 2020 Horymír
10:44

Ruský reportér ze státní televize Russia 24, který se na syrskou leteckou základnu dostal, popírá, že by všechny letouny byly zničené. Fotografie z místa zveřejnil na svém účtu na Instagramu. Podle reportéra devět letadel shořelo v hangárech, hlavní ranvej je relativně v pořádku.

10:42

Homský guvernér Talál Barází uvedl, že ho nepřekvapuje, že „Amerika a Izrael podporují teroristy“.

10:40

Syrský novinář Sabat Salam, který žije v Damašku, stanici BBC řekl, že se mu dnes podařilo se syrskými aktivisty spojit pouze jednou. „Aktivisté, kteří jsou na severu Sýrie, říkají, že bylo zničeno asi 14 letadel, stejně jako cesty a skladiště. Pokud je to pravda, je to výrazný útok. Podle mého názoru je důležité, zda tento útok bude začátkem řešení situace v mé zemi, Sýrii?“ 

10:31
07.dubna 2017 v 10:01, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 10:30

USA se v Sýrii rozhodly jednat a to je dobrá zpráva. Nelze tolerovat použití chemických zbraní. Situaci v Sýrii je potřeba rázně řešit.

10:30

Paříž i Berlín budou nadále prostřednictvím OSN usilovat o mírové řešení syrské krize, řekl francouzský prezident Hollande po telefonátu s Merkelovou. „Za současný vývoj situace nese odpovědnost (syrský prezident Bašár) Asad,“ uvedli Hollande a Merkelová v komuniké. Hollande podle agentury Reuters také uvedl, že Francie žádala o americký zásah už při předchozím chemickém útoku v roce 2013. Při tehdejším útoku v oblasti Ghúta jihovýchodně od Damašku zahynulo podle opozice až 1 700 lidí.

10:28

Americký úder v Sýrii je pochopitelný, řekl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. „Bylo téměř nesnesitelné vidět, jak je Rada bezpečnosti OSN neschopná jasně a jednoznačně reagovat na barbarský čin užití chemických zbraní proti nevinnému syrskému lidu,“ řekl během návštěvy Mali. Podle něj je tedy pochopitelné, že USA nyní odpověděly útokem na vojenské struktury syrského režimu, který „spáchal takový ohavný válečný zločin“. Gabriel vyzval k tomu, aby OSN nyní „celým srdcem“ usilovala o politické řešení občanské války v Sýrii.

Pochopení pro americký zásah vyjádřil i rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. „Chápeme vojenský zásah na letiště i jako preventivní opatření k zabránění útokům jedovatým plynem v budoucnosti,“ řekl Kurz prostřednictvím svého mluvčího agentuře APA. Kurz ale poukázal také na roli OSN. „I když chápeme motivaci USA, je odpovědností Rady bezpečnosti OSN, aby taková opatření schvalovala a uskutečňovala,“ řekl lidovecký politik. Úterní útok jedovatým plynem podle něj vyžaduje „ostrou reakci mezinárodního společenství“.

10:23

Američtí zpravodajci se podle deníku The Guardian domnívají, že na základně Šajrát se ruští zaměstnanci pohybovali i ve chvíli, kdy byl do syrského letounu nakládán sarin. Není však jasné, zda Rusové věděli, co se děje.

10:15

Podle Rusů USA útok chystaly ještě předtím, než k incidentu v provincii Idlíb vůbec došlo. „Je jasné, že útok řízenými střelami byl předpřipravený. Každému specialistovi je jasné, že Washington udělal tohle rozhodnutí ještě před událostmi v Idlíbu, které byly využité jen jako záminka pro demonstraci síly,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení citovaném televizí BBC.

10:10

Syrská opozice vyzývá ke společné mezinárodní akci proti všem leteckým základnám režimu. Řekl to bývalý vyjednávač mírových rozhovorů Allúš.

10:07

Japonsko akci Spojených států podpořilo s tím, že ji ospravedlňuje úterní chemický útok ve městě Chán Šajchún. Japonský premiér Šinzó Abe zdůraznil, že při chemickém útoku zemřelo mnoho nevinných lidí. „Japonsko podporuje americkou vládu v jejím úsilí zabránit šíření a používání chemických zbraní,“ uvedl Abe.

Chemický útok dnes odsoudila také Indonésie. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí ale současně dodal, že země je „jednostrannými akcemi jakékoli strany“ znepokojena.

10:06

Čína v reakci na americký úder v Sýrii vyzvala strany konfliktu, aby se vyvarovaly dalšího zhoršování situace. Peking zároveň podle mluvčí ministerstva zahraničí odsuzuje „použití chemických zbraní jakoukoli zemí, organizací, jednotlivcem, ať už jsou okolnosti nebo úmysly jakékoli“. Čína vyzývá všechny strany konfliktu k politickému řešení, dodala mluvčí.

Čínský prezident Si Ťin-pching je nyní na dvoudenní návštěvě v letovisku amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě.

10:05

K zemím, které čin USA podpořily, se přidal i Nový Zéland. „Je stále jasnější, že syrské vládní síly byly zodpovědné za otřesný útok, při kterém byly použity chemické zbraně. Tyto události jsou strašné. Je nutné, aby mezinárodní společenství požadovalo ukončení tohoto násilí a aby se z něho syrská vláda zodpovídala. Vzhledem k chybějící adekvátní reakci Rady bezpečnosti OSN dokážeme pochopit, proč USA přistoupily k takovému činu, aby zabránily syrskému režimu v dalších takových útocích,“ uvedl novozélandský ministr zahraničí Murray McCully.

09:53

Úterní útok chemickými zbraněmi na syrské město Chán Šajchún byl natolik brutální, že reakci Spojených států nelze považovat za přemrštěnou, řekl ČTK ministr obrany Martin Stropnický. Dnešní útok Spojených států na syrskou leteckou základnu považuje Stropnický za zlom v postoji USA k Sýrii, prezident Donald Trump byl podle něj nedávno poměrně vstřícný k zachování syrského prezidenta Bašára Asada u moci. Akce Spojených států podle něj byla výrazná, brzy očekává vyjádření generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

09:50

Agentura Reuters uvedla, že Rusko pozastavilo bezpečnostní dohodu s USA, která měla minimalizovat rizika leteckých střetů ve vzdušném prostoru nad Sýrií.

09:45
07.dubna 2017 v 09:38, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 09:44

1/3 ČR chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu.

07.dubna 2017 v 09:39, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 09:45

2/3 ČR silně odsuzuje barbarský útok proti civilistům v provincii Idlíb a požaduje okamžité vyšetření útoku ze strany OPCW...

07.dubna 2017 v 09:39, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 09:45

3/3 ...(organizace pro zákaz chemických zbraní) ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN. ČR se plně ztotožňuje s prohlášením EU ze 6. 4.2017.

09:44

Moskva podle ruského ministerstva zahraničí vyzývá Radu bezpečnosti OSN ke svolání mimořádného zasedání, aby americký úder odsoudila.

09:43

Syrská armáda označila útok za agresi, která činí z USA partnera IS a dalších teroristických organizací.

09:29

Syrská armáda v oficiálním prohlášení uvedla, že při americkém útoku bylo zabito šest lidí. Cílem armády prý bude i nadále „rozdrtit terorismus“ a obnovit „mír a bezpečí v celé Sýrii“.

09:17

Americké ministerstvo obrany na Twitteru zveřejnilo záznam útoku na syrskou základnu:

07.dubna 2017 v 05:39, příspěvek archivován: 07.dubna 2017 v 09:17

VIDEO: Here's video from the #Tomahawk launches against #Syria. For more on the story, visit https://t.co/2GprTQGGjs. https://t.co/kB3gbBy4ma

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Here's video from the #Tomahawk launches against #Syria. For more on the story, visit https://t.co/2GprTQGGjs. https://t.co/kB3gbBy4ma

09:16

Polsko podpořilo americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún. „Spojené státy jsou zajisté garantem světového míru a pořádku. A jsou situace, kdy je třeba reagovat, situace, kdy je třeba něco podniknout,“ řekl mluvčí v polské státní televizi TVP Info.